Europos Parlamento Pirmininkų sueiga (politinių frakcijų lyderiai) apsispręs dėl šiemetinio premijos laimėtojo jau spalio 27-ąją, o pati premija bus įteikta gruodžio 14 d. Strasbūre.

„Arabų pavasario“ aktyvistai egiptietis Asmaa Mahfouzas, libis Ahmedas al-Zubairas Ahmedas al-Sanusi, sirai Razanas Zaitounehas ir Ali Farzatas bei tunisietis Mohamedas Bouazizi rizikuodami savo gyvybėmis reikšmingai prisidėjo prie kovos už demokratiją ir orumą savo šalyse. Sacharovo premijai juos kartu nominavo Europos liaudies partija, Socialistų ir demokratų aljansas, Liberalų ir demokratų aljansas bei Žaliųjų frakcija.

Baltarusis Zmiceris Bandarenka − įkalintas žmogaus teisių aktyvistas, Baltarusijos žurnalistų asociacijos narys, kampanijos „Europietiška Baltarusija“ koordinatorius. Jo kandidatūrą pateikė Europos konservatorių ir reformistų frakcija.

Tuo tarpu Kolumbijoje veikianti San José de Apartadó valstiečių bendruomenė brutalioje aplinkoje skiepija taikos ir teisingumo vertybes. Ją premijai nominavo Europos vieningųjų kairiųjų ir Šiaurės šalių žaliųjų kairiųjų frakcija.

Europos Parlamentas Sacharovo minties laisvės premiją teikia kiekvienais metais nuo 1988-ųjų. Ji atitenka žmonėms arba organizacijoms, kurie daro didelę įtaką demokratijos vystymuisi ir kovoja už žmogaus teises.