Pretendentai į Ukrainos prezidento postą - vyriausybės vadovas Viktoras Janukovičius ir opozicijos lyderis Viktoras Juščenko pirmadienį pirmą kartą susitiko vienu du tiesioginėje televizijos laidoje ir išdėstė, kaip jie įsivaizduoja ateitį savo šalies, kuri lapkričio 21 dieną turės išrinkti naują valstybės vadovą.
Viktoras Janukovičius ir Viktoras Juščenko
© AFP/Scanpix
Premjeras V.Janukovičius per diskusiją pirmojo nacionalinio kanalo UT-1 tiesioginėje laidoje pavadino save "nauju žmogumi" valdžioje, neprisidėjusiu prie ekonominių ir socialinių Ukrainos problemų, bet daug padariusiu, kad jos būtų įveiktos.

"Per šiuos dvejus metus, kai aš dirbu (vyriausybės vadovu), aš ir mano komanda kai ką nuveikė ir valstybės, ir visuomenės labui, ir jūs tikriausiai tai pajutote", - sakė V.Janukovičius.

Pasak jo, "subankrutavusi senoji valdžia" nuskurdino žmones, ir dabar šios valdžios atstovai vėl veržiasi ją gauti.

Jo oponentas V.Juščenko, pirmą kartą pasirodęs tiesioginėje nacionalinės televizijos laidoje per pastaruosius kelerius metus, pareiškė, kad Ukrainos žmonės tikisi iš prezidento rinkimų esminių permainų.

"Ukrainos žmonėms nusibodo gyventi skurdžiai, būti priklausomiems ir be teisių. Būtinos permainos, aš įsitikinęs, - štai apie ką galvoja ukrainiečiai. Jie ne šiaip nori permainų, jie nori, kad šios permainos būtų plataus masto, kad jos aprėptų ir politiką, ir ekonomiką", - sakė opozicijos lyderis.

Tačiau V.Janukovičius trauktis neketina, tai jis atvirai pasakė laidoje, kreipdamasis į Juščenko: "Naujoji valdžia jau atėjo, Viktorai Andrejevičiau, ir ji jau pradėjo dirbti, ir žinokite, kad ji nepasitrauks ir nėra būdo ją išstumti".

Per pirmąjį ratą spalio 31 dieną V.Juščenko gavo 39,87 proc. balsų, o V.Janukovičius - 39,32 procento.

"SIURREALIZMAS"

Premjeras V.Janukovičius sakė, kad jo vyriausybei prieš dvejus metus teko pradėti darbą "faktiškai nuo nulio" - ankstesnis kabinetas paliko "tuščią iždą" ir didžiules darbo užmokesčio bei socialinių išmokų skolas.

Pasak jo, vyriausybei teko kovoti su natūriniais mainais ir išplitusia šešėline ekonomika.

"Mes užsibrėžėme tikslą - pakelti ekonomiką ir gyvenimo lygį... Ir jau pasiekėme, kad per šių metų devynis mėnesius bendrasis vidaus produktas padidėjo 13,4 procento", - sakė V.Janukovičius.

Pasak jo nuostolingų įmonių, kurių 2002 metais buvo 50 procentų, šiai metais sumažėjo iki 28 procentų.

"Šis darbas dar tęsiamas ir bus tęsiamas, nes mes dar nepasiekėme tų verteivų, kurie, dangstydamiesi įvairiais šūkiais, tarp jų - politiniais, ieško galimybės ir toliau gyventi šešėlinėje ekonomikoje", - pareiškė jis.

Jo oponentas pavadino ekonomikos stebuklą apgaule, nurodęs, kad didelės socialinės išmokos per rinkimų kampaniją buvo padarytos pasiėmus užsienio paskolų, neatlyginus pridėtinės vertės mokesčio eksportuotojams, taip pat mokesčių institucijoms pareikalavus, kad prekių gamintojai avansu mokėtų mokesčius.

"Šešėlinė ekonomika sudaro 55 procentus bendrojo vidaus produkto. Sakote, kad bendrasis vidaus produktas išaugo 13,4 proc., o turite 9 milijardų grivinų biudžeto deficitą, kas penkta grivina paimti iš oro. Kas tai per ekonomika? Tai siurrealizmas", - sakė V.Juščenko.

Jis taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad šiais metais gamintojai smarkiai pakėlė kainas, sparčiai augo infliacija, kuri vien spalį padidėjo 2,2 procento, didėjo palūkanų normos, mažėjo valiutos atsargos.

"Per jūsų rinkimų kampaniją Nacionalinio banko valiutos atsargos sumažėjo 3 milijardais dolerių. Tokio nepasitikėjimo grivina aš dar nemačiau", - sakė V.Juščenko, pridūręs, kad ministrai ir Nacionalinio banko vadovas, užuot sprendę ekonomikos problemas, turėjo visas pastangas skirti premjero rinkimų kampanijai.

V.Juščenko nuomone, dėl dabartinės ekonominės politikos neišvengiamai sulėtės ūkio augimas ir sulėtės plėtra.

RYTAI-VAKARAI

Per televizijos debatus V.Janukovičius užsienio politikos srityje daugiausia orientavosi į Rusiją ir buvusių sovietinių respublikų Bendrąją ekonominę erdvę (BEE), o opozicijos lyderis sakė, kad būtina išsaugoti strateginius santykius ir su Rusija, ir su Europa.

Premjeras pavadino BEE "mūsų perspektyva" ir suabejojo, ar būtina Ukrainai skubėti įstoti į Pasaulinę prekybos organizaciją (PPO). Jis papasakojo apie savo susitikimus su žemdirbiais, kurie nuogąstavo, kad įstojus į PPO jų produkcija gali tapti nekonkurencinga.

V.Janukovičius apkaltino Europos Sąjungą "dvejopais standartais", bet pareiškė, kad nori drauge su ES, JAV ir Rusija kurti naują kolektyvinio saugumo sistemą.

Jo oponentas V.Juščenko priekaištavo valdžiai už tai, kad ji neturi gerai apgalvotos ir nuoseklios užsienio politikos.

"Ukraina prisiekia laikytis Europos vertybių, o artėjant šildymo sezonui važiuoja į Maskvą ir išsižada Europos. Mes prarandame galimybes ir Rytuose, ir Vakaruose", - sakė V.Juščenko.

"Valdžia sako, kad Europa mūsų nenori. O jūs norėtumėte turėti partnere korumpuotą valdžią, kur telefono skambutis iš administracijos svarbesnis nei krūva Ukrainos įstatymų?", - sakė V.Juščenka.

Televizijos debatai, analitikų nuomone, parodė valdžios nenorą pasiduoti.

"Toliau nepaisoma prasčiausios logikos ir Janukovičius pasitiki savimi - šitai rodo tai, jog balsai antrajame rate bus skaičiuojami pagal ypatingą technologiją", - sakė politologas Oleksandras Dergačiovas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rimtas perspėjimas Europos gyventojams: jūsų naivumas – labai pavojingas (133)

Pastaraisiais metais Europoje ne sykį skambėjo krikščionybę priėmusių eksmusulmonų...

Ginekologai apie populiarią higienos priemonę: mirtinas sindromas progresuoja labai greitai

Šįkart te suklūsta moterys ir merginos, kurios naudoja tamponus . Ši moterų higienos priemonė...

Svajonių telefonų kopijas siūlo įsigyti atvirai ir pigiai (36)

Telefonai „ iPhone X “ ir „Samsung Galaxy S7“ už 140 eurų? Kas gi nesusiviliotų tokia...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Ar kolchozus pripažinsime savo, o ne okupantų istorijos dalimi? (59)

Kai Seimo sveikuolis Dainius Kepenis pasiūlė statyti bendrą paminklą stribams ir partizanams,...

Rekordinis „Lietuvos ryto“ tritaškių lietus paskandino „Lietkabelį“ (24)

Daugiau tritaškių nei dvitaškių pataikęs Vilniaus „Lietuvos rytas“ (16-4) iškovojo...

Pirmą kartą Dakare finišavęs Žala: negaliu suprasti, kad jau baigėsi (65)

Trečias kartas nemelavo. Po dviejų nesėkmių Dakaro ralyje trečiąkart dalyvavęs Vaidoto Žalos...

Prekybos centro „Ozas“ aikštelėje užsidegė automobilis (2)

Šeštadienį į prekybos ir pramogų centrą „ Ozas “ suskubo ugniagesiai: antrame aukšte...

Tarp paauglių plinta nauja grėsminga mada: kvailumu lenkia viską, kas buvo iki šiol (288)

Užsienyje ėmė plisti naujas iššūkis , kvailumu greičiausiai lenkiantis daugumą prieš tai...

Kelio remontas pykdo: vienas darbininkas kasa, o penki stovi ir žiūri (176)

Iš Klaipėdos uoste veikiančių terminalų vedančio Jūrininkų prospekto kelio dangos...

Dakaro pragaras baigėsi: Juknevičius pagerino savo paties rekordą (295)

Dvi savaitęs trukęs alinantis, nenuspėjamas ir išbandymų kupinas Dakaro ralis – baigėsi....