aA
Kanada ieško būdų atšaukti didžiulę 2014 metų ginklų pardavimo sutartį su Saudo Arabija, sekmadienį sakė kanadiečių ministras pirmininkas Justinas Trudeau.
Justinas Trudeau
© AFP / Scanpix

Toks pareiškimas buvo padarytas intensyvėjant kritikai dėl Saudo Arabijos vaidmens nužudant žurnalistą Jamalą Khashoggi ir dėl Rijado vadovaujamo karo Jemene.

Anksčiau J. Trudeau sakė, kad būtų „itin sunku“ pasitraukti iš ankstesnės konservatorių administracijos pasirašyto kontrakto „be pernelyg didelių baudų kanadiečiams“.

Tačiau pasirodžius įrodymams dėl tiesioginio Saudo Arabijos dalyvavimo spalio 2 dieną nužudant J. Khashoggi, Kanada lapkričio pabaigoje paskelbė sankcijas 17-ai su šia žmogžudyste siejamų Saudo Arabijos piliečių.

„Žurnalisto nužudymas yra absoliučiai nepriimtinas, štai kodėl Kanada nuo pat pradžių dėl to reikalavo atsakymų ir sprendimų“, – sekmadienį interviu televizijai CTV sakė J. Trudeau.

„Tiesą sakant, paveldėjome 15 mlrd. (Kanados) dolerių (9,9 mlrd. eurų) vertės kontraktą eksportuoti į Saudo Arabiją šarvuotųjų transporterių, kurį pasirašė (buvęs ministras pirmininkas) Stephenas Harperis“, – sakė jis.

„Užsiimame eksporto leidimais norėdami pasižiūrėti, ar yra koks nors būdas nebeeksportuoti šių mašinų į Saudo Arabiją“, – pridūrė jis.

Bauda už kontrakto nutraukimą galėtų viršyti 1 mlrd. Kanados dolerių (0,66 mlrd. eurų), spalio mėnesį radijui CBC sakė J. Trudeau.

Politiniai oponentai ir žmogaus teisių gynėjai kritikavo ministrą pirmininką už tai, kad jis neatšaukia minimo kontrakto.

Istorinė Kanados ginklų eksporto sutartis

Londone Ontarijuje įsikūrusi kompanija „General Dynamic Land Systems Canada“ 2014 metais pasirašė sutartį pristatyti Saudo Arabijai 928 šarvuotas mašinas „LAV 6“. Tai buvo didžiausia ginklų tiekimo sutartis per Kanados istoriją.

Tačiau anksčiau šiais metais, vykstant protestams, kontraktas buvo apkarpytas iki 742 šarvuotų mašinų – atsisakant sunkių, patrankomis aprūpintų puolamųjų versijų, kurios, kaip perspėjo aktyvistai ir opozicijos politikai, galėtų būti panaudotos prieš civilius ir siekiant padėti Rijadui kariauti Jemene.

JAV gyvenęs Saudo Arabijos pilietis J. Khashoggi, kuris rašydavo amerikiečių laikraščiui „The Washington Post“ ir kritikuodavo karalystės sosto įpėdinį princą Mohammedą bin Salmaną, buvo atviliotas į Saudo Arabijos konsulatą Stambule ir nužudytas, nurodo Turkijos pareigūnai. Jie taip pat teigia, kad po nužudymo žurnalisto palaikai buvo supjaustyti.

Saudo Arabija ilgai neigė, kad yra kaip nors susijusi su J. Khashoggi nužudymu, bet paskui pripažino atsakomybę už šią žmogžudystę ir nurodė, kad dėl jos sulaikė 21 asmenį. Tačiau JAV žiniasklaidai nutekintoje CŽV analizėje kaltinamas pats Saudo Arabijos sosto įpėdinis ir de facto valdytojas M. bin Salmanas.

Spalio mėnesį Vokietijos kanclerė Angela Merkel sakė, kad jos šalis dėl J. Khashoggi nužudymo sustabdys ginklų pardavimą Saudo Arabijai.

Kanados ir Saudo Arabijos santykiai pastaraisiais mėnesiais išgyvena krizę.

Rijadas rugpjūtį išvarė Otavos ambasadorių ir nutraukė visus prekybinius bei investicinius ryšius, taip protestuodamas prieš griežtus Kanados reikalavimus paleisti kalinamus žmogaus teisių gynėjus.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Skvernelis paskelbė savo sprendimą dėl Prezidento rinkimų pildoma (519)

Ketvirtadienį per susitikimą su vietos bendruomene Rusnėje premjeras Saulius Skvernelis...

Gyvai / Vienam lietuviui Dakaras baigtas: Bardauskas susilaužė ranką, išgabentas į ligoninę atnaujinta 15.13 val. (49)

Dešimtasis Dakaro etapas – paskutinis šių metų ralyje. Šiandien visų laukia vos 112 km...

Aukštas rusų saugumo pareigūnas: Ukraina greitai gali netekti savo valstybingumo (4)

„Valdžia Kijeve daro viską, kad suskaldytų Ukrainą “, – tvirtina Rusijos Saugumo...

Žinia apie itin žiaurų išpuolį Vokietijoje išprovokavo dramatiškus pasisakymus: tokia buvo ir KGB strategija (121)

Prieš daugiau nei savaitę Vokietijos miesto Brėmeno centre buvo sumuštas Bundestago narys,...

Po partizanų kalbos suskaudo ir Kremliui: išpylė melo dozę, o kas už ją atsakys? (1032)

Karo nusikaltėliai, civilių skerdikai, nacių bendrininkai. Taip Lietuvos partizanus pastaraisiais...

Aukščiausias žaidėjas NBA istorijoje žavisi Saboniu: įspūdinga, kaip jis pats tapo savo likimo kalviu specialiai DELFI iš Londono (6)

Gheorge'as Murešanas – įspūdingo ūgio milžinas iš Rumunijos, kuris jaunystėje suprato, jog...

Karbauskis dėl pensijų kreipėsi į ministrą (150)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis...

Britų turistai siautėjo tiek, kad juos išprašė iš šalies (12)

Grupelės turistų iš Didžiosios Britanijos, tarp kurių ir vaikas, buvo paprašyta skubiai palikti...

Pasidalijo išgyvenimo patirtimi: uždirbu 466 eurus, kas mėnesį sutaupau 400 (631)

Turbūt daug kam perskaičius rašinio pavadinimą kilo klausimas „kas čia per nesąmonė?“,...

Žvilgsnis į įspūdingus viešbučio kambarius, kuriuose svečiai pasijaus tarsi pasakoje (1)

Parke „Gardaland“ ( Italijoje ) duris netrukus atvers naujas šeimoms skirtas viešbutis ,...