aA
XIII a. mongolai su Čingischano anūku Chubilajumi priešakyje dusyk įsiveržė į Japoniją – 1274 ir 1281 metais. Tačiau abiem atvejais mongolų laivyną sunaikino didžiulis taifūnas (atogrąžų ciklonas), privertęs užpuolikus užmiršti savo planus ir sėkmingai išgelbėjęs Japoniją nuo užkariavimo. Japonai buvo įsitikinę, kad šiuos taifūnus atsiuntė dievai, jog apsaugotų juos nuo priešų, ir pavadino taifūnus kamikadzėmis – „dieviškaisiais vėjais“.
© Vida Press

Po Kinijos (1230 metais) ir Korėjos (1231 metais) užkariavimų Chubilajus tapo pirmuoju Mongolijos imperatoriumi ir pervadino ją Juanų dinastija – tai reiškia „pirmoji pradžia“. Japonija buvo vos už 160 kilometrų ir baiminosi įsiveržimo. Ji tam turėjo priežastį. Nuo 1267-ųjų iki 1274-ųjų Chubilajus išsiuntė daugybę pranešimų Japonijos imperatoriui, reikalaudamas, kad jis pasiduotų mongolams arba rengtųsi puolimui. Tačiau pasiuntiniams kelią užkirsdavo Japonijos šiogūnas, kuriam priklausė tikroji valdžia, todėl jie niekuomet nepasiekdavo imperatoriaus.

Chubilajaus ir jo karių reljefas Mongolijoje
Chubilajaus ir jo karių reljefas Mongolijoje
© Shutterstock

Taip ir nesulaukęs jokio atsakymo iš imperatoriaus, kurį jis vadino „mažos šalies valdovu“, Chubilajus įniršo ir pasižadėjo užpulti Japoniją. Mongolai kibo į darbus ir ėmė statyti milžinišką karo laivų laivyną bei pasamdė tūkstančius karių iš Kinijos ir Korėjos.

Pirmasis mongolų įsiveržimas į Japoniją

1274-ųjų rudenį mongolai pirmą sykį puolė Japoniją. Šis įsiveržimas žinomas kaip Bun'ei mūšis. Skaičiuojama, kad Hakatos įlankos krantus, kur susidūrė abiejų pusių pajėgos, pasiekė nuo penkių iki devynių šimtų laivų ir 40 tūkstančių karių, daugiausia kinų ir korėjiečių. Mongolai nusiaubė japonų pajėgas, jos ėmė trauktis. Tačiau bijodami, kad japonai grįš su pastiprinimu, mongolai atitraukė savo laivus. Tą naktį Hakatos įlankoje inkarą išmetusius laivus užklupo taifūnas. Iki aušros beliko tik keletas laivų – likusieji buvo sunaikinti, kartu su laivais pražuvo ir tūkstančiai karių.

Japonų ir mongolų mūšis prie Takos salos
Japonų ir mongolų mūšis prie Takos salos
© Wikimedia Commons

Antrasis mongolų įsiveržimas į Japoniją

Nors 1274-aisiais japonams sėkmingai pavyko išsigelbėti, viskas tuo dar nesibaigė. Mongolai dabar kaip niekada buvo pasiryžę užkariauti Japoniją. Jie smarkiai stengėsi atstatyti laivyną ir pasamdyti dar daugiau karių. O japonai pastatė dviejų metrų aukščio sienas, kad apsisaugotų nuo būsimų išpuolių.

Po septynerių metų mongolai grįžo su milžiniška 4400 laivų flotile ir maždaug nuo 70 iki 140 tūkstančių karių. Dalis pajėgų pajudėjo iš Korėjos, kita dalis – iš Pietų Kinijos. Jos susitiko 1281-ųjų rugpjūtį Hakatos įlankoje. Dėl sienų negalėdami rasti tinkamos išsilaipinimo vietos ir vis jos beieškodami, laivai mėnesius plūduriavo ir išeikvojo atsargas.

Rugpjūčio 15-ąją mongolai rengėsi pradėti daug menkesnių salą ginančių Japonijos pajėgų puolimą. Tačiau ir vėl užklupo smarkus taifūnas, sudaužęs mongolų laivus ir sukliudęs pulti.

Paskaičiuota, kad taifūnas sunaikino daugiau nei keturis tūkstančius laivų, o 80 procentų karių arba nuskendo, arba žuvo paplūdimiuose nuo samurajų rankos. Tai tapo vienu iš didžiausių ir pražūtingiausių nesėkmingų atakų bandymų karinių jūrų laivynų puolimų istorijoje. Mongolai daugiau niekuomet nebepuolė Japonijos.

Taifūnas naikina mongolų laivyną
Taifūnas naikina mongolų laivyną
© Wikimedia Commons

Raidžinas ir dieviškasis vėjas

Pasak japonų legendos, kamikadzes (dieviškąjį vėją) sukūrė žaibo, griaustinio ir audrų dievas Raidžinas, kad apsaugotų Japoniją nuo mongolų. Ridžinas, viena seniausių japonų dievybių, yra šintoizmo dievas, dar žinomas kaip Kaminari (kami – dvasia arba dievybė, nari – griaustinis). Jis paprastai vaizduojamas kaip į demoną panaši dvasia, mušanti būgnus, kad sukeltų griaustinį. Kiti legendos variantai byloja, jog kamikadzių taifūnus sukūrė vėjo dievas Fudžinas.

Kamikadzių metafora

Kaip daugeliui žinoma, kamikadzės terminas buvo panaudotas vėliau – Antrojo pasaulinio karo metu taip buvo vadinami savižudžiai japonų pilotai, sąmoningai daužydavę savo lėktuvus įsirėždami į priešų taikinius, daugiausia laivus. Ši metafora reiškia, kad pilotams tekdavo būti „dieviškaisiais vėjais“ ir tokiu būdu dar sykį išvyti priešą. Pilotai kamikadzės JAV laivynui pridarė daug žalos. Japonija už tai sumokėjo anksti užgesusiomis apie dviejų tūkstančių labiausiai pasiaukojusių jaunuolių gyvybėmis. Kamikadzių judėjimas išsivystė iš nevilties, kai tapo akivaizdu, kad Japonija pralaimės karą. Žodis „kamikadzė“ buvo įtrauktas į kasdienę kalbą – jis reiškia smarkiai rizikuojantį ir savo paties saugumu nesirūpinantį žmogų.

Japonų kamikadzė rėžėsi į JAV lėktuvnešį
Japonų kamikadzė rėžėsi į JAV lėktuvnešį
© Shutterstock

Turint omenyje abiejų taifūnų laiką, tiksliai sutapusį su dviem bandymais užkariauti Japoniją, lengva suprasti, kodėl šios didžiulės audros vertinamos kaip dievų dovana. Jei ne šie kamikadzių taifūnai, labai tikėtina, kad Japoniją būtų užkariavę mongolai, o jos ateitis būtų buvusi visiškai kitokia nei dabar.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dingus 5 asmenų šeimai į policiją kreipėsi vaiko teisių tarnyba: jų neberanda net giminaičiai (82)

Dėl penkių asmenų šeimos dingimo prašymą pradėti paiešką pateikusi Vaiko teisių apsaugos...

Trumpas griebiasi pirmtako išbandytos taktikos: praėjusį kartą tai padėjo sugriauti Kremliaus imperiją (406)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas žengia savo pirmtako Ronaldo Reagano keliu. Ketvirtadienį...

Kauno autobusų stotyje kilo gaisras, evakuota keli šimtai žmonių papildyta 13.38  (10)

Penktadienį iš Kauno autobusų stoties pastato ir šalia esančių parduotuvių dėl kilusio...

Pagrindinę Petrauskienės klaidą įvardijęs naujasis švietimo ministras atleis jos suformuotą komandą (128)

„Ir ministerija, ir švietimas labai pasikeitę. Ir iššūkiai šiek tiek kitokie“, – sako...

Pavojingiausios statybinės medžiagos, naudojamos ir dabar: gali sukelti ne tik vėžį, bet ir mirtį (3)

Pavojingomis gali būti laikomos tiek natūraliais, tiek sintetiniais cheminiais komponentais...

Užkalnis: užaugo kvailių karta, kuriai viskas gyvenime yra netyčiukas (386)

Manęs paklausė – ką svarbiausio reikėtų įskiepyti vaikui XXI amžiuje. Čia Instagramo stories...

Putiną sutiko kaip superžvaigždę: pakelti naikintuvai, uždarytos gatvės ir plūstanti minia (346)

Serbijos prezidentas Aleksandras Vučičius sausio 17 dieną Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui...

Europos sala, kuri kaip magnetas traukia romantikus ir įsimylėjėlius (3)

Dauguma Retimno regiono lankomiausių vietų yra vakarinėje jo dalyje, arčiau Chanios regiono,...

Kai kurios gatvės nepravažiuojamos, keliuose – chaosas eismas link Vilniaus vyksta tik viena eismo juosta, papildyta 11.56 val. (306)

Penktadienis daugeliui vairuotojų prasidėjo itin prastomis nuotaikomis keliaujant į darbą. DELFI...

Ryt – kukurūzų spragėsių diena: kino kompanionai gali būti ne tik skanūs, bet ir sveiki (4)

Ar įsivaizduojate gerą kino vakarą be spragėsių? Dauguma vienareikšmiškai sutiks, kad šis...