aA
Dėl JAV prezidento Donaldo Trumpo pasiūlymo atsitverti nuo Meksikos susipriešinusios politinės stovyklos šiek tiek nusileido dėl pinigų, bet atrodė nesutariančios, kam šias lėšas reikėtų išleisti.
© Reuters / Scanpix

Kol D. Trumpas, reikalaujantis pastatyti sieną, ir šiam projektui nepritariantys demokratai neranda bendros kalbos, dalis JAV federalinės vyriausybės įstaigų lieka uždarytos.

Kalėdų pirmoji diena buvo ketvirtoji diena nuo dalinio JAV vyriausybės uždarymo, o išeities iš šios krizės kol kas nesimato.

Dauguma įstatymų leidėjų savaitgalį išvyko iš sostinės per šventes pabūti su šeimomis. D. Trumpas savo ruožtu liko Baltuosiuose rūmuose, atsisakęs planų Kalėdas praleisti savo viloje Floridoje.

„Nieko nauja. Nieko nauja dėl uždarymo. Nieko nauja, išskyrus (tai), kad mums reikia sienos apsaugos“, – prezidentas pirmadienį sakė žurnalistams, dalyvaudamas kasmetiniame renginyje, per kurį šalies pirmoji pora atsakinėja vaikams, telefonu klausiantiems, kada Kalėdų Senelis užsuks į jų namus.

Kongreso demokratų lyderiai senatorius Chuckas Schumeras ir Atstovų Rūmų narė Nancy Pelosi savo bendrame pranešime dėl aklavietės kaltino D. Trumpą ir atkreipė dėmesį į kitas problemas, įskaitant didelį Volstrito akcijų kainų smukimą ir prezidento sprendimą atleisti gynybos sekretorių.

„Prezidentas norėjo uždarymo, bet jis atrodo nežinantis, kaip iš jo išeiti“, – sakoma pranešime.

D. Trumpas anksčiau sakė, kad „didžiuosis“, jeigu tęsiantis ginčui dėl sienos teks uždaryti federalines institucijas, bet dabar kaltina demokratus nenusileidus ir nesuteikus jam balsų, reikalingų patvirtinti Atstovų Rūmų priimtam teisės aktui, į kurį yra įtraukta prezidento reikalaujama 5,7 mlrd. dolerių (5 mlrd. eurų) suma pasienio tvoros statyboms.

Baltieji rūmai savaitgalį Ch. Shumerui pateikė atsakomąjį pasiūlymą – su mažesnes suma negu reikalauja D. Trumpas, bet didesnes negu 1,3 mlrd. dolerių, kuriuos anksčiau buvo nusiteikę skirti demokratai, sakė biudžeto direktorius Mickas Mulvaney.

Daugiau detalių jis neatskleidė, bet vienas demokratų padėjėjas, pageidavęs neviešinti jo vardo, sakė, kad Baltieji rūmai siūlė susitarti dėl 2,5 mlrd. dolerių — tai yra, dėl pirminės 2,1 mlrd. dolerių sumos ir papildomų 400 mln. dolerių, anot demokratų, „juodosios kasos“. Pastaroji suma turėtų būti skirta finansuoti kitiems prezidento prioritetams, susijusiems su imigracija.

M. Mulvaney sakė laukiąs Ch. Schumero atsakymo. Tačiau šio senatoriaus biuras nurodė, kad kad abiejų stovyklų pozicijos išlieka „labai nutolusios“.

Tuo metu D. Trumpas, nuo šeštadienį prasidėjusio federalinių institucijų uždarymo liekantis Baltuosiuose rūmuose, rašinėjo „Twitter“ žinutes įvairiomis temomis ir vienu metu netgi pasiskundė, kad jaučiasi vienišas.

„Esu vienui vienas (vargšas aš) Baltuosiuose rūmuose, laukdamas, kada demokratai sugrįš ir sudarys susitarimą dėl desperatiškai reikalingos Sienos Apsaugos“, – rašė jis.

„Kažkuriuo metu demokratų nenoras susitarti kainuos mūsų Šaliai daugiau pinigų negu Pasienio Tvora, apie kurią visi kalbame. Beprotiška!“ – pridūrė prezidentas.
D. Trumpas pirmadienį tarėsi apie pasienio apsaugą su krašto saugumo sekretore Kirstjen Nielsen ir kitų departamentų pareigūnais.

Tuo metu Senato derybininkai tęsė neviešus pasitarimus su demokratais ir respublikonais. Atstovų Rūmai ir Senatas per Kūčias surengė trumpus posėdžius, bet greitai vėl baigė darbą, nesiėmę jokių veiksmų.

Kai kurie JAV vyriausybės departamentai ir agentūros yra uždaryti nuo šeštadienio, nutrūkus jų finansavimui. M. Mulvaney perspėjo, kad ši padėtis gali tęstis iki sausio, kai Demokratų partija įgis daugumą Atstovų Rūmuose.

D. Trumpas atleido federalinius darbuotojus nuo darbo pirmadienį, o pirmoji Kalėdų diena yra federalinė išeiginė, tad visuomenė uždarymo padarinius pradės jausti tik nuo trečiadienio. Kol kas apie 800 tūkst. federalinių įstaigų darbuotojų turės dirbti be atlygio arba likti namuose ir laukti, kad jiems būtų sumokėta vėliau.

D. Trumpas anksčiau žadėjo priversti Meksiką sumokėti už pasienio tvoros statybas, bet pietinė kaimynė šį reikalavimą atmetė.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kalvariją drebina dėl alkoholio į komą panirusios nepilnametės skandalas: šešėlis krenta ant kandidatės į merus (115)

Sausio 13-osios naktį, apie 1 val. 15 min., į Marijampolės ligoninę iš Kalvarijos buvo pristatyta...

Kremliaus ruporams šūkaujant dėl Skvernelio, šis įspėja nekurti iliuzijų dėl santykių su Rusija (845)

Premjero sprendimą pavasarį kandidatuoti į Lietuvos prezidento postą pasveikino ne visi. Tarp...

„Socdarbiečių“ kandidatas į Jurbarko tarybą: lietuvius trėmė ne Stalinas, o lietuviai (398)

Lietuvoje kasmet minima Gedulo ir vilties diena , prisimenant masinius buvusių Sovietų Sąjungos...

Klausimų sukėlė ne tik Gudelis: laimėtuose pirkimuose ekspertu buvo ir Skvernelio atstovas spaudai papildyta Beržinsko komentaru (20)

Dviejuose Dariaus Gudelio bendrovės laimėtuose viešuosiuose konkursuose Nacionalinėje mokėjimo...

Penkiametės mergaitės pabėgo iš darželio į 45°C šaltį – išgyveno tik per stebuklą (3)

Mergaitės norėjo nustebinti savo tėvus ir pačios pareiti namo, tačiau patyrė nušalimus ir...

Šalia Vilniaus kils nauja vokiečių gamykla: įdarbins 440 darbuotojų (126)

Vokietijos bendrovė „ Homanit “ – vidutinio (MDF) ir didelio (HDF) tankio medžio plaušų...

Arūnas Milašius. Po „Brexit“ turim fantastišką progą, bet ją nubrauksim plačiu bajorišku mostu (72)

Lietuva palaiminga šalis. Mes tikimi ne skaičiais ir prognozėmis, bet svajonėmis bei pažadais...

Citrusiniai vaisiai – sveika, tačiau piktnaudžiauti jais nederėtų

Šaltuoju metų laiku pajusti vasarišką gaivą – ne taip ir sunku. Tereikia suvalgyti vieną kitą...

Keleiviai pernai į lėktuvus Lietuvoje mėgino įsinešti šovinių, ginklų, narkotikų

Lietuvos oro uostai sudarė labiausiai nustebinusių orlaiviais 2018 m. bandytų skraidinti objektų...

Jazzu planuoja užkariauti pasaulį – pristato dykumoje filmuotą ir 100 tūkst. eurų kainavusį klipą (469)

Sausio 23 diena, gali būti, pateks į Justės Arlauskaitės-Jazzu svarbiausių datų sąrašą....