aA
Nors Indijoje dar esti kastų problema, Vilniaus universiteto (VU) Azijos ir transkultūrinių studijų instituto lektorius Deimantas Valančiūnas pasakoja, kad ši valstybė sparčiai žingsniuoja į priekį, o spalvinga Indijos kultūra šalį išskiria iš kitų Pietų Azijos valstybių.
© Shutterstock

LRT RADIJO klausytoja Žibutė iš Varėnos rajono teiraujasi apie didžiąją Rytų šalį Indiją: „Man įdomi jos kultūra, ekonomika, vystymasis bei esamos problemos.“

Indija praėjo ilgą bei sunkų kelią, ieškodama savo identiteto. Valstybę alino socialistinis modelis, penkmečio planai. Anot VU Azijos ir transkultūrinių studijų instituto lektoriaus D. Valančiūno, didysis šalies proveržis įvyko XX a. pabaigoje.

„Daugelis tyrinėtojų sako, kad 1991 m. įvyko vienas svarbiausių (po šalies nepriklausomybės paskelbimo 1947-aisiais) lūžių. Indija atvėrė savo sienas, liberalizavo ekonomiką, po to vyko ir dabar tebesitęsiantis progresas bei vystymasis. Indija yra viena didžiausių Azijos šalių, besivystančių ir labai sparčiai judančių į priekį“, – sako pašnekovas.

Po pasaulį išsibarstę ir nemažai Indijos mokslininkų, kuriuos šalis stengiasi susigrąžinti dėl vykstančių teigiamų pokyčių.

„Valstybė daug pasiekusi mokslo, medicinos bei technologijų srityse. Indijos diaspora kitose šalyse yra stipri savo mokslininkais. Vykdomos programos, kurios siekia susigrąžinti mokslininkus atgal į Indiją, nes dabartinės infrastruktūros valstybėje yra labai pažangios, ypač tokie centrai kaip Bangaloras, Mumbajus. Jie pajėgūs konkuruoti pasaulinėje rinkoje“, – atkreipia dėmesį lektorius D. Valančiūnas.

Nepaisant spartaus valstybės vystymosi, Indijoje išlikę ir daug bėdų. Pašnekovas išskiria vieną didžiausių, tai – socialinė atskirtis.

„Didelis atotrūkis vyrauja tarp skirtingų visuomenės klasių, yra ir neliečiamųjų problema. Kastų sistema Konstitucijoje panaikinta, tačiau regionuose bei kaimo teritorijose susiskaldymas išlieka. Kastos įaugę kultūriškai“, – komentuoja VU Azijos ir transkultūrinių studijų instituto lektorius D. Valančiūnas.

Kita vertus, unikali ir labai skirtinga Indijos kultūra išskiria šalį iš kitų Pietų Azijos regionų. Anot pašnekovo, valstybėje gausu etninės bei religinės įvairovės, kurios neįmanoma praleisti pro akis.

„Indija yra labai skirtinga, apie ją, kaip apie vieną darinį, kalbėti sunku. Kultūriniai, kalbiniai bei etniniai dalykai pastebimi turistų, nes šalyje daug festivalių. Kultūrine prasme Indija yra tikrai įdomus ir spalvingas regionas“, – pasakoja lektorius D. Valančiūnas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Paksą į prezidento postą vedęs Katkevičius: viskas yra taip pat, pamokų neišmokome (71)

2002 metais Lietuvoje vykę prezidento rinkimai nustebino ne vieną analitiką. Nors 2001 m. apklausos...

Pensijų pokyčiai palies visus: kitąmet reikės apsispręsti, kaip elgsimės su savo pinigais (45)

Nuo kitų metų pensijai kaupsime kitaip nei tai darėme iki šiol. Visi jaunesni nei 40 metų...

Bloomberg ekspertas: su Vokietijos skola dedasi kažkas neaiškaus (17)

Krentantis Vokietijos vyriausybės skolos pajamingumas – klasikinės „atsitraukimo“ strategijos...

Skandalų centre vis atsiduriantis Juozas Statkevičius: mane su purvais maišo, o kai numirsiu prie paminklo gėles dės (54)

„Net ir sijono siuvimą pakylėjau iki meno lygio, perlipau šalies ribas ir išėjau į...

Po šūvių Strasbūre – milžiniškos saugumo pajėgos: yra žuvusių, nukentėjusieji kritinės būklės Atnaujinta 02.00 val. (457)

Prancūzijoje, Strasbūre po šaudynių netoli miesto kalėdinės mugės mažiausiai vienas asmuo...

Į Lietuvą atkeliauja šalto oro masė: sinoptikai žada galingą sniego porciją (4)

Trečiadienį vėjas pasirinks šiaurės, šiaurės rytų kryptį, pradės stiprėti - pajūryje iki...

Maištas laive: pasaulio čempionato žvaigždės kaunasi ne tik baseine, bet ir teismo salėje

Tarptautinė plaukimo federacija ( FINA ) priversta tramdyti sukilimą, įsiplieskusį jos panosėje....

Atsibodo įprasti išmanieji telefonai? Susipažinkite su naujais žaidėjais (1)

Virtualių žaidimų pasaulyje, kur net ne sekundė, o jos dalys lemia, kuris kurį aplenks ir...

„Liverpool“ ir „Tottenham Hotspur“ išplėšė kelialapius į Čempionų lygos aštuntfinalį (2)

UEFA Čempionų lygos šeštojo turo rungtynėse C grupėje antradienį vicečempionė...