Įtariama Kremliaus nelegali lobistė siūlė sekso paslaugas mainais už darbą Amerikos organizacijoje, kurią buvo pasirinkusi savo veiklos taikiniu, tvirtina JAV pareigūnai, kuriuos cituoja BBC.
Marija Butina
© Reuters / Scanpix

Marijos Butinos ryšiai su Rusijos žvalgyba – pagrindinė priežastis, kodėl jos neketinama paleisti už užstatą, nes baiminamasi, jog ji gali pabėgti.

29 metų moters advokatas tvirtina, kad jo ginamoji su JAV valdžios pareigūnais bendradarbiavo kelis mėnesius.

Pabrėžiama, kad ši byla neturi nieko bendro su įtarimais, kad Maskva kišosi į Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus.

Neseniai sulaikyta M. Butina trečiadienį, liepos 18 dieną, stojo prieš teismą Vašingtone.

Teisėja Deborah Robinson nusprendė, jog JAV valdžia sugebėjo įrodyti, kad galimybių ją paleisti į laisvę prieš teismą nėra.

Merginai pateikti kaltinimai nedeklaruota užsienio nelegalaus lobisto veikla ir konspiracija prieš Jungtinių Valstijų valdžią. Kaltinimai šnipinėjimu jai nepateikti.

Liepos 18 dieną Rusijos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad M. Butinos sulaikymas – bandymas „niekais paversti visus pozityvius JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino susitikimo Helsinkyje rezultatus“.

Kokie naujausi kaltinimai?

Teismo dokumentuose teigiama, kad M. Butina gyveno su 56 metų amerikiečiu, kurio tapatybė neskelbiama. Jis dokumentuose įvardijamas kaip amerikietis 1. Esą su juo moterį siejo „asmeniniai santykiai“.

„Šie santykiai nebyloja jos glaudaus ryšio su Jungtinėmis Valstijomis, nes pati M. Butina juos vertina tik kaip būtinąją jos veiklos pusę“, – rašoma dokumentuose.

Kai kuriose socialinėje žiniasklaidoje skelbiamose nuotraukose M. Butina įamžinta su Paulu Ericksonu – konservatyvių politinių pažiūrų aktyvistu iš Pietų Dakotos. Remiantis turimais duomenimis, jam 56 metai.

Kaip teigiama dokumentuose, patekusiuose į FTB rankas, mergina „neslėpė nenoro gyventi su amerikiečiu“.

Kaltintojų teigimu, ji santykių rimtai nevertino, nes „mažiausiai vieną kartą kitam asmeniui siūlė seksą mainais už darbą ją dominusioje organizacijoje“.

Dokumente minėtoji organizacija neįvardijama. Remiantis rusės paskyromis socialinėje žiniasklaidoje, ji dažnai lankydavosi JAV nacionalinės šaunamųjų ginklų savininkų asociacijos (NRA) renginiuose.

M. Butinos advokatas visus jo klientei metamus kaltinimus neigia.

Laukė tolimesnių nurodymų

JAV teisingumo departamento tvirtinimu, M. Butina dirbo pagal įtakingo Rusijos pareigūno, kuris kaltinimų dokumentuose taip pat neįvardijamas, nurodymus.

Teismo dokumentuose pažymima, kad Rusijos pareigūnas buvo jos globėjas ir visus nurodymus jai duodavo internetu.

„Dabar reikia veikti labai tyliai ir atsargiai“, – likus mėnesiui iki 2016 metų JAV prezidento rinkimų privačioje „Twitter“ žinutėje savo kontaktui Rusijoje parašė M. Butina.

Rinkimų vakarą, rašoma dokumentuose, ji pareigūnui iš Rusijos parašiusi: „Einu miegoti. Dabar trys valandos ryto. Laukiu tolimesnių nurodymų“.

Ji stengėsi pasirūpinti savais komunikacijos kanalais, ir taip „patekti į JAV sprendimų priėmimo aparatą“, – teigia Teisingumo departamentas.

Gyvendama Jungtinėse Valstijose, M. Butina vystė ryšius su konservatyviomis už šaunamuosius ginklus kovojančiomis grupėmis.

Skelbiama, kad JAV prezidento rinkimų laikotarpiu ji ir vienas Rusijos pareigūnas bandė nesėkmingai suorganizuoti D. Trumpo ir V. Putino susitikimą.

Per susitikimą 2015 metų liepą ji paklausė tuometinio kandidato D. Trumpo, ką jis galvoja apie Rusiją. Po metų NRA konvencijoje ji susitiko su jo sūnumi Donaldu Trumpu jaunesniuoju. M. Butinos paskyroje socialiniame tinkle nemažai nuotraukų iš jos susitikimų su gerai žinomais Amerikos politikais, tarp kurių – Viskonsino gubernatorius Scottas Walkeris.

Kas ji?

Į Jungtines Valstijas ji atvyko 2016 metų rugpjūtį, turėdama F-1 studentinę vizą. Kaip teigiama jos paskyroje tinkle „LinkedIn“, ji neseniai apsigynė tarptautinių santykių magistrą Vašingtone esančiame Amerikos universitete.

Jauną moterį pažįstantieji teigia, kad ji labai komunikabili ir nuolat mezganti naujas pažintis, o jos gyvenimo istorija visada palikdavusi stiprų įspūdį Jungtinėse Valstijose sutiktiems konservatoriams.

2015 metais ji JAV televizijos laidai papasakojo, kad užaugo Sibire, o tėvas ją išmokė medžioti. Kurį laiką jai esą priklausė baldų parduotuvių tinklas, tačiau netrukus ji persikėlė į Maskvą, kur įkūrė organizaciją „Right to Bear Arms“.

Kam ji buvo pavaldi?

Remiantis JAV žiniasklaida, minėtasis jai nurodymus davęs Rusijos pareigūnas yra Aleksandras Toršinas – Rusijos centrinio banko vadovo pavaduotojas ir daug ryšių bei įtakos turintis buvęs parlamentaras iš V. Putino partijos.
Balandį jam JAV iždo departamentas pritaikė sankcijų.

Socialinėje žiniasklaidoje M. Butina per pastaruosius kelerius metus įkėlė ne vieną bendrą nuotrauką su minėtuoju pareigūnu.

Vizos paraiškoje M. Butina sakė, kad yra dirbusi specialiąja A. Toršino padėjėja.

Šaltiniai JAV žiniasklaidoje sako, jog faktas, kad A. Toršinui kaltinimai nepateikti, yra ženklas, kad pareigūnai nori, kad jis sutiktų bendradarbiauti.

Parodė nuotraukas

Jungtinėse Valstijose dėl įtarimų „konspiracine veikla“ Rusijos naudai areštuotos rusės M. Butinos kaltintojai mano, kad ji gali būti susijusi su Rusijos žvalgybos struktūromis.

Kaip įrodymas per trečiadienį Vašingtone vykusį teismo posėdį buvo pateikta nuotrauka, kurioje M. Butina matoma pietaujanti restorane su Rusijos diplomatiniu atstovu, įtariamu žvalgybininku.

Šis rusas iš Jungtinių Valstijų išvyko drauge su kitais 60 Rusijos diplomatinių atstovybių darbuotojų, išsiųstų po incidento Anglijos pietiniame Solsberio mieste, per kurį nervus paralyžiuojančios medžiaga buvo apnuodyti buvęs dvigubas rusų agentas ir jo duktė. Vakarai dėl šio išpuolio apkaltino Maskvą.

Be to, trečiadienį JAV teismui buvo pateiktos nuotraukos, kuriose M. Butina stovi priešais JAV Kongresą tą dieną, kai D. Trumpas buvo inauguruotas JAV prezidentu, taip pat dalyvauja filmo peržiūroje Rusijos ambasadoje, drauge su buvusiu Rusijos pasiuntiniu JAV Sergejumi Kisliaku.

Kaip pranešė televizija CNN, tuo metu, kai teismo salėje buvo rodomos nuotraukos, posėdyje dalyvavę du Rusijos ambasados konsulinio skyriaus darbuotojai „linktelėjo galvomis ir persimetė keliais žodžiais“.

Vašingtono teismas trečiadienį priėmė sprendimą sulaikyti M. Butiną, nes manoma, kad paleista už užstatą ji gali pabėgti iš šalies.

Rusijos atstovybė Vašingtone pranešė, kad pavyko gauti leidimą liepos 19 dieną, ketvirtadienį, pabendrauti su M. Butina. Ambasada nurodė, kad jai bus suteikta visa reikalinga pagalba.

M. Butina buvo sulaikyta sekmadienį. Tyrėjai mano, kad ji bent nuo 2015 metų Jungtinėse Valstijose „vykdė konspiracinę veiklą Rusijos naudai, buvo Rusijos valstybės pareigūno nelegali lobistė ir naudojosi asmeniniais ryšiais su amerikiečiu, darančiu įtaką JAV politikai“.

M. Butinai pateikti kaltinimai nėra traktuojami kaip kaltinimai šnipinėjimu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Savaitės pradžioje Lietuvos orus lems ciklonas (4)

Pirmadienio dieną Lietuva pateks į šilčiausiąją šio ciklono dalį. Aukščiausia temperatūra...

Laikantis Viduržemio jūros regiono dietos pagerėja sveikata: egzotiška mityba lengvai suderinama su lietuviška (60)

Jeigu norite valgyti kaip tikras Viduržemio jūros regiono gyventojas, pasirodo, visai nereikia...

Parduotuvės vadovas apie krentančius pardavimus: kažkas jaučiasi, bet nežinau tik kas (343)

Tiek Lietuvoje, tiek Europoje kalbama, kad šiuo metu yra ekonominis pakilimas.

Kraupios pliušiniais žaislais nuklotos vaikų kapinės: ten patekus norisi sukalbėti visas maldas, kurias moki (15)

Ilgas žvyrkelis. Šalia jo – sena, medinė, išvirtusi tvora. Aplink matosi kelios trobelės,...

Šio diktatoriaus tironija sunkiai protu suvokiama: po masinės egzekucijos prancūzams trūko kantrybė prabangiose vilose – kraupūs radiniai (105)

Centrinė Afrikos Respublika ( CAR ), nepaisant neapsakomai gausių gamtinių išteklių, išlieka...

Kremliaus logika: baugina JAV bombonešiais Lietuvoje, bet pasienyje griaudi rusų bombos (1045)

Kodėl NATO sąmoningai kursto įtampą pasienyje su Rusija ? Kodėl Lietuvoje JAV ir...

Į legionieriaus vėlyvą atsisveikinimą smagiai reagavo ir Juškevičius, ir buvęs strategas

Dar birželio antroje pusėje Žanis Peineris raitė parašą ant sutarties su Stambulo...

Baigėsi festivalis „Karklė“: didžiausi gerbėjai jau laukia kitų metų Papildytos nuotraukų galerijos (45)

Tris dienas trukusiame festivalyje „ Karklė Live Music Beatch 2018“ nuskambėjo paskutinis šių...

Nakvynės vietos įsiminė ilgam: vienoje – įdėmus savininko žvilgsnis, kitoje – dušas kambaryje (3)

Pasiskaičiusi istorijų apie prastus ir keistus viešbučius, nutariau parašyti ir savo...

Justino Jankevičiaus nebelieka „Kitokiuose pasikalbėjimuose“: šiandien mes sukame skirtingais keliais (40)

„Kitokių pasikalbėjimų“ kūrėjas Mantas Bertulis socialiniame tinkle „Facebook“...