aA
Čečėnijos lyderis Ramzanas Kadyrovas pažadėjo uždrausti žmogaus teisių gynėjams lankytis šioje Rusijos Šiaurės Kaukazo respublikoje, kai tik pasibaigs vieno žinomo aktyvisto bylos nagrinėjimas.
Ramzanas Kadyrovas
© Reuters / Scanpix

Ketvirtadienį paviešintame vaizdo įraše R. Kadyrovas, kalbėdamas su teisėsaugos pareigūnais, pažadėjo padaryti Čečėniją „draudžiamąja zona“ žmogaus teisių gynėjams, kuriuos jis prilygino „teroristams ir ekstremistams“ bei apkaltino vykdant Vakarų nurodymus „kenkti Čečėnijai“.

R. Kadyrovas, kuriam draudžiama lankytis JAV ir ES šalyse, sakė, kad įves panašių draudimų „bet kam, kas trukdo mūsų žmonėms taikiai gyventi“.

Daugelis žmogaus teisių gynėjų, negalinčių dirbti Čečėnijoje dėl nuolatinių grasinimų ir bauginimo, šiemet lankėsi regione, kur dalyvavo teismo posėdžiuose, per kuriuos buvo nagrinėjama vietos aktyvisto Ojubo Titijevo, kaltinamo prekyba narkotikais, byla.

O. Titijevo šalininkai smerkia pareikštus jam kaltinimus kaip kerštą, bet R. Kadyrovas vadina jį „narkomanu“.

Išnagrinėjus bylą, į Čečėniją nebus įsileistas nė vienas aktyvistas, pareiškė R. Kadyrovas ir pridūrė, kad žmogaus teisių organizacijų nariai „neturi teisės kelti koją į mano žemę“.

R. Kadyrovo komentarai nuskambėjo praėjus kelioms dienoms po to, kai regione, kur gyventojų daugumą sudaro musulmonai, penki kovotojai paaugliai surengė virtinę atakų prieš policininkus.

Kremlius pavedė R. Kadyrovui, užgniaužusiam savo regione visą opoziciją, palaikyti tvarką Čečėnijoje, kurią per praeito amžiaus paskutinį dešimtmetį nusiaubė du separatistų karai su Maskva.

R. Kadyrovas valdo Čečėniją nuo 2004-ųjų, kai buvo nužudytas jo tėvas – buvęs separatistų lyderis, nusprendęs paremti Rusijos vyriausybę po dviejų regioną nuniokojusių karų.

Per pastarąjį dešimtmetį dauguma R. Kadyrovo oponentų buvo nužudyti ar priversti pasitraukti į tremtį, o žmonių dingimai ir žudymai be teismo sprendimo tapo įprastu reiškiniu. Be to, nemažai įtariamų kovotojų šeimų narių buvo priversti palikti Čečėniją, o jų namai buvo sudeginti.

Pernai aktyvistai dokumentavo plačią prieš homoseksualus nukreiptą Čečėnijos valdžios kampaniją, per kurią mažiausiai 100 numanomų gėjų patyrė kankinimų, o mažiausiai trys iš jų buvo nužudyti. Per atliktą federalinį tyrimą nebuvo rasta jokių įrodymų, patvirtinančių tokius pranešimus, o pats R. Kadyrovas teigė, kad Čečėnijoje apskritai nėra jokių homoseksualų.

Organizacijos „Human Rights Watch“ Europos ir Centrinės Azijos skyriaus direktoriaus pavaduotoja Tatjana Lokšina penktadienį pavadino R. Kadyrovo pareiškimą „piktavališku“ ir pabrėžė, kad Kremlius galėtų jį sustabdyti, jei tik panorėtų.

T. Lokšina nurodė naujienų agentūrai AP, kad žmogaus teisių gynėjams buvo leista dalyvauti O. Titjevo bylos nagrinėjimo posėdžiuose Kremliaus įsakymu – „tai reiškia, kad Kremlius galėtų paaiškinti Kadyrovui, jog žmogaus teisių gynėjams turi būti leista ten dirbti bet kada ir saugiai. Būtent tai (Kremlius) turi padaryti, o kartu užtikrinti, kad O. Titijevas būtų paleistas.“

Maskva penktadienį nesureikšmino R. Kadyrovo pareiškimo ir nurodė, kad jis buvo „ištrauktas iš konteksto“.

Rusijos prezidento atstovas Dmitrijus Peskovas sakė žurnalistams, kad R. Kadyrovo komentarai „negali taikomi visiems žmogaus teisių gynėjams“, ir pažymėjo, jog daugelis tokių aktyvistų „atlieka labai svarbų darbą“.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lemiamos „Žalgirio“ atakos rebusas: kodėl viskas baigėsi plyta, o ne laisvutėlio Milaknio šūviu? pažymiai žaidėjams (56)

„Mes esame tikrai toli nuo savo potencialo, bet žaidžiame dėl pergalių su „Barcelona“,...

Dėl sulaužyto gyvenimo dabar nebežino, kur kreiptis: gailiuosi, kad nuvedusi dukterį pas gydytojus, paklausiau jų patarimo (209)

Prieš daugelį metų globėjų į užsienį kartu su seserimi išvežta lietuvaitė po dešimties ten...

Prieš 23 metus duotam interviu Samas papasakojo apie išbyrėjusius dantis, o savo ateitį „numatė“ Rusijoje (24)

Internete pasirodė prie 23 metus kurta laida „X klanas“ (aut.Ligita Juknevičiūtė ir Remigijus...

Gabrielius Landsbergis: siūlome stabdyti mokesčių pertvarką (56)

Šiandien vykstančiame Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD ) Tarybos...

Konservatoriai kandidate į prezidentus patvirtino Šimonytę (292)

Opozicinė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai ( TS-LKD ) šeštadienį tarybos...

Stulbinantis atsitiktinumas: lietuviai sutrumpino darbo laiką – pelnas išaugo kartais (153)

Dvi Lietuvos įmonės „Engineer“ ir „Valandinis“, veikiančios statybų srityje, nuo rugsėjo...

Neįtikėtina sėkmė: gaisras nusiaubė viską aplink, išskyrus garsaus aktoriaus namus (12)

Kalifornijos miškus nusiaubę gaisrai visiškai nepakenkė jų kelyje buvusiems aktoriaus Anthony...

Žiniasklaida: CŽV nustatė, kad Saudo Arabijos princas suorganizavo Khashoggi nužudymą (33)

Jungtinių Valstijų Centrinė žvalgybos valdyba ( CŽV ) padarė išvadą, kad įtakingas Saudo...

Naminiai kukuliai: kam eiti į „Ikea“, jei gali paruošti namuose (52)

Tradicinis švedų patiekalas yra beveik tokia pat legenda, kaip cepelinai Lietuvoje, tik labiau...