aA
Juodkalnijos parlamente kilus chaosui dėl bažnyčių nuosavybės įstatymo, sukėlusio protestus visoje šalyse, policija sulaikė 18 parlamento narių, skelbia BBC.
Juodkalnijos parlamente kilus chaosui dėl įstatymo, sulaikyta keliolika parlamentarų
Juodkalnijos parlamente kilus chaosui dėl įstatymo, sulaikyta keliolika parlamentarų
© Reuters / Scanpix

Balsavimas dėl teisės akto buvo surengtas kitą dieną po visoje šalyje vykusių Serbijos Ortodoksų Bažnyčios (SPC), šalyje vyraujančios religinės bendruomenės, šalininkų protestų. SPC tvirtina, kad dėl šio įstatymo Bažnyčia neteks savo nuosavybės, įskaitant viduramžių vienuolynus ir maldos namus. Vyriausybė tai kategoriškai neigia ir aiškina tenorinti išsiaiškinti nuosavybės teises.

Įstatymas buvo priimtas valdančiajai koalicijai priklausančių 45 įstatymų leidėjų balsais. Jis numato, kad religinės bendrijos turės įrodyti savo teises į nuosavybę, turėtą iki 1918 metų, kai Juodkalnija prarado nepriklausomybę.

SPC, šioje mažytėje Balkanų valstybėje valdanti šimtus vienuolynų ir daug vertingų žemės sklypų, kaltina vyriausybę mėginant nusavinti Bažnyčios paveldą ir išvogti jos turtą. Ji įstatymą vadina „diskriminaciniu ir prieštaraujančiu Konstitucijai“.

Penktadienį Bažnyčia apkaltino Juodkalnijos valdžią, kad ji „kursto susipriešinimą bei neapykantą“ ir stumia šalį „į padėtį, kuri niekam neduos nieko gera“.

Per ketvirtadienį prasidėjusius ir iki išnaktų užsitęsusius parlamento debatus opozicinio „Demokratinio fronto“ deputatai pagrasino sukurstyti neramumus, jeigu įstatymas bus priimtas.

Kai buvo atmesti jų siūlyti teisės akto pakeitimai, opozicijos nariai parlamento salėje pamėgino susprogdinti pirotechnikos užtaisą, bandė sulaužyti mikrofonus ir puldinėjo kitus politikus, sakė ten buvęs naujienų agentūros AFP reporteris.

Nepaisant muštynių, įstatymas galiausiai buvo priimtas.

Įsikišę neuniformuoti policijos pareigūnai, užsidėję dujokaukes, sulaikė 22 žmones, tarp jų 17 opozicijos parlamentarų, ir išvedė juos iš parlamento, sakoma anksti penktadienį paskelbtame policijos pranešime.

Tačiau vėliau visi sulaikytieji, išskyrus tris asmenis, penktadienį ryte buvo paleisti.

Policija paliko už grotų opozicijos lyderius Milaną Kneževičių, Andriją Mandičių ir dar vieną parlamento narį. Jie kaltinami „užpuolę pareigas einantį pareigūną ir trukdę policininkui vykdyti savo pareigas“, nurodė policija.

Neramios Kalėdos


Bažnyčios pareigūnai penktadienį kaltino vyriausybę dėl incidentų, anot jų, sukėlusių „neįsivaizduojamą susipriešinimą ir neapykantą“.

„Dėl tokių veiksmų ortodoksų tikintiesiems tai bus vienos liūdniausių pastarųjų metų Kalėdų“, – sakoma SPC pranešime. Dauguma ortodoksų Kalėdas švęs sausio 7-ąją.

Bažnyčia pridūrė, kad šalies šiaurėje policija sumušė vieną dvasininką ir du demonstrantus, dalyvavusius proteste dėl naujojo įstatymo. Policija savo ruožtu pareiškė, kad šis pranešimas yra „netiesa“.

Šimtai proserbiškos opozicijos šalininkų ir virtinė ortodoksų dvasininkų ketvirtadienį dalyvavo Podgoricoje surengtoje protesto akcijoje prieš naująjį įstatymą, prasidėjus įstatymo svarstymams parlamente. Teisės akto priešininkai taip pat mėgino blokuoti į sostinę vedančius kelius, pranešė vietos žiniasklaida.

Bažnyčia savo pranešime kaltino prezidentą Milo Djukanovičių naudojantis šiuo įstatymu kaip įrankiu sustiprinti nepriklausomą Juodkalnijos Ortodoksų Bažnyčią.

Dauguma iš maždaug 620 tūkst. Juodkalnijos gyventojų yra ortodoksai. Juodkalnijos Bažnyčia savo atsiskyrimą nuo SPC paskelbė 1993 metais, bet ji nėra pripažįstama daugumos kitų stačiatikių Bažnyčių.

M. Djukanovičius savo ruožtu atvirai ragino „atnaujinti“ Juodkalnijos Bažnyčią, bet toks prezidento elgesys padidino įtampą su Belgradu ir proserbiškomis opozicijos grupėmis. Prezidentas kaltina SPC, kad ji kursto proserbiškas nuotaikas ir kenkia šalies valstybingumui.

Tiek Serbija, tiek Juodkalnija beveik 90 metų buvo tos pačios valstybės – Jugoslavijos – dalys. Juodkalnija nepriklausomybę atkūrė 2006 metais, bet abiejų kaimynių santykiai išlieka sudėtingi.

Juodkalnijos visuomenė tebėra pasidalijusi į priešiškas stovyklas santykių su Serbija klausimu. Maždaug 30 proc. šalies gyventojų laiko save serbais ir yra nepatenkinti atsiskyrimu nuo Serbijos.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Darbdavį pribloškė merginos įžūlumas: be jokio įspėjimo pabėgo iš darbo (318)

Pasitaiko, kai užmezgus naują pažintį ar net ir po ilgalaikių santykių kuri nors pusė...

Du garsūs vokiečių istorikai susikirto dėl Putino: Europa turi būti viskam pasiruošusi (191)

Kodėl nemaža dalis vokiečių jaučia simpatijas Putino Rusijai? Ar išties Rusijos gyventojams...

Erkių atakos žiemą – dar pavojingesnės nei vasarą: susirgę neiškart supranta, kas su jais vyksta

Pernai metais Lietuvoje užfiksuotas vienas didžiausių sergamumų erkių platinamomis ligomis –...

Vieną vargingiausių pasaulio šalių apiplėšusi moteris skęsta prabangoje: neturi lygių visoje Afrikoje (160)

Nutekintuose dokumentuose atskleidžiama, kaip turtingiausia Afrikos moteris susikrovė turtus...

Kinija grumiasi su virusu: miršta gydytojai, siunčiami karo medikai, įvažiavimus į epicentrą saugo pareigūnai JAV planuoja evakuoti diplomatus (420)

Skelbiama, kad nuo koronaviruso Kinijos Uhano mieste mirė minėtuoju virusu sergančius gydęs...

Vertingas pusryčių kokteilis, kuris tinka mažinantiems cholesterolį ir lieknėjantiems (1)

Pusryčiai – svarbiausias dienos valgymas, negalima jų praleisti.

Orai: savaitgalis baigsis pilku dangumi ir nurimusiu vėju (5)

Sekmadienio rytas daugelyje šalies rajonų vėl išauš pilkas ir niūrus. Žemi debesys dangų dengs...

Šimtametė: džiaugiuosi, kad dabar visko pilna ir gaunu didelę pensiją – net 56 centais daugiau nei skurdo riba (200)

Šimto metų sulaukusi panevėžietė, ilgametė pedagogė Valė Zablockienė tvirtina, kad tokia...

Po Indrę Stonkuvienę įžeidusių replikų prabilo ir apdovanojimų organizatoriai: nesuprato humoro? (271)

Po „ Žmonės 2020 “ netylant kalboms apie televizijos laidų vedėją ir socialinių tinklų...

Neurologas – apie tylias ir klastingas kraujotakos ligas: ne visi pastebi, kad kūnas prašo skubios pagalbos (51)

Gera kraujotakos sistema – gyvybiškai svarbi, dėl to ir sutrikimai, susiję su kraujotaka, gali...