aA
Šis dešimtmetis bus karščiausias istorijoje, antradienį kasmetinėje ataskaitoje paskelbė Jungtinės Tautos (JT). Ataskaitoje apibūdinama, kaip klimato kaita lenkia žmonijos bandymus prisitaikyti prie jos.
Globalinis atšilimas
© Vida Press

Pasaulio meteorologijos organizacijos (PMO) teigimu, šiemet vidutinė pasaulio temperatūra buvo 1,1 laipsnio Celsijaus aukštesnė už iki pramonės revoliucijos fiksuotą temperatūros vidurkį, taigi 2019-ieji veikiausiai taps vienais iš trijų karščiausių visų laikų metų.

Žmogaus išskiriama tarša deginant iškastinį kurą, statant, užsiimant žemdirbystę ir transportuojant prekes prisidėjo prie to, kad 2019 m. bus sumuštas atmosferoje fiksuojamų šiltnamio dujų koncentracijos rekordas, todėl tolesnis klimato šilimas yra neišvengiamas, teigia PMO.

Vandenynai, kurie sugeria 90 proc. perteklinio karščio, kurį sukuria šiltnamio dujos, šiuo metu taip pat šyla iki rekordinių temperatūrų
Šiuo metu pasaulio vandenynai yra daugiau nei ketvirtadaliu rūgštesni nei prieš 150 metų, o tai kelia grėsmę jūrų ekosistemoms, nuo kurių per maistą ir sukuriamas darbo vietas priklauso milijardai žmonių.

Spalį vidutinis jūros lygis pasiekė aukščiausią tašką istorijoje. Tai paskatino per pastaruosius 12 mėnesių ištirpę 329 mlrd. tonų Grenlandijos ledo.

Iki 22 mln. išstumtų žmonių

Kiekvienas iš pastarųjų keturių dešimtmečių buvo karštesnis už praėjusį.

Klimato kaita yra ne tik problema, su kuria kovos ateities kartos. Nuo nepasotinamo žmonijos vartojimo padarinių jau nukentėjo milijonai.

PMO ataskaitoje teigiama, kad per pirmą šių metų pusmetį iš savo namų dėl klimato buvo priversti traukti daugiau nei 10 mln. žmonių. 7 mln. traukėsi dėl tiesioginių gamtos stichijų: audrų, potvynių, sausrų.

Iki metų pabaigos, įspėja PMO, iš gimtųjų namų dėl ekstremalaus oro sąlygų išstumtų žmonių skaičius sieks 22 mln.

„2019-aisiais orai ir su klimatu susijusios grėsmės smogė itin smarkiai. Karščio bangos ir potvyniai, anksčiau pasitaikę kartą per šimtmetį, tampa vis dažnesni“, – sakė PMO generalinis sekretorius Petteris Taalas.

Vos 1 laipsniu Celsijaus karštesni nei iki pramonės revoliucijos fiksuotas temperatūros vidurkis, 2019-ieji atnešė mirtinas karščio bangas Europoje, Australijoje ir Japonijoje, didžiules audras pietryčių Afrikoje ir pragaištingus miškų gaisrus Australijoje ir Kalifornijoje.

„Neprisitaikome“

Šiuo metu valstybių lyderiai dalyvauja svarbioje JT klimato kaitos konferencijoje Madride, kur siekiama įtvirtinti 2015 m. Paryžiaus klimato kaitos susitarimą, įpareigojantį šalis sustabdyti temperatūros kilimą ties „gerokai žemesne nei“ 2 laipsnių Celsijaus riba.

Pernai Tarpvyriausybinė klimato kaitos komisija (IPCC) pabrėžė tai, kaip svarbu žmonijai siekti, kad šilimas būtų sustabdytas ties 1,5 laipsnio Celsijaus riba. Tai geriausia būtų pasiekti mažinant šiltnamio dujų emisijas ir perkeliant pasaulinę ekonomiką nuo iškastinio kuro prie atsinaujinančios energijos.

Praeitą savaitę JT kasmetinėje „emisijų atotrūkio“ įvertinime pareiškė, kad pasauliui reikia mažinti anglies taršą 7,6 proc. kasmet iki 2030-ųjų, kad būtų pasiektas 1,5 laipsnio tikslas.
Nepaisant būtinybės, anglies emisijos kyla.

Daugelio valstybių vyriausybės išleidžia šimtus milijardų dolerių iškastinio kuro subsidijoms, o Madride kol kas nerandama konsensuso dėl to, kaip su klimato kaitos katastrofa jau kovojančios šalys gali finansuoti priemones, skirtus prisitaikyti prie naujųjų pasaulio realijų.

„Mūsų ekonominė veikla ir toliau atmosferą naudoja kaip sąvartyną šiltnamio dujoms. Kylanti temperatūra, šylantys vandenynai, vandenynų rūgštėjimas ir kiti rodikliai yra logiška šio neveiklumo pasekmė. Ji turėtų mus labai bauginti“, – sakė Londono imperatoriškojo koledžo klimato kaitos mokslininkas Joeri Rogelj.

Net jei visi Paryžiaus susitarimo įsipareigojimai būtų įgyvendinti, Žemės vidutinė temperatūra iki XXI a. pabaigos vis tiek bus daugiau nei 3 laipsniais Celsijaus aukštesnė.

Madrido konferencijoje taip pat siekiama priversti šalis padidinti savo įsipareigojimus iki kitų metų galutinio termino.

Oksfordo universiteto Aplinkos kaitos instituto direktoriaus pavaduotojas Friederike Otto tvirtina, kad PMO ataskaita „rodo, kad mes neprisitaikome net prie 1,1 laipsnio šilimo“.
„Ir nėra jokių abejonių, kad šis 1,1 laipsnio yra dėl iškastinio kuro deginimo“, – perspėjo jis.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
2.5000

Top naujienos

Dėl naujų mokesčių – dar nematyta situacija: juos nori priimti visai ne tie, kas parengė (2)

Prieš praėjusią savaitę pristatytą mokesčių reformą sukilo smulkieji verslininkai. Esą...

Bloomberg News

„Bloomberg“ šaltiniai: Kremlius koreguoja planus dėl Ukrainos

Kremlius, stringant rusų bandymams įsitvirtinti mūšio lauke, koreguoja savo planus.

Karo ekspertai: už uždarų durų tarp Putino ir Kinijos vadovo kažkas įvyko (10)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai teigia, kad...

Fausta Marija Leščiauskaitė

Įtakingiausia Šiaurės Korėjos moteris: narkomanė, šaltumu bei negailestingumu pasižymėjusi jau nuo mažens

Kai 2011-aisais mirė Šiaurės Korėjos diktatorius Kim Jong-ilas, šalis ir pasaulis dėjo daug...

Dieviškai žaidęs Lietuvos vartininkas neleido graikams nubausti svečių (4)

Pirmadienį vakare Atėnuose Lietuvos futbolo rinktinė draugiškose rungtynėse 0:0 išsiskyrė su...

Didžiausios algos Lietuvoje vasarį: vienos įmonės vidurkis perkopė 50 tūkst. eurų (4)

Didesnius nei 10 tūkst. eurų vidutinius atlyginimus praeitą mėnesį Lietuvoje mokėjo 56 įmonės,...

Karas Ukrainoje. Netoli Mariupolio – sprogimas Rusijos šaudmenų sandėlyje „Kantri“ Rusija gąsdina „unikaliu ginklu“: sunaikintų net JAV (5)

Ukrainos Slovjansko mieste pirmadienio rytą surengtos Rusijos raketų atakos aukų padaugėjo iki...

„Kas čia vyksta?!“: Maskvos gyventojus nustebino vaizdas danguje (13)

Maskvos gyventojus nustebino keistas vaizdas danguje, jie pastebėjo dūmų sūkurį – juodas dūmų...

Kšištofui Lavrinovičiui – nemalonumai dėl turto: VMI jį areštavus, krepšininkas tokį sprendimą apskundė teismui (10)

Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė pareiškėjo Kšištofo Lavrinovičiaus skundą...