aA
Europos Komisijos (EK) pirmininkas Jeanas Claude‘as Junckeris Didžiosios Britanijos išstojimą iš Europos Sąjungos (ES) sekmadienį pavadino tragedija.
Jeanas Claudas Junckeris
© Reuters / Scanpix

„Tai liūdna diena“, – pareiškė jis, atvykęs į aukščiausiojo lygio susitikimą, kuriame bus patvirtintas susitarimas dėl Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš bloko.

„Matyti, kaip tokia šalis kaip Didžioji Britanija ... traukiasi iš ES, nėra džiugu ir tai nėra proga švęsti. Tai liūdna akimirka ir tai tragedija“, – pridūrė jis.

Tačiau jis pabrėžė, kad Didžioji Britanija iš ES traukiasi, turėdama geriausią susitarimą, kokio tik galėjo tikėtis.

Paklaustas, ar būtų galima pasiekti geresnį susitarimą, jeigu Didžiosios Britanijos parlamentas atmestų dabartinį projektą, J. C. Junckeris atsakė: „Štai susitarimas. Tai geriausias įmanomas susitarimas. Europos Sąjunga nepakeis savo esminės pozicijos.“

Briuselyje sekmadienį vyksta neeilinis ES aukščiausiojo lygio susitikimą, kuriame 27 bloko valstybių narių vadovai svarstys, ar pritarti Jungtinės Karalystės išstojimo sutarties pagrindinėms sąlygoms.

Buvęs JK užsienio reikalų ministras „Brexit“ susitarimą pavadino „Titaniku“

Už Didžiosios Britanijos išstojimą iš Europos Sąjungos (ES) pasisakantis buvęs šalies užsienio reikalų ministras Borisas Johnsonas šeštadienį smarkiai sukritikavo premjerės Theresos May pasiektą preliminarų „Brexit“ susitarimą su Briuseliu ir jį pavadino Titaniko dydžio „istorine klaida“.

B. Johnsonas tai pareiškė per kasmetinį Šiaurės Airijos demokratinės junionistų partijos (DUP) suvažiavimą Belfaste, kuris buvo surengtas specialaus ES viršūnių susitikimo, per kurį tikimasi pasirašyti susitarimą, išvakarėse.

Borisas Johnsonas
Borisas Johnsonas
© Reuters / Scanpix

„Man į galvą ateina Titanikas ir dabar yra tas metas, kai reikia pirštu parodyti į priekyje esantį ledkalnį“, – sakė B. Johnsonas, liepą atsistatydinęs iš užsienio reikalų ministro posto, protestuodamas prieš Th. May poziciją dėl „Brexit“.

Jo teigimu, ginčytinas vadinamasis „apsaugos mechanizmas“ Šiaurės Airijai, kuris, jeigu bus įgyvendintas, per 21 mėnesį truksiantį pereinamąjį laikotarpį po „Brexit“ Britanijos dalimi esančią Šiaurės Airiją tam tikrose srityse išlaikys artimesne Europos Sąjungai, Šiaurės Airiją pavers Europos Sąjungos „ekonomine pusiau kolonija“.

„Nė viena Britanijos konservatorių vyriausybė negali ir neturėtų pritarti tokiai tvarkai“, – pareiškė B. Johnsonas. Jis ir DUP, kurios parama yra labai svarbi Th. May vyriausybės išlikimui ir „Brexit“ planams, pažadėjo priešintis susitarimui su Briuseliu, kai šis ateinantį mėnesį bus pateiktas Britanijos parlamentui ir Th. May sieks įtikinti britų parlamentarus jam pritarti.

Dešimt DUP narių JK parlamente sustiprino Th. May vyriausybę po to, kai ji po išankstinių rinkimų pernai prarado parlamentinę daugumą. Tačiau už šią paramą tenka atsilyginti papildoma 1 mlrd. svarų (1,1 mlrd. eurų) finansine parama Šiaurės Airijai, o dabar britų valdžia dėl savo „Brexit“ planų gali netekti šio palaikymo.

„Neatitinka nacionalinių interesų“

Siūlomas „apsaugos mechanizmas“ siutina DUP, kuri nerimauja, kad iš esmės bus sukurta sausumos siena su Britanija, susilpnės ryšiai bei padidės Airijos susivienijimo galimybė. Po B. Johnsono kalbos pasisakiusi DUP lyderė Arlene (Arlina) Foster sakė, kad Th. May planai „neatitinka jos pačios pagrindinių įsipareigojimų“ bei „nacionalinių interesų“.

„Pasirinkimas nėra apribotas šiuo susitarimu ir jokiu susitarimo, nors vyriausybės viešųjų ryšių mašina taip ir sako, – sakė A. Foster. – Realybė yra ta, kad jeigu mes norime pasiekti geresnio rezultato už siūlomąjį dabar, tuomet vienintelė galimybė yra žvelgti už šio preliminaraus susitarimo ribų.“

Tai, kokį svarbų vaidmenį vaidina DUP, parodo ir tas faktas, kad Britanijos iždo sekretorius Philipas Hammondas (Filipas Hamondas) taip pat dalyvavo partijos suvažiavime.

„Viena tauta“

Belfaste vykusio suvažiavimo delegatų pasisakymai atitiko partijos lyderės nuogąstavimus. „Nenorime sienos Airijos jūroje, – sakė vietos politikas Samas Cole'as (Semas Koulas). – Mes norime, kad Jungtinė Karalystė būtų viena tauta ir mes esame tos tautos dalis ir buvome ja nuo pat jos įkūrimo.“

DUP aršiai priešinosi artimesniems santykiams su savo pietine kaimyne Airijos Respublika ir taip pat nepritarė 1998 metų Didžiojo penktadienio susitarimui, kuris nutraukė dešimtmečius trukusius neramumus ir padidino tarpusavio bendradarbiavimą.

DUP tvirtai pasisako už tolesnį britų valdymą Šiaurės Airijoje ir palaikė Londono planus dėl „Brexit“ per 2016 metų referendumą, nors Šiaurės Airijos gyventojai santykiu 65 ir 44 proc. nubalsavo už tolesnę JK narystę Europos Sąjungoje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Orai: šiluma mūsų dar nepaliks (34)

Praėjusią savaitę dažnai džiaugėmės neįprastai šiltais, gražiais orais. Daugelyje vietovių...

Turistus viliojantis miestas pasitinka griežtomis taisyklėmis ir „sausuoju“ įstatymu (30)

Prakalbus apie Jungtinius Arabų Emyratus dažniausiai iš karto pagalvojama apie Dubajų. Tačiau...

Psichozė, neįgalumas ar net mirtis: populiarėjančių naujų narkotikų poveikis gąsdina patyrusius Lietuvos medikus (84)

Kai kalbame apie naująsias psichoaktyviasias medžiagas, galime pasakyti, kad tai yra terra...

Alumi vos neaplietas Grigonis gėdino sirgalius, Landale'ui buvo visai smagu

Trečio kėlinio pradžioje rungtynes su Vilniaus „Rytu“ trumpam sustabdžiusios sirgalių...

Nijolė Pareigytė – atvirai: apie nelaimingą skaudžiai pasibaigusią meilę Bžeskui ir pasikeitusį gyvenimą užsikodavus nuo alkoholio (25)

„Vyras mane suėstų , jeigu kalbėčiau apie kitus, kokie jie buvo ar yra“, – jau laidos „...

Mitybos specialistas Sujeta: 4 produktai, kuriuos verta turėti namie, jei norite nesirgti (3)

Dažnai atėjus rudeniui girdime klausimą, ką daryti, kaip apsisaugoti nuo ligų. Iš tiesų, šis...

Pašėlęs Maduro planas atsiimti iš Londono 1,5 mlrd. dolerių vertės auksą (7)

Kaip bežiūrėtum, tūlas Charlesas Vincentas finansų pasaulyje yra niekas. Paieškoję internete...

Kelioms dienoms į priekį pasigaminti maisto gali būti klaida: penkių dienų makaronai gali atnešti mirtį

Per ilgai užsibuvę mėsos gaminiai tiesiu taikymu keliauja į šiukšlių dėžę, ir dėl to net...