Luizianos ir Misisipės valstijos tebevertina nuostolius, kuriuos padarė galinga 4-os kategorijos audra, siautėjusi praėjus lygiai 16 metų nuo dienos, kai valstiją nuniokojo daugybės aukų pareikalavęs uraganas „Katrina“.

Oficialiais duomenimis, „Ida“ nusinešė keturių žmonių gyvybes, nors žuvusiųjų skaičius dar gali išaugti. Dėl uragano be elektros liko daugiau nei vienas milijonas namų ūkių visoje Luizianos valstijoje.

„Yra tikimybė, kad ekonominės išlaidos bus didesnės nei per „Katriną“, – žurnalistams Ženevoje sakė Jungtinių Tautų Pasaulio meteorologijos organizacijos (PMO) generalinis sekretorius Petteri Taalasas.

Kaip pavyzdį jis nurodė „didelę žalą elektros tiekimo sistemai Luizianoje“.

Iki šiol daugiau nei 1,8 tūkst. gyvybių pareikalavęs ir didelę dalį Naujojo Orleano nusiaubęs uraganas „Katrina“ buvo laikomas daugiausiai finansinių išteklių pareikalavusia stichine nelaime.

Naujoje PMO ataskaitoje, pateiktoje įvertinus mirtingumą ir ekonominius nuostolius dėl ekstremalių oro sąlygų 1970–2019 metais, nurodoma, kad „Katrina“ ekonomikai padarė beveik beveik 164 mlrd. JAV dolerių (138 mlrd. eurų) nuostolių.

2017 metais siautėję uraganai „Harvey“ ir „Maria“, biudžetui atsiėję beveik 97 mlrd. JAV dolerių (82 mlrd. eurų) ir daugiau nei 69 mlrd. JAV dolerių (58 mlrd. eurų), yra atitinkamai užima antrą ir trečią vietą brangiausių gaivalinių nelaimių sąraše.

Pasak P. Taalaso, visiems uragano „Ida“ padarytiems nuostoliams apskaičiuoti gali prireikti viso mėnesio.

Tačiau pareigūnas pagyrė pagerėjusias išankstinio įspėjimo ir apsaugos nuo potvynių sistemas, taip pat evakuaciją, išgelbėjusią daugybę gyvybių.

„Kalbant apie „Idą“, geroji žinia yra ta, kad nuostoliai, palyginus su „Katrina“, yra gerokai mažesni“, – sakė P. Taalasas.

Jam pritarė ir JT Nelaimių rizikos mažinimo biuro (UNDDR) vadovė Mami Mizutori.

Pasak jos, šių dviejų audrų padarinių skirtumai rodo, kad svarbu yra investuoti į nuostolių prevenciją.

„Ekonominiai nuostoliai bus tikrai gana dideli, bet geroji žinia – kad... mirčių skaičius yra labai labai mažas, nes Naujasis Orleanas ir Luiziana... investavo į prevenciją“, – sakė M. Mizutori.

Pasak jos, didžiausias skirtumas nuo „Katrinos“ laikų – kad į potvynių sienų ir dambų kaip naujos „uraganų ir audrų žalos rizikos mažinimo sistemos“ dalies statybą buvo investuota 14,5 mlrd. JAV dolerių (12,3 mlrd. eurų).

„Jie nelaukė kito šimtmečio, kad tai padarytų. Viskas buvo padaryta labai greitai“, – pridūrė M. Mizutori.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)