aA
Vokietija ir Estija antradienį pateikė Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai rezoliuciją dėl ugnies nutraukimo per įvairius konfliktus visame pasaulyje koronaviruso pandemijos metu.
JT Saugumo Tarybai pateikta nauja rezoliucija dėl paliaubų pandemijos metu
© Reuters / Scanpix

Rezoliucija, kurios tekstą matė naujienų agentūra AFP, pateikta vietoje Prancūzijos ir Tuniso parengto projekto, kurį blokavo Jungtinės Valstijos. Dviejų nenuolatinių Saugumo Tarybos narių pateiktame naujame pasiūlyme, kuriame yra penki svarbiausi punktai vietoje ankstesnės rezoliucijos devynių, „reikalaujama nedelsiant visiems nutraukti karo veiksmus“.

Tokiu žingsniu siekiama padėti maždaug 20-iai krizės ar karo apimtų šalių kovoti su koronavirusu, tačiau neaišku, ar tose valstybėse imamasi konkrečių žingsnių.

Naujoji rezoliucija remiasi Prancūzijos ir Tuniso pasiūlymu, joje vartojamos formuluotės, dėl kurių 15 Tarybos narių sutarė nuo kovo vykstančiose derybose, ar nuostatos, vartotos ankstesnėse rezoliucijose, tokios kaip ugnies nutraukimo išimtys kovai su džihadistų grupuotėmis.

Kaip ir Prancūzijos bei Tuniso rezoliucijoje, naujajame pasiūlyme raginama padaryti „mažiausiai 90 dienų iš eilės humanitarinę pauzę“, kad būtų galima pristatyti pagalbą labiausiai nukentėjusioms bendruomenėms.

Balsavimo data dar nepaskirta, bet jis galėtų įvykti greitai, jei nė viena iš penkių nuolatinių Tarybos narių nepagrasins panaudoti savo veto, kaip tuomet, kai Vašingtonas kritikavo Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) paminėjimą Prancūzijos ir Tuniso rezoliucijoje.

Vokietijos ir Estijos tekste PSO neminima, tad lieka neaiškumų dėl Kinijos, kuri iki paskutinės minutės reikalavo paminėti šią JT organizaciją.

Naujoji rezoliucija buvo pasiūlyta antradienį po pietų per vaizdo konferenciją už uždarų durų; ją organizavo Estija, šiuo metu pirmininkaujanti Saugumo Tarybai.

Vienas diplomatas, nesutikęs viešinti savo pavardės, sakė, jog Kinija per susitikimą pareiškė remianti greitus veiksmus Taryboje.

Kompromisas


Praėjusios savaitės pabaigoje Pekinas ir Vašingtonas paneigė atsakomybę dėl Paryžiaus ir Tuniso vadovautų derybų žlugimo.

JAV penktadienį pribloškė Tarybą blokavusios rezoliuciją ir pareiškusios, kad „negali paremti dabartinio projekto“. Tai buvo padaryta kitą dieną po to, kai Vašingtonas buvo sutikęs su tekstu, sakė derybininkai, kalbėję su anonimiškumo sąlyga.

JAV valstybės departamentas nurodė, kad Saugumo Taryba „turėtų arba tęsti dėl rezoliucijos, apribotos parama ugnies nutraukimui, arba dėl išplėstos rezoliucijos“, kurioje minimi ir skaidrumo bei atsakomybės klausimai. Valstybės departamentas taip pat kaltino Pekiną nuo kovo blokuojant bet kokias pastangas pasiekti konsensusą.

Vašingtonas buvo pagrasinęs pasinaudoti savo veto, jei bus tiesiogiai paminėta PSO, kurią prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) kaltina nuvertinus Kinijoje prasidėjusios koronaviruso pandemijos rimtumą.

Diplomatai sako, kad tuo pačiu metu Pekinas grasino savo veto, jei PSO nebus paminėta, kol galiausiai sutiko su netiesioginiu jos paminėjimu.

„Privalome rasti kelią iš šios aklavietės“, – AFP sakė Estijos ambasadorius JT Svenas Jurgensonas.

„Labai apmaudu, kad mes, Saugumo Taryba, negalėjome įvykdyti savo įsipareigojimų šiuo klausimu“, – sakė jis ir pridūrė, jog tikisi greito susitarimo.

Du mėnesius, „nepaisant pozicijų ir supratimo skirtumų, kurie vis dar trukdo konsensusui, diskusijos tarp valstybių narių buvo svarbios ir konstruktyvios“, AFP sakė Tuniso ambasadorius JT Kaisas Kabtani.

„Tunisas niekada neprarado vilties pasiekti kompromisą ir pritarimą pirmajai Saugumo Tarybos rezoliucijai nuo tada, kai COVID-19 pradėjo siaubti pasaulį“, – sakė jis.

Vienas diplomatas, nesutikęs skelbti savo pavardės, sakė, kad po pirmosios rezoliucijos žlugimo atėjo laikas užversti puslapį.

Kitas diplomatas, taip pat kalbėjęs anonimiškai, pridūrė, jog būtina vėl išjudinti darbą.

Tačiau po Saugumo Tarybos dviejų mėnesių tylos žala jau padaryta, sakė jis ir apgailestavo, kad pandemijos nulemta žmogiškoji tragedija nepaskatino greitai sutelkti paramos JT vadovo raginimui nutraukti ugnį įvairiuose pasaulio konfliktuose.

JT generalinio sekretoriaus Antonio Guterreso raginimo, pareikšto kovo 23 dieną, kai kuriose šalyse tam tikru mastu buvo paisoma, bet dabar smurtas vėl atsinaujinęs ar suintensyvėjęs, ypač Afganistane, Jemene ir Libijoje.

BNS
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Šapoka – apie galimą antrą koronaviruso bangą: pilnai Lietuvos ekonomikos neuždarysime (56)

Prezidentas Gitanas Nausėda po antradienį vykusio susitikimo su ministru pirmininku Sauliumi...

Maskvos politikai nerimsta: parašė laišką Pranckiečiui (207)

Rusijos Federacijos politikai nesibodi kištis į ketvirtą nepriklausomos valstybės atkūrimo...

Ministras: socialinės išmokos ir vaikams, ir pensininkams turėtų išlikti arba net didėti

Ekonomikos ir inovacijų ministras Rimantas Sinkevičius sako, kad kitais metais socialinės...

Kauno logistikos įmonėje – trys koronaviruso infekcijos: darbuotojai atvyko iš Uzbekijos simptomų turi ir kiti darbuotojai (64)

Vienai Kauno įmonių šios dienos – įtemptos. Liepos 2-ąją iš Uzbekijos į Lietuvą atskridus...

Ragina ruoštis blogiausiam: COVID-19 smogė JAV valstijoms, jos manė virusą jau įveikusios (104)

Pirmosios šį pavasarį koronavirusą iškentusios valstijos tikėjosi, kad blogiausia jau praeityje.

Laukia sunkios derybos dėl ES pinigų: Lietuva ruošia argumentus, kodėl turi gauti daugiau (35)

Europos Vadovų Tarybos praėjusią savaitę pristatytas naujas pasiūlymas dėl daugiametės...

„Žalgiris“ pučia raumenis po krepšiu – į Kauną keliasi Europos čempionas (83)

Kauno „Žalgirio“ sirgaliai artėjantį sezoną komandoje išvys dar vieną naujoką. Lietuvos...

Politologai įvertino LVŽS sąrašą: pagrindinis principas akivaizdus (17)

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto ( VU TSPMI ) politologai...

Smarkiai nukentėję nuo koronaviruso italai visam pasauliui turi paprastą patarimą (91)

Ilgalaikis COVID-19 poveikis net persirgus lengva ligos forma gali būti gerokai rimtesnis, nei iš...

Byrant šeimoms šou versle, neeilinė Natalijos Bunkės patirtis: vestuves tai švenčia, o skyrybos – jau ne šventė? (45)

Skyryboms tampant vis dažnesniu reiškiniu šalyje, Vyriausybė nutarė pasekti kitų šalių...

|Maža didelių žinių kaina