aA
Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas pirmadienį susitiko derybų su Europos Komisijos pirmininku Jeanu-Claude'u Junckeriu, teigdamas, kad vis dar įmanoma sudaryti susitarimą dėl „Brexit“, nors Europos Sąjungos narės itin skeptiškai vertina tokią galimybę, likus tik šešioms savaitėms iki Britanijos išstojimo dienos.
Borisas Johnsonas, Jeanas-Claude'as Junckeris
© Reuters / Scanpix

Britanijos lyderis, praeitą savaitgalį palyginęs save su komiksų herojumi stipruoliu Halku, dalyvaus rafinuotuose darbo pietuose Liuksemburge, kur bus vaišinamas sraigėmis ir lašiša.

Dauningo gatvė neoficialiai informavo, kad vizitas Liuksemburge bus dalis pastangų iki spalio 17-ąją vyksiančio ES viršūnių susitikimo susiderėti dėl sklandaus Britanijos išstojimo iš Bendrijos.

Vienas JK atstovas nurodė, kad B. Johnsonas ketina pasakyti J.-C. Junckeriui, jog „pažanga buvo pasiekta, žinant, kad prieš vasaros atostogas daugelis sakė, jog atnaujinti derybas nebūtų įmanoma“.

„JK reikia įgyvendinti [2016 metų] referendumo rezultatus ir išvengti naujo atidėjimo; JK nori išpildyti „Brexit“ ir pereiti prie kitų prioritetų, o ES šalių narių lyderiai nori iš naujo derėtis dėl tvarkingo „Brexit“, – tvirtino britų atstovas.

Tačiau Briuselis nesureikšmino kalbų apie proveržį ir teigė, kad B. Johnsonas dar nėra pasiūlęs jokio „teisiškai veikiančio“ pasiūlymo, kad būtų galima iš naujo svarstyti anksčiau suderintą išstojimo susitarimą.

Paspaudęs ranką B. Johnsonui J.-C. Junckeris pareiškė esąs nusiteikęs „atsargiai optimistiškai“ ir teigė, kad „Europa niekada nepraranda kantrybės“, nors varginanti „Brexit“ saga tęsiasi jau ilgiau kaip trejus metus.

Šiuo metu ES pirmininkaujančios Suomijos Europos reikalų ministrė Tytti Tuppurainen per ministrų lygio susitikimą Briuselyje savo ruožtu pateikė pesimistiškesnį vertinimą ir pakartojo Bendrijos seniai reiškiamus nusiskundimus, kad Londonas paprasčiausiai nepasiūlė jokių išsamių schemų, kaip būtų galima atsisakyti dabartiniame išstojimo sutarties projekte numatytą apsidraudžiamąją priemonę dėl Airijos.

Europos Sąjunga visuomet pasiruošusi derėtis, kai iš JK pusės bus pateikta tinkamų pasiūlymų, – kalbėjo T. Tuppurainen. – Iki šiol nemačiau jokio pasiūlymo, kuris kompensuotų apsidraudžiamąją priemonę.“

ES vyriausiasis „Brexit“ derybininkas“ Michelis Barnier, prisidėjęs prie lyderių derybų J.-C. Junckerio gimtajame Liuksemburge, praeitą savaitę sakė neturįs „jokios priežastys būti nusiteikęs optimistiškai“.

Europos Parlamentas šią savaitė balsuos dėl rezoliucijos, atmetančios B. Johnsono reikalavimą, kad iš susitarimo būtų pašalinta apsidraudžiamoji priemonė, turinti užtikrinti, jog siena tarp Airijos Respublikos ir JK priklausančios Šiaurės Airijos išliktų atvira.

B. Johnsonas tvirtina, kad priemonė, numatanti galimybę, jog Jungtinei Karalystei po „Brexit“ dar kurį laiką reikės laikytis ES muitų sąjungos taisyklių, turi būti atšaukta, kad jis galėtų pateikti atnaujintą susitarimą tvirtinti Bendruomenių Rūmams.

Tačiau tačiau tokiam susitarimui dar turėtų pritarti kitų 27 ES šalių lyderiai ir Europos Parlamentas, kad Britanijai spalio 31-ąją netektų pasitraukti iš Bendrijos be jokio susitarimo. Verslo bendruomenė nuogąstauja, kad vadinamasis kietas „Brexit“ sukeltų chaosą ekonomikoje abipus Lamanšo sąsiaurio.

B. Johnsonas savo ruožtu tvirtina, kad verčiau „gulėtų negyvas griovyje“ negu prašytų kitų ES lyderių trečiąkart atidėti „Brexit“.

„Neabejokite – jeigu negalėsime gauti sutarties, abiem pusėms tinkamos sutarties, tuomet JK vis tiek išstos“, – sakoma B. Johnsono straipsnyje, pirmadienį paskelbtame laikraščio „Daily Telegraph“.

Neįveikiamas Halkas

JK vyriausybės atstovas spaudai sakė, kad Britanija atsisakytų atidėti „Brexit“, net jei tai būtų pasiūlyta.

Sunku prognozuoti, kas gali būti sutarta per pirmadienio pietus. Po jų bendras pareiškimas nėra numatytas, tačiau M. Barnier susitiks atskiro pokalbio su Britanijos „Brexit“ reikalų sekretoriumi Stephenu Barclay.

Sekmadienį interviu britų visuomeniniam transliuotojui S. Barclay užsiminė, kad siekiant išspręsti klausimus dėl sienos, pereinamasis laikotarpis po „Brexit“ gali būti pratęstas po 2020 metų.

Tuo tarpu B. Johnsonas savaitgalį palygino save su „Marvel“ komiksų superherojumi Halku – nevaldomu, galingu mutantu, kuris yra radiacijos paveikto mokslininko Briuso Banerio alter ego.

„Kuo piktesnis Halkas tampa, tuo jis pasidaro stipresnis ir visuomet ištrūksta, nesvarbu, kaip smarkiai būna supančiotas“, - kalbėjo ministras pirmininkas interviu „The Mail on Sunday“.

B. Johnsono strategija neturi palaikymo namuose – maištaujantys konservatorių parlamentarai ir opozicijos įstatymų leidėjai priėmė teisės aktą, įpareigojantį premjerą prašyti atidėti „Brexit“, jeigu jam nepavyks sudaryti susitarimo su Briuseliu.

JK Aukščiausiasis Teismas šią savaitę spręs dėl skundo, kuriuo prašoma panaikinti B. Johnsono sprendimą sustabdyti parlamento darbą ir sutrumpinti debatams likusį laiką.

M. Barnier trečiadienį kreipsis į Europos Parlamentą Strasbūre, o europarlamentarai turėtų balsavimu dar kartą patvirtinti ES poziciją dėl „Brexit“ ir reikalavimą palikti apsidraudžiamąją priemonę.

Po pietų su J.-C. Junckeriu JK premjeras turi susitikti su Liuksemburgo ministru pirmininku Xavier Betteliu. Po derybų numatyta jų bendra spaudos konferencija.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Top naujienos

Nuodingas Turkijos „taikos šaltinis“: tikrasis tikslas – perbraižyti žemėlapį? Erdoganas pasitelkė pavojingus sąjungininkus (81)

Po Turkijos karinės invazijos į Šiaurės Siriją Vokietijos politikai ir politiniai apžvalgininkai...

Metų seklys: žmona drabužius pirkdavo Monake, vyro seifas banke prikimštas pinigų ir aukso (118)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Rusijos ir Saudo Arabijos santykiai: viskas vyksta ne taip, kaip tikėjosi rusai

Pirmadieninis Rusijos prezidento Vladimiro Putino vizitas Saudo Arabijoje – antrasis po jo atėjimo...

Sudarė būsimų eurokomisarų reitingą: Sinkevičiaus pozicija – pavojinga (109)

Pasibaigus kandidatų į Europos komisarus klausymams Europos Parlamente (tų, kuriuos prileido prie...

Iš prekybos centro aikštelės su automobiliu iškritusi moteris reikalauja 200 tūkst. eurų (140)

Sostinėje iš prekybos centro „Europa“ daugiaaukštės aikštelės su automobiliu iškritusi ir...

Etiketas prie stalo: šias klaidas kartoja visi, bet taip elgtis nederėtų (7)

Šiais laikais, net kai kviestinės vakarienės nebėra labai formalios, vis vien nepriimtina kalbėti...

Eutanazijai pasiryžusios moters istoriją papasakojęs režisierius: ji norėjo, kad žmonės galėtų rinktis

Dokumentinių filmų režisierius iš Slovakijos Tomáš Krupa pabrėžia: jis pats nėra nei už, nei...

Didžiausioje kontrabandos byloje – nuosprendis ne tik Karaliui, bet ir Kamblevičiaus sūnui (89)

Didžiausioje kontrabandos byloje – nuosprendis: Vilniaus apygardos teismas baigė nagrinėti...

Imkite pavyzdį iš Kembridžo kunigaikštienės – kulotės taps būtinybe ir jūsų garderobe (2)

Plačios trumpintos kelnės, kitaip dar vadinamos kulotės, gali būti bazinio garderobo dalis....

SEB ištaisė pinigų nuskaičiavimo klaidą: su ja susidūrusiems klientams žada lengvatų (17)

SEB banko klientams, kuriems praėjusį sekmadienį dėl techninės klaidos buvo dar kartą...