aA
Borisas Johnsonas per Didžiojo septyneto (G7) viršūnių susitikimą, vyksiantį šį savaitgalį Bjarice (Prancūzijoje) iš kiekvienos šalies tikisi kažko. Jis viliasi, kad pusė jo dalyvių, priklausančių Europos Sąjungai, leis jam pasiekti geresnį pasitraukimo („Brexit“) susitarimą, o kita pusė, kuri jai nepriklauso, pasiūlys jam laisvosios prekybos sandorius.
Borisas Johnsonas
Borisas Johnsonas
© Reuters / Scanpix

Jungtinės Karalystės (JK) lyderio tarptautinis debiutas vyks po jo vizito pas Vokietijos kanclerę Angelą Merkel Berlyne, numatyto trečiadienį, ir pas Prancūzijos prezidentą Emmanuelį Macroną Paryžiuje, kurį ketina aplankyti ketvirtadienį.

Grėsmingai artėjant „Brexit“, tokių susitikimų tonas atsilieps jo bendravimui ir per G7, ypač su JAV prezidentu Donaldu Trumpu, kuris per praėjusiais metais vykusį susitikimą darė izoliuotos figūros įspūdį ir kuris B. Johnsoną vertina kaip savo sąjungininką.

Esant didžiausiam per dešimtmetį atotrūkiui tarp ES ir Jungtinių Valstijų, kyla svarbus klausimas: kur „nutūps“ Jungtinė Karalystė įvykus „Brexit“. B. Johnsonas siekia glaudžių santykių tiek su ES, tiek su JAV ir galbūt galėtų pakreipti lemiama kryptimi sprendimus pagrindiniais klausimais, nuo Irano iki Kinijos „Huawei Technologies Co.“.

Tokia unikalia padėtimi D. Trumpas galbūt mielai pasinaudotų. Kaip teigia tarptautinių reikalų skyriaus iš instituto „Royal United Services Institute“ (Londonas) Jonathanas Eyalas, „D. Trumpas bus prezidentu, kuris, užuot mėginęs „pagydyti“ Europos padalinius, bandys patyrinėti, kaip galima būti jais pasinaudoti platesniu mastu“.

Atsižvelgus į minėtas aplinkybes, žemiau pateikiama trumpa pagrindinių santykių santrauka.

Jungtinės Valstijos

Jungtinei Karalystei patinka girtis „ypatingais santykiais“ su Jungtinėmis Valstijomis. Po „Brexit“ šie santykiai įgautų naujos svarbos, nes prekybinis susitarimas su didžiausia pasaulio ekonomika garsiai reklamuojamas kaip vienas iš galimų didžiųjų pasitraukimo iš ES laimėjimų.

B. Johnsonui labai svarbu užmegzti glaudesnius ryšius su D. Trumpu. Bet ne per daug glaudžius. „Jeigu jis bus laikomas D. Trumpo „klusniu pudeliu“, jam tai nepadės kovoje už pergalę per artimiausius visuotinius rinkimus“, – sakė Europos reformų centro direktorius Charlesas Grantas.

Pirmieji ženklai – daug žadantys. B. Johnsonas bent keturis kartus kalbėjosi su D. Trumpu telefonu nuo tada, kai tapo premjeru, pastarąjį kartą skambino jam pirmadienį.

„Jam seksis fantastiškai, – kalbėjo D. Trumpas žurnalistams Ovaliniame kabinete antradienį. – Mes palaikome puikius santykius“.

Kiek vėlesniame interviu jis aiškiai leido suprasti, kaip jam nepatinka ES: „Man nemalonu tą jums sakyti, bet turėti reikalų su Europos Sąjunga yra labai nelengva. Jie sunkiai derasi“.

JAV lyderis pažadėjo „sparčiai“ judėti prie prekybos susitarimo su Jungtine Karalyste. Pasak Nacionalinio saugumo patarėjo Johno Boltono, šiuo metu, kai Jungtinė Karalystė tiek susitelkusi ties „Brexit“, administracija „nedaro spaudimo sudėtingais, plataus masto klausimais, tokiais kaip Iranas ir „Huawei“.

Bet opozicinės leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas nurodė draugiškų santykių su D. Trumpu atnaujinimą kaip silpnybę. Jis pavadino B. Johnsono strategiją „trampiško Brexit“ strategija, kuri pastūmėtų Jungtinės Karalystės Nacionalinę sveikatos tarnybą (NST, National Health Care Service) į „JAV privačių korporacijų rankas“.

Liepą prezidentas britų premjerą apibūdino kaip „Britanijos Trumpą“, bet, anot B. Johnsono administracijos, tai nė kiek nepadeda.

ES trejetas

B. Johnsonas prieš G7 viršūnių susitikimą susitiks su A. Merkel ir E. Macronu. Jam būtina juos patraukti savo pusėn, jei jis nori įtikinti ES atnaujinti susitarimą, kurį anksčiau yra išsiderėjusi Theresa May.

Deja, ypatingo geranoriškumo čia jam būtų sunku tikėtis; per „Brexit“ kampaniją jis prilygino bloko tikslus su Adolfo Hitlerio siekiais.

A. Merkel ir E. Macronas susiduria su akivaizdžiomis rizikomis: jeigu pernelyg atsitrauks, jie stumtelės B. Johnsoną prie D. Trumpo, ypač, kai sprendžiami tokie klausimai kaip Iranas ir Kinijos telekomunikacijų milžinės prieinamumas, – būtent šiose srityse jie norėtų išsaugoti Europos vienybę.

Rugpjūčio pradžioje Didžioji Britanija paskelbė prisidėsianti prie Jungtinių Valstijų vadovaujamos „tarptautinės jūrų saugumo misijos“, kad apsaugotų komercinius laivus Hormūzo sąsiauryje, padidėjus įtampai su Iranu.

Tuo tarpu jos ES sąjungininkai baiminasi, kad prieš savo valią gali būti įtraukti į konfliktą su Iranu, ir šią JAV vadovaujamą iniciatyvą atstumia. Tai sukėlė susirūpinimo A. Merkel administracijoje, jog ES vienybei dėl Irano gresia išbandymas.

Savo ruožtu, Italija, turi savo nuoskaudų Vokietijos bei Prancūzijos atžvilgiu, – nuo ES inicijuotų griežto taupymo priemonių iki atvirų sienų. Italijos premjeras Giuseppe Conte atsistatydino šią savaitę, ir dabar eilėje prie valdžios vairo nekantriai trypčioja griežto, antiimigracinio kurso šalininkas Matteo Salvini: jis yra populiariausias šalies politikas, euroskeptikas, siekiantis tapti glaudžiausiu D. Trumpo sąjungininku Europoje.

Japonija ir Kanada

Jeigu „Brexit“ bus sėkmingai įgyvendintas, B. Johnsonas turės pasiekti prekybinius susitarimus ne tik su Jungtinėmis Valstijomis, bet ir su kitomis didžiosiomis ekonomikomis, tokiomis kaip Japonija bei Kanada.

Pastarosios dvi ekonomikos yra sudariusios susitarimus su Europos Sąjunga ir nenorėtų jų atsisakyti po „Brexit“, tačiau tuo pat metu jos nekantriai laukia skyrybų rezultatų.

„Kaip galima prekiauti su Britanija, kai neaišku, kokie jos bus santykiai su ES? – teigė Ch. Grantas iš CER. – Tai ypač svarbu bet kokiems prekybiniams santykiams, kad ir kokių jie tikisi iš mūsų“.

B. Johnsonas privalo rinktis atsargius žingsnius santykiuose su Japonijos premjeru Shinzo Abe, kurio administracija išsakė savo susirūpinimą dėl „Brexit“ ir galimo pasitraukimo be sutarties, kurį aktyviai svarsto B. Johnsonas.

Šių metų birželį Japonijos užsienio reikalų ministras Taro Kono perspėjo, kad „kai kurios bendrovės jau ėmėsi kelti savo operacijas į kitas vietoves Europoje“. Japonų bendrovės, įskaitant „Honda Motor Co.“ ir „Nissan Motor Co.“, įkūrė gamyklas Jungtinėje Karalystėje būtent dėl galimos prieigos prie ES rinkų.

Nepaisant jo pozicijos dėl „Brexit“ ir prieš keletą metų įvykusio incidento regbio mače, vykusiame Japonijoje, Tokijuje, kai jis parbloškė moksleivį, B. Johnsonas Japonijoje vertinamas palankiai.

Jeigu į interneto paiešką įvesite Johnsono pavardę japoniškai, pirmas vaizdo įrašas, kurį išvysite, bus iš Fukušimos, kur jis pasigardžiuodamas geria persikų sultis, – toks gestas Japonijoje gerai vertinamas.

Tuo tarpu Kanados prekybos sandoris su bloku dažnai cituojamas kaip būsimų Jungtinės Karalystės santykių su ES modeliu; pats B. Johnsonas nuolat ragina siekti „superKanados susitarimo“.

Ir čia glūdi ironija, nes britų vyriausybei iki šiol sunkiai sekasi pasiekti bet kokį prekybinį susitarimą su Kanada.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
3.0000

Top naujienos

Emigranto spąstuose – trys Lietuvos bankai: atsiskaitinėjo su tuščiomis ir net užblokuotomis kortelėmis (18)

Į Norvegiją emigravęs ukmergiškis sugebėjo pergudrauti tris Lietuvoje veikiančius bankus –...

Kaip Lietuva per valandą išleido 20 milijonų eurų: pirkinių krepšyje ir robotinė papūga (29)

Po rinkimų praktika per dieną ar kelias valandas paskirstyti dešimtis milijonų eurų ES paramos...

Sugėdinti žaidėjai prakalbo apie neparuoštus namų darbus: turime geriau išanalizuoti varžovus (15)

Po niūriausias prognozes pranokusio pralaimėjimo namuose Danijai 76:80 Lietuvos rinktinės vidurio...

Garsų artistą vadino „didžiausiu visų laikų medicininiu stebuklu“: gimė su 3 kojomis, 16 pirštų ant 4 pėdų ir 2 lyties organais (16)

Frankas Lentini buvo vienas garsiausių XX amžiaus pradžios cirko artistų. F. Lentini, gimęs su...

Skandalingas rezultatas: Lietuvos rinktinė namie nusileido danams (1008)

Lietuvos rinktinė istorine nesėkme atidarė FIBA „burbulą“ Vilniuje. Penktadienį Dariaus...

Žiemiški orai apims beveik visą šalį: snigs visą savaitgalį (4)

Artimiausią parą Lietuvos orus lems ciklonas. Šeštadienio naktis numatoma debesuota su...

Įspūdinga Šaro pergalių serija Eurolygoje nutrūko – „Barca“ krito Vilerbane (8)

Aštuntos pergalės iš eilės „Barcelona“ (8-2) Eurolygoje neiškovojo. Šarūno Jasikevičiaus...

Keisčiausias namas Lietuvoje: senolis pasistatė įspūdingo dydžio dvarą su baseinais ir net sostu (98)

Vos tik atvykus į Lentvarį mano geras draugas, Amerikoje magijos šou rengiantis iliuzionistas Rokas...

Maskoliūnas teigia „prisiimantis visą atsakomybę“, bet pirštu rodo į apatiškus veidus (204)

Jokio azarto, jokio malonumo – tik kančia ant parketo. Bet Lietuvos rinktinė nesugebėjo nė...

Į Lietuvą veržiasi žiema: kai kur jau iškrito pirmasis sniegas pasnigo ir Vilniuje (18)

Penktadienio vakarą dalyje Lietuvos iškrito pirmasis sniegas . Feisbuko grupėse daugiausia...

|Maža didelių žinių kaina