aA
Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas penktadienį kreipėsi į savo tautiečius sakydamas televizinį pranešimą, kurio metu teigė, kad prasmės toliau kalbėtis su Briuseliu nebėra, o šalis turi ruoštis išstojimui be sutarties su Europos Sąjunga.
Borisas Johnsonas
Borisas Johnsonas
© Reuters / Scanpix

B. Johnsonas neketina vykdyti ES iškeltų derybinių sąlygų ir teigė, kad dabar Briuselis pats turės kreiptis į Londoną, jei norės tęsti derybas.

Premjeras pareiškė, kad net jei taip neįvyks, šalis bus tam pasiruošusi. Anot jo, reikalingas „reikšmingas kurso pokytis“ iš bendrijos pusės ir jei taip įvyktų, jis būtų pasirengęs išklausyti ES poziciją, rašo theguardian.com.

B. Johnsonas sako, kad nuo pat pradžių Jungtinė Karalystė norėjo Kanados stiliaus susitarimo, tačiau, sprendžiant pagal Europos Sąjungos viršūnių susitikimo rezultatus, taip nebus. Britų premjeras piktinasi, kad Briuselis nori Jungtinę Karalystę kontroliuoti Londonui nepriimtinais būdais, ir pabrėžia, kad dabar pats turės priimti sprendimą. Anot politiko, kadangi Kanados stiliaus susitarimo variantas atkrito, Jungtinė Karalystė turėtų ruoštis Australijos stiliaus rezultatui, tam turėtų ruoštis ir verslas. „Delfi“ primena, kad ES su Australija neturi galiojančio prekybos susitarimo ir prekiauja PPO nustatyta tvarka.

Pasak B. Johnsono, ES nenori su Britanija derinti tokio prekybos susitarimo, kokį turi su Kanada ir kokio nori Jungtinė Karalystė.

B. Johnsonas kalbėjo atsakydamas ES lyderiams, viršūnių susitikime Briuselyje pareiškusiems, kad Jungtinei Karalystei reikia pakeisti savo poziciją, kad susitarimas būtų įmanomas.

JK grasino pasitraukti iš derybų, jeigu nepavyks susitarti iki ES viršūnių susitikimo pabaigos. Susitikimas baigiasi penktadienį.

Kol kas derybų B. Johnsonas nenutraukė, bet pareiškė, kad ES, atrodo, jau „atsisakė“ susitarimo idėjos. Pasak jo, Londonas žiūrės, ar Briuselio „požiūris pasikeitė iš esmės“.

„Kiek aš matau, jie atsisakė laisvos prekybos susitarimo idėjos... Jeigu požiūris nepasikeis iš esmės, mes sieksime australiškos išeities“, – kalbėjo jis Londone.

Australija neturi išsamios prekybos sutarties su ES.

JK išstojo iš ES sausio 31 dieną, bet iki gruodžio 31 dienos, kai Britanija pasitrauks iš ES bendrosios rinkos ir muitų sąjungos, JK yra saistoma bloko taisyklių. Jeigu prekybos susitarimo pasiekti nepavyktų, JK ir ES sugrįžtų prie prekybos Pasaulio prekybos organizacijos sąlygomis, o tai reikštų kvotas ir didesnius muitų tarifus.

ES derybininkai vyks į Londoną „suintensyvinti“ derybų

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen (Ursula fon der Lajen) penktadienį pareiškė, kad kitą savaitę Europos derybininkai bus Londone, kur bandys įtikinti britus tęsti derybas dėl tolesnių prekybinių santykių, nepaisant Britanijos grasinimų trauktis iš derybų.

„Kaip planuota, mūsų derybininkų komanda kitą savaitę vyks į Londoną suintensyvinti šias derybas“, – pareiškė U. Von der Leyen tviteryje.

Vienas šaltinis ES sakė, kad Jungtinė Karalystė sutiko tęsti derybas.

Anksčiau JK užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas priekaištavo ES dėl jos tono, bet sakė, kad atotrūkis tarp abiejų šalių yra nedidelis.

„Susitarimą reikia sudaryti, bet reikalingas abiejų pusių lankstumas, – transliuotojui BBC sakė jis. – Atrodo, kad jo Europos Sąjungai šiek tiek trūksta.“

Pasak D. Raabo, nesutarimų liko tik dviem klausimais: dėl galimybių ES laivams veikti JK žvejybos plotuose ir teisingos ekonominės konkurencijos tarp bloko ir Britanijos taisyklių.

„Šiuo metu ginčai tikrai nedideli“, – sakė D. Raabas.

„Turime daryti kompromisus“

Abi šalys bando sudaryti pradinį laisvosios prekybos susitarimą ir išvengti Britanijos pasitraukimo sausio 1 dieną „be sutarties“, kuris paveiktų verslą bei darbo vietas ir JK, ir ES, padidindamas koronaviruso pandemijos poveikį ekonomikai.

Tačiau ištisus mėnesius trunkančios derybos įstrigo dėl žvejybos klausimų, turinčių didelę simbolinę reikšmę jūrinėms valstybėms abiejose pusėse, ir bendrų reguliavimo standartų bei teisingos konkurencijos taisyklių. ES nuogąstauja, kad bloko taisyklių nebevaržoma JK įgis nesąžiningą pranašumą pažemindama maisto, darbo vietų bei aplinkos standartus ir pumpuodama valstybės pinigus į verslą.

Londonas ketvirtadienį vakare įsižeidė dėl ES tono. JK vyriausiasis derybininkas Davidas Frostas (Deividas Frostas) tviteryje parašė nustebęs, kad tik JK privalo daryti nuolaidų. Anot D. Frosto, „tai neįprastas būdas derėtis“.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel, diplomatijos veteranė, stengėsi malšinti pyktį.

„Paprašėme Britanijos išlikti nusiteikusia daryti kompromisus dėl susitarimo. Aišku, tai taip pat reiškia, kad mes [irgi] turime daryti kompromisus“, – sakė ji.

ES vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier (Mišelis Barnjė) taip pat tvirtino, kad ES derybininkai „yra pasirengę spartinti derybas“, nors D. Frostas „Twitter“ žinutėje tvirtino, kad ES lyderiai „nebėra įsipareigoję dirbti „intensyviai“, kad pasiektų būsimą partnerystę“.

Pasitikėjimą tarp Londono ir Briuselio pakirto praėjusį mėnesį B. Johnsono pasiūlytas teisės aktas, pažeidžiantis dalį pasitraukimo susitarimo, kurį premjeras pats pasirašė su ES praėjusiais metais.

Europos Parlamentas yra pažadėjęs netvirtinti jokio prekybos susitarimo, jei JK vyriausybė neatšauks minimo įstatymo. Londonas savo ruožtu teigia, kad šis teisės aktas, kuris dar galutinai nepatvirtintas, yra būtinas jam apsidrausti, jei ES po „Brexito“ elgtųsi nepagrįstai.

Prošvaisčių nematyti

Atsakydamas į perspėjimą, paskelbtą per ES viršūnių susitikimą, JK užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas pareiškė: „Visi esame nusivylę ir nustebinti Europos [Vadovų] Tarybos rezultato.“

„Mums buvo pasakyta, kad būtent JK privalo daryti visus kompromisus ateinančiomis dienomis. Vykstant deryboms tai negali būti teisinga“, – televizijai „Sky News“ sakė jis.

Kalbėdamasis su visuomeninio transliuotojo BBC radiju D. Raabas pridūrė: „Susitarimą reikia sudaryti, bet reikalingas abiejų pusių lankstumas, energija ir geranoriškumas, o premjeras [vėliau penktadienį] pasakys daugiau.“

Briuselyje susitikę ES lyderiai ketvirtadienį pareikalavo, kad Britanija leistųsi į kompromisą dėl sąžiningos prekybos taisyklių, siekiant išjudinti stringančias derybas dėl prekybos santykių po „Brexito“. Vis dėlto Bendrijos vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier pasistengė sušvelninti spaudimą ir pasiūlė naujus susitikimus Londone ateinančią savaitę.

Airijos premjeras Michealas Martinas sakė, kad ES lyderiai suteikė M. Barnier „lankstumo, reikalingo tęsti derybas... kad būtų užtikrinta išsami sąžiningos ir laisvos prekybos sutartis“.

„Būtent taip norėtume matyti tolesnę įvykių raidą nuo dabar ir ateityje... kad būtų prieita prie šios baigties“, – jis sakė žurnalistams Briuselyje.

Prancūzijos ir kitų ES šiaurinių šalių reikalavimas išsaugoti jų turimą prieigą prie Britanijos vandenų buvo kitas svarbus kliuvinys tariantis dėl prekybos ryšių.

B. Johnsonas sakė, kad šis viršūnių susitikimas turi tapti galutiniu terminu sutarčiai užtikrinti, bet premjeras taip pat patiria spaudimą dėl pareiškimų, jog Britanijos įmonės toli gražu nėra pasiruošusios staigiam prekybos santykių pasikeitimui, jeigu susitarimas nebus sudarytas iki „Brexito“ pereinamojo laikotarpio pabaigos gruodžio 31 dieną.

Jeigu susitarti nepavyktų, JK ir ES sugrįžtų prie prekybos Pasaulio prekybos organizacijos sąlygomis, o tai reikštų kvotas ir didesnius muitų tarifus.

Abi pusės tvirtina esančios tam pasiruošusios. Pasak jų, šis scenarijus būtų priimtinesnis, negu blogas susitarimas, bet ekspertai prognozuoja, kad tai gali sukelti sunkių padarinių ekonomikai.

Europai labiausiai rūpi trys punktai: kad būtų susitarta dėl sąžiningos konkurencijos taisyklių, kad būtų sukurtas šių taisyklių laikymosi priežiūros mechanizmas, taip pat kad ES žvejams būtų palikta prieiga prie Britanijos vandenų.

Britanija nori užsitikrinti suverenitetą savo vandenyse ir nesutinka, kad ES vykdytų būsimo prekybos susitarimo teisinę priežiūrą. Londonas sako norįs paprastos prekybos sutarties, panašios į ES pasirašytą su Kanada.

Tačiau Briuselis argumentuoja, kad Britanijos ekonomika daug labiau susaistyta su ES negu Kanados ir kad Britanija, nebebūdama Bendrijos narė, nebegali naudotis visais ES bendrosios rinkos privalumais.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(30 žmonių įvertino)
3.5000

Top naujienos

Vyriausybei pateiktoje koronaviruso prognozėje – niūrus net ir geriausias scenarijus: 2–4 savaitės gali tapti kritinės Veryga siūlo be būtinybės neiti iš namų (584)

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis dar pirmadienį pareiškė, kad Lietuvos gyventojams atėjo...

Atlyginimų skaičiuoklė: pasitikrinkite, kaip kitąmet pasikeis jūsų alga (144)

„Milijardas milijonui“ pramintos mokesčių pertvarkos aidai dar ir kitąmet pildys darbuotojų...

Lietuvoje – naujas koronaviruso atvejų rekordas: peržengta 300 riba, dar dvi mirtys (82)

Lietuvoje per parą patvirtinta 311 naujų koronaviruso atvejų, praneša Sveikatos apsaugos...

Sudėtinga situacija Marijampolėje: meras jau ragina miestiečius ruoštis ribojimams papildyta (3)

Dėl koronaviruso plitimo sudėtinga situacija – Marijampolėje. Miesto meras Povilas Isoda jau...

Vyriausybei siūloma privalomai registruoti visus laisvalaikio, pramogų, viešojo maitinimo lankytojus (2)

Trečiadienį Vyriausybei bus siūloma privalomai registruotis laisvalaikio, pramogų, viešojo...

Dėl audringo Peskovo gimtadienio – internautų pasipiktinimas: tai puota maro metu sveikino ryškiausios Rusijos šou pasaulio žvaigždės (3)

Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas viename iš Maskvos...

Į ką atkreipti dėmesį renkantis naudotą automobilį: kėbulas ir važiuoklė – dar ne viskas

Nusprendę įsigyti naudotą automobilį turėtumėte didelį dėmesį skirti ne tik jo kėbulo...

FNTT įkliuvo motina ir sūnus: neteisėtu būdu galėjo įgyti beveik 1 mln. eurų (69)

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Vilniaus apygardos valdybos pareigūnai kartu su Vilniaus...

Romas Lazutka. Nebus gerovės, kol vieni kitus laikysime kvailiais (apie 13 pensiją ir ne tik) (9)

Rinkimų finišo tiesiojoje mesti kortą apie 13-tą pensiją yra toks įžūlus sukčiavimas, kad...

Dėl įvedamo žiemos laiko keičiasi dalies traukinių tvarkaraščiai

„Lietuvos geležinkelių“ grupės keleivių vežimo bendrovė „ LTG Link “ atkreipia...

|Maža didelių žinių kaina