aA
Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Johnsonas ketvirtadienį sulaukė kritikos iš Europos savo naujajam planui, turinčiam užkirsti kelią Jungtinės Karalystės netvarkingam išstojimui iš Europos Sąjungos šio mėnesio gale.
 Borisas Johnsonas
Borisas Johnsonas
© AP / Scanpix

B. Johnsonas savo ruožtu perspėjo, kad ES atsisakius priimti jo „galutinį“ pasiūlymą Bendrijai tektų dalis kaltės už žalą, galinčią kilti, jeigu 46 metus trukusi Jungtinės Karalystės narystė Bendrijoje bus nutraukta be jokių susitarimų.

Britanijos vyriausybė trečiadienį pateikė ES pasiūlymus dėl naujos išstojimo sutarties, B. Johnsonui pasiryžus žūtbūt išvesti šalį iš bloko spalio 31 dieną.

Tačiau Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas pareiškė, kad ES „išlieka atvira, bet vis tiek neįtikinta“, jog siūlomas planas po išstojimo galės išlaikyti atvirą sieną tarp Britanijos valdomos Šiaurės Airijos ir Bendrijos narės Airijos Respublikos. Šis elementas buvo pagrindinė Londono ir Briuselio ankstesnių nesutarimų dėl „Brexit“ priežastis.

Europos Parlamento „Brexit“ valdymo grupė taip pat pareiškė, kad šie „paskutinės minutės pasiūlymai“ nėra nei „įtikinami, (nei) teisiškai veikiantys“.

„Pasiūlymai nesprendžia tikrųjų problemų, kurias reikia išspręsti“, – sakoma jos pareiškime.

B. Johnsonas turi iki šio mėnesio pabaigos pamėginti užsitikrinti pakankamą paramą naujajam pasiūlymui, kad užbaigtų jau trejus metus besitęsiančią politinę aklavietę, prasidėjusią tuojau po 2016-ųjų „Brexit“ referendumo.

Jeigu jam nepavyks greitai to padaryti, Britanija arba išstos iš ES be jokio susitarimo, nepaisant visos potencialios žalos ekonomikai, arba paprašys jau trečiąkart šiais metais atidėti „Brexit“.

B. Johnsonas ketvirtadienį vėl patvirtino neketinąs siekti naujo pratęsimo, nors Britanijos parlamentas įpareigojo jį tai padaryti, jeigu per ateinančias dvi savaites premjerui nepavyktų užsitikrinti kompromiso.

„Turime parodyti didesnį lankstumą su mūsų draugais europiečiais“, – kitą dieną po seniai laukto plano detalių paskelbimo įstatymų leidėjams sakė B. Johnsonas.

„Jeigu mūsų kaimynai europiečiai pasirinks neparodyti atitinkamo nusiteikimo siekti sutarties, tuomet paliksime [ES] spalio 31-ąją be susitarimo – ir esame pasiruošę tai padaryti, – pridūrė jis. – Tokia baigtis būtų valstybinio darbo nesėkmė, už kurią būtų laikomos atsakingomis visos šalys.“

Ruošiamasi blogiausiam

Europos verslo lyderiai baiminasi, kad „Brexit“ be sutarties gali ištisoms savaitėms ar net mėnesiams blokuoti seniai gyvuojančius prekybos maršrutus ir sujaukti finansų rinkas.

Londono biržoje kainos ketvirtadienį patraukė žemyn, susirūpinimą dėl pasaulio ekonomikos augimo papildžius nuogąstavimams, kad Britanija gali įžengti į recesiją, ruošdamasi palikti Europos Sąjungą.

Airijos premjeras Leo Varadkaras sakė, kad ruošiasi blogiausiam scenarijui.

„Jeigu mums liks scenarijus be sutarties, gali būti, kad kurį laiką turėsime gyventi be sutarties“, – jis sakė žurnalistams viešėdamas Stokholme.

„Airija darys viską, kas būtina bendrajai rinkai apsaugoti“, – pabrėžė L. Varadkaras.

B. Johnsonas siūlo spręsti Airijos sienos problemą išvedant Šiaurės Airiją iš ES muitų sąjungos, bet paliekant joje galioti Airijos Respublikoje prekėms taikomas taisykles ir standartus.

Tokiu būdu faktiškai būtų sukurtos dvi laikinos ekonominės sienos; viena iš jų būtų Airijos jūroje, skiriančioje Britanijos pagrindinę teritoriją ir Šiaurės Airiją.

Vienas iš labiausiai ginčijamų naujo pasiūlymo elementų – suteikti Šiaurės Airijos parlamentui teisę iki 2025 metų užbaigti bendros su Airija prekybos tvarkos laikymąsi.

Tačiau anksčiau visi Londono siūlymai užtikrinti, kad tokia priemonė galiotų ribotą laiką, sulaukdavo griežto Briuselio atkirčio.

JK „Brexit“ sekretorius Steve'as Barclay pažymėjo, kad derybos turi prasidėti iki šio savaitgalio, nes tik tokiu atveju būtų galima užsitikrinti susitarimą iki ES viršūnių susitikimo Briuselyje, vyksiančio spalio 17–18 dienomis.

„Mums reikia judėti į priekį sparčiu tempu, – jis sakė visuomeniniam BBC radijui. – Visos šalys pripažįsta, kad alternatyva – [išstoti] be sutarties – yra pragaištinga.“

„Pusžalis planas“

B. Johnsonui buvo priminta apie jo laukiančius sudėtingus iššūkius, kai opozicinės partijos vieningai pasmerkė jo siūlymus.

Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas pareiškė, kad B. Johnsono planas yra „neįgyvendinamas“ ir „beatodairiškas“.

Proeuropietiškos Škotijos nacionalinės partijos frakcijos parlamente vadovas Ianas Blackfordas sakė, kad šie pasiūlymai yra „pusžaliai“.

„Užsitikrinkit pratęsimą arba atsistatydinkit“, – jis pareiškė B. Johnsonui.

Vis dėlto atrodo, kad premjeras užsitikrino kai kurių parlamento narių, ne kartą atmetusių jo pirmtakės Theresos May 2017 metais su Briuseliu suderintą ankstesnį „Brexit“ susitarimą, itin svarbią paramą

Tarp yra mažiausiai keturi nuosaikesnių pažiūrų Leiboristų partijos nariai ir kai kurie iš įnirtingiausių euroskeptikų paties B. Johnsono Konservatorių partijoje.

„Labai didelė tikimybė, kad tai bus priimta“, – trečiadienį vakare televizijai ITV sakė B. Johnsono pasiruošimų išstojimo be sutarties scenarijui įgaliotinis Michael'as Gove'as.

„Atrodo, kad bus gana tvirta dauguma, ir tai gali taip pat padrąsinti ES“, nes Bendrija anksčiau nuogąstavo, jog net ir sudarius kokį nors kompromisinį susitarimą liktų neaišku, ar jam pritartų Britanijos parlamentas, kalbėjo M. Gove'as.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.3333

Top naujienos

Analitikai su nerimu stebi įvykius Vokietijoje: šis scenarijus Europai pridarytų daug bėdos (66)

Labai tikėtina, kad po šį sekmadienį vykstančių rinkimų į Vokietijos parlamentą bus...

Raminta Rakauskė | D+

Metalo supirkinėtojai tokių kainų nebuvo matę nuo 2009-ųjų: gyventojai nešė viską, ką galėjo

Kol dalies pramoninių metalų kainos po truputį sminga žemyn, kai kurių vis dar skaičiuoja...

Liūdnos žinios: Kaune kovojama dėl COVID-19 sergančio naujagimio gyvybės Kauno klinikų reanimacijoje gydomi du vaikai (781)

Medikų nerimas auga: reanimacijoje vis daugiau koronavirusu sergančių vaikų. LNK žinios praneša,...

Plakatą Nausėdai JAV iškėlusi lietuvė: mūsų yra visame pasaulyje (746)

Plakatą „Nausėda yra homofobas“ iškėlusi mergina yra lietuvė Eglė Malinauskaitė . 21 metus...

Orai: nauja savaitė atneš permainų

Praslinkus aktyviam Atlanto ciklonui, šeštadienį nuo Skandinavijos priartės naujas žemo...

Brutualiu žinomos prodiuserės nužudymu kaltinamas žurnalistas išsidavė itin išsamiais įvykio aprašymais (13)

39 metų televizijos prodiuserė iš Prancūzijos Sophie Toscan du Plantier ramiame Airijos regione...

Pristatė, kaip artimiausiu metu keisis pensijos Lietuvoje: nėra viskas jau taip gerai (343)

Rugpjūčio mėnesį socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė pristatė, kaip...

Pats garsiausias ir paslaptingiausias klubas Berlyne: ką jie ten taip slepia? (13)

Berlynas – 100% pats išskirtiniausias miestas Europoje, turintis unikalią aurą, kurios...

Agnė Kulitaitė | D+

Agnė Kulitaitė: iki kominių pasivažinėjimų vidury dienos nueinamas labai ilgas kelias (2)

Pastarojo laiko įvykiai tik dar kartą patvirtino, jog net ir šiais neramiais laikais konstantų vis...

Gražiausia pasaulio lengvaatlete tituluojama vokietė bėgimo takelį išmainė į podiumą (55)

22 metų Alica Schmidt buvo per žingsnį nuo savo didžiausios gyvenimo svajonės, tačiau jos...