aA
Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas antradienį pareiškė, kad rekomenduos Europos Sąjungos lyderiams pritarti dar vienam „Brexit“ atidėjimui, Jungtinės Karalystės parlamentarams kiek anksčiau atmetus premjero Boriso Johnsono planus dar šią savaitę patvirtinti išstojimo susitarimą.
Donaldas Tuskas
Donaldas Tuskas
© AP / Scanpix

D. Tuskas nurodė, kad rekomenduos Bendrijos 27 šalių lyderiams patenkinti JK vyriausybės patektą prašymą pratęsti „Brexit“ terminą. B. Johnsonas šeštadienį buvo priverstas pateikti Briuseliui tokį prašymą, kad JK parlamentarams atsisakius paremti jo išsiderėtą susitarimą, jis nepažeistų vieno teisės akto.

Vis dėlto anksčiau antradienį parlamento nariai preliminariai pritarė „Brexit“ susitarimui, pasiektam praėjusią savaitę Briuselyje, bet galiausiai atmetė premjero planus, kad jo siūloma sutartis bus patvirtinta iki spalio 31 dienos.

B. Johnsonas nedelsdamas paskelbė stabdantis pastangas užsitikrinti „Brexit“ sutarties ratifikavimą parlamente ir sakė, kad pasitars su ES lyderiais dėl galimybės dar kartą atidėti „Brexit“, nors jo pasiūlytas susitarimas buvo pirmas nuo 2016 metų referendumo, sulaukęs parlamentarų palaikymo.

„Premjerui Borisui Johnsonui nusprendus sustabdyti Išstojimo sutarties ratifikavimo procesą ir siekiant išvengti „Brexit“ be susitarimo, rekomenduosiu ES27 priimti JK prašymą pratęsti [„Brexit“ terminą]", – parašė D. Tuskas socialiniame tinkle „Twitter“.

„Tam siūlau rašytinę procedūrą“, – pridūrė jis. Tai reiškia, kad nereikės rengti skubaus ES viršūnių susitikimo.

Prancūzijos Europos reikalų viceministrė Amelie de Montchalin sakė, kad Paryžius pritartų „techniniam kelių dienų“ pratęsimui, bet atmetė galimybę iš naujo derėtis dėl „Brexit“ sutarties.

B. Johnsonas pelnė svarbią pergalę Bendruomenių Rūmams 329 balsais prieš 299 preliminariai pritarus įstatymo projektui dėl „Brexit“ susitarimo.

Tačiau keliomis minutėmis vėliau įstatymų leidėjai 322 balsais prieš 308 atmetė premjero pasiūlymą šį įstatymą priimti per tris dienas, kad JK spėtų išstoti iš ES iki šio mėnesio pabaigos.

B. Johnsonas dar kartą pakartojo norintis laikytis dabartinio spalio 31-osios termino bei teigė, kad JK intensyviau ims ruoštis galimam „Brexit“ be sutarties scenarijui.

Jei „Brexit“ susitarimas būtų ratifikuotas iki spalio 31 dienos, B. Johnsonas būtų galėjęs išvengti atidėjimo, kurio reikalauja anksčiau šiemet JK parlamento priimtas teisės aktas. Jame numatyta, kad premjeras privalo paprašyti trims mėnesiams atidėti „Brexit“, bet ES lyderiai gali nustatyti kitokį terminą.

Kadangi JK parlamentas pareikalavo daugiau laiko susitarimui aptarti, „Brexit“ atidėjimas dabar atrodo neišvengiamas.

„Pasikalbėsiu su ES šalimis narėmis apie jų ketinimus“, – parlamentarams sakė premjeras.

„Padarysime pauzę [tvirtinant] šį teisės aktą“, – įstatymų leidėjams pareiškė B. Johnsonas, turėjęs vilčių, kad parlamentarai susitarimą patvirtins iki ketvirtadienio.

„Leiskite man aiškiai pasakyti: mūsų politika tebėra tokia, kad atidėlioti [„Brexit“] neturėtume, kad turėtume palikti Europos Sąjungą spalio 31 dieną. Tai aš pasakysiu ES“, – pridūrė premjeras.

Prieš antradienio vakaro balsavimą B. Johnsonas perspėjo, kad, siekdamas rasti išėjimą iš politinės aklavietės, gali inicijuoti balsavimą dėl pirmalaikių rinkimų, bet tam reikia opozicinės Leiboristų partijos paramos.

„Apkvailinti parlamentarus“

B. Johnsonas, vienas iš „Brexit“ kampanijos lyderių per 2016 metų referendumą, JK premjeru tapo šią liepą, pažadėjęs bet kokia kaina išvesti savo šalį iš ES.

Jis pranoko lūkesčius, kai praėjusią savaitę per ES viršūnių susitikimą Briuselyje užsitikrino naują „skyrybų“ susitarimą ir, nepaisant nesėkmės šeštadienį, dabar premjeras pademonstravo, kad turi pakankamą parlamento paramą savo suderėtai sutarčiai.

Tačiau tam kad įgyvendintų „Brexit“ laiku, jam reikia, kad parlamentas ją ratifikuotų per kitą savaitę, o 650 vietų Bendruomenių Rūmuose daugumos jis nebeturi.

Opozicijos atstovai, daugeliui kurių nepatinka B. Johnsono siūlomas susitarimas, tvirtina, jog yra „absurdiška“ tikėtis, kad įstatymo projektą pavyktų tinkamai išnagrinėti per mažiau nei tris dienas.

Leiboristų lyderis Jeremy Corbynas, raginęs surengti antrą referendumą dėl „Brexit“, sakė, kad B. Johnsonas bando „apkvailinti“ parlamentarus, kad šie paremtų „supuvusį teisės aktą“.

Tuo metu Demokratinė junionistų partija (DUP), B. Johnsono sąjungininkė Šiaurės Airijoje, apkaltino premjerą apgaudinėjant juos dėl naujų prekybos sąlygų provincijai.

DUP parlamentaras Sammy Wilsonas pareiškė, kad „vos neužspringo“ išgirdęs B. Johnsono garantijas, ir pridūrė: „Ministras pirmininkas mano, kad aš negaliu paskaityti susitarimo.“

Būgštavimai dėl „Brexit“ be sutarties

Įstatymo projektu dėl sutrumpinto grafiko siekta užtikrinti, kad Bendruomenių Rūmai greitai išnagrinėtų teisės aktą dėl „Brexit“ susitarimo ir perduotų jį nerenkamiems aukštiesiems Lordų Rūmams.

B. Johnsonas perspėjo, kad dar kartą paprašius atidėti „Brexit“, o ES atsisakius patenkinti šį prašymą, kyla rizika, kad JK teks palikti Bendriją be jokio susitarimo.

Verslas ir rinkos abiejose Lamanšo sąsiaurio pusėse bijo tokio scenarijaus, pagal kurį JK po 46 metų integracijos nutrauktų ryšius su savo artimiausia prekybos partnere neturėdama jokių naujų bendradarbiavimo planų.

Susitarime kalbama apie ES piliečių teises, JK finansinius įsipareigojimus, pereinamąjį laikotarpį po „Brexit“, kuris tęstųsi bent iki 2020-ųjų pabaigos, ir naujas prekybos sąlygas Šiaurės Airijai.

Jame taip pat numatyti nekonkretūs planai dėl laisvosios prekybos susitarimo su ES po „Brexit“.

Ankstesnę „Brexit“ sutartį, suderintą B. Johnsono pirmtakės Theresos May (Terezos Mei), britų parlamentarai anksčiau šiemet atmetė tris kartus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
4.6667

Top naujienos

Dailius Dargis | D+

16 valandų su savo pagrobėju praleidęs žinomas Lietuvos aktorius papasakojo, kaip viskas vyko: aš tapau jo savotišku pagalbininku

Nepriklausomos Lietuvos istorijoje buvo kelios, tačiau plataus atgarsio sulaukusios įkaitų...

Psichologė pasakė, kada santuokoje jau laikas sukti skirtingais keliais: svarbu viską matyti skaidriai (95)

Kai lyčių stereotipai trinami laikmečio ar kitų procesų, kuo gi skiriasi vyras ir moteris? O...

Iš COVID-19 duomenis nagrinėjančių ekspertų – nerimo ženklai: kertasi dvi pandemijos (73)

Kai Ziyado Al-Aly vadovaujama tyrimų grupė pranešė jam, kaip dažnai diabetas kerta...

Restoranuose drastiškai trūksta darbuotojų: sugrįžusieji iš prastovų susirenka išmokas ir patraukia kitur (267)

Neseniai atsidarius lauko terasoms, maitinimo įstaigos jau jaučia darbuotojų stygių. Pusę metų...

Mirė garsi virtuvės šefė, „barbekiu mama“ Halina Bovševič (203)

Gegužės 9-ąją nuo koronaviruso mirė žinoma virtuvės šefė, barbekiu mama vadinta Halina...

Lyg tikra vasara: į Lietuvą plūstelės šiluma – įdienojus net iki 23 laipsnių (3)

Šiandien Lietuvos orus lems anticiklono vakarinė – šiltoji dalis. Su smarkokais pietiniais oro...

Nepavykęs Kremliaus noras įgelti: lietuviai, rinkitės – ginklai arba vakcinos (576)

Lietuvos kariuomenės įsigijimai visada buvo ir išliko Kremliaus propagandistų dėmesio centre: tai...

Pavydas poroje: kada jis santykius griauna, o kada jiems padeda? (10)

Meskite į mane akmenį tie, kas niekada nejautė pavydo. Iš tiesų šis jausmas mus lydi nuo...

Gydytojas įvardijo, koks skausmas mus labai sendina: patarė nedelsti du skaičiai parodys, ar efektyviai sportuojate (18)

Pradėdami sportuoti, ypač vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonės, sporto salėje kartais nesupranta...

Orijus Gasanovas papasakojo, kodėl dabar pats geriausias laikas keliauti: stebina prabangių viešbučių kainos ir galimybės (38)

Dabar, kai pasaulis stengiasi išsivaduoti iš COVID–19 sukeltos pandemijos, vis dažniau iškyla...