Jungtinės Karalystės išstojimas iš Europos Sąjungos ilgą laiką planuotas kovo 29-ąją, bet buvo atidėtas vyriausybei bandant užsitikrinti parlamento paramą „skyrybų“ susitarimui. Blokas davė Britanijai laiko iki spalio 31-osios ratifikuoti susitarimą arba išstoti be jo.

Dauguma ekonomistų mano, kad po „Brexit“ be sutarties Britaniją ištiktų recesija, nes JK uostuose tikriausiai būtų pradėti muitinės patikrinimai, būtų įvesti muito mokesčiai prekybai tarp JK ir ES.

Th. May vyriausybė turi atnaujinti derybas dėl kompromisinio „Brexit“ susitarimo su pagrindine opozicine Leiboristų partija. Bet per kelias derybų dienas anksčiau šį mėnesį nebuvo padaryta jokio proveržio ir nesimato daug ženklų, kurie rodytų abiejų šalių nesutarimus mažėjant.

„Brexit“ remiantys konservatorių parlamentarai ir pareigūnai vis labiau pyksta dėl šalies išstojimo iš Bendrijos atidėjimo ir Th. May bandymų pasiekti kompromisą.

„Brexit“ šalininkas konservatorių parlamentaras Nigelas Evansas sakė, kad raginimai Th. May trauktis „virsta triukšmu“ ir kad ji turėtų „kuo greičiau“ atsistatydinti.

„Manau, kad vienintelis būdas, kuriuo tinkamai išspręsime šią aklavietę, yra... nauja Konservatorių partijos vadovybė“, – transliuotojui BBC sakė N. Evansas.

Daug išstojimui iš ES pritariančių konservatorių mano, kad Th. May turėtų būti pakeista griežtesniu „Brexit“ šalininku, pavyzdžiui, buvusiu užsienio reikalų sekretoriumi Borisu Johnsonu. Tačiau Th. May gruodžio mėnesį laimėjo kolegų partijoje balsavimą dėl nepasitikėjimo, o pagal partijos taisykles naujas iššūkis jai gali būti mestas tik po metų.

Kai kurie konservatorių parlamentarai aptarinėja, ar galima būtų pakeisti taisykles ir surengti naują balsavimą dėl Th. May vadovavimo.

Ministrė pirmininkė yra sakiusi, kad atsistatydins, kai tik parlamentas pritars „Brexit“ susitarimui. Tačiau parlamentarai tris kartus atmetė susitarimą, kurį ji pernai sudarė su bloku.

Th. May lojalus teisingumo sekretorius Rory Stewartas sakė, kad lyderio pakeitimas neišspręstų pagrindinės problemos: itin didelio britų visuomenės ir politikų susiskaldymo dėl išstojimo iš ES ir jo sąlygų.

„Problema – ne ministrė pirmininkė, problema yra „Brexit“, – sakė R. Stewartas.

„Tai neturi nieko bendra su asmeniu; tai susiję su tuo, kad žmonės labai nesutaria dėl „Brexit“, – pridūrė jis.