aA
Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas pirmadienį pakartojo, kad jo šalis turi spalio 31 dieną pasitraukti iš Bendrijos, derybininkams Briuselyje pradėjus lemiamą derybų savaitę, pagaliau galbūt nulemsiančią „Brexit“ formą ir terminą.
Borisas Johnsonas
© AFP / Scanpix

Per iškilmingą ceremoniją parlamento rūmuose Londone karalienė Elžbieta II pristatė B. Johnsono vyriausybės programą ateinantiems metams. Išstojimas iš ES – svarbiausias vyriausybės prioritetas.

„Mano vyriausybės prioritetas visada buvo siekis sudaryti sąlygas Jungtinei Karalystei spalio 31-ąją pasitraukti iš Europos Sąjungos“, – sakė 93 metų monarchė, skaitydama vyriausybės pareigūnų parengtą tekstą.

Karalienė į parlamentą kreipėsi sėdėdama paauksuotame soste.

„Mano vyriausybė ketina siekti naujos partnerystės su Europos Sąjunga, grindžiamos laisvąja prekyba ir draugišku bendradarbiavimu“, – tęsė Elžbieta II.

Tačiau viskas priklauso nuo rezultato, kurį atneš Briuselyje už uždarų durų vykstančios derybos, derybininkams visomis išgalėmis siekiant susitarti dėl „Brexit“ sąlygų iki ketvirtadienį prasidedančio ES viršūnių susitikimo.

Jeigu iki šeštadienio, spalio 19-osios, susitarimo nebus, B. Johnsonas pažeis britų įstatymą, įpareigojantį premjerą prašyti Bendrijos trečią kartą atidėti „Brexit“ terminą, siekiant išvengti chaotiško išstojimo be jokios sutarties.

„Susitarimas yra įmanomas ir jis įmanomas šį mėnesį“, – sakė Airijos vicepremjeras Simonas Coveney, atvykęs derybų su ES užsienio reikalų ministrais Liuksemburge.

„Jis gali būti įmanomas net šią savaitę, bet mes dar tiek nepasiekėme“, – kalbėjo jis.

ES vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier sekmadienio vakarą po visą savaitgalį trukusių derybų ES šalių atstovams sakė, kad derybos buvo „intensyvios“ ir „konstruktyvios“.

Po ilgas savaites trukusios nežinios pastarosios kelios dienos suteikė spindulį vilties, kad susitarimas yra įmanomas, tačiau kol kas lemtingo proveržio derybose nėra.

Sekmadienį M. Barnier perspėjo, kad „dar lieka daug darbo“.

Tą pačią žinutę pakartojo ir B. Johnsono atstovas Londone.

„Derybos yra konstruktyvios, bet vis dar lieka daug darbo“, – sakė jis pirmadienį.

Praėjus daugiau nei trejiems metams po to, kai per 2016-ųjų referendume britai nubalsavo už išstojimą iš ES, derybos dėl skyrybų lieka įstrigusios, šalims nesutariant, kaip išvengti realios sienos tarp ES narės Airijos Respublikos ir JK provincijos Šiaurės Airijos.

JK Bendruomenių Rūmams atmetus ankstesnį „Brexit“ planą, anksčiau šį mėnesį B. Johnsonas pateikė naują planą, tačiau Briuselyje jis buvo sutiktas gana šaltai.

„Išlaisvinti ryžtingumą“

Premjero postą iš savo pirmtakės Theresos May liepą perėmęs B. Johnsonas pažadėjo daugiau nebeatidėlioti skyrybų su ES, kurias teko atidėti dukart, britų parlamentui nepatvirtinus ankstesnės vyriausybės paruoštos išstojimo sutarties.

Tačiau premjeras neturi daugumos palaikymo Bendruomenių Rūmuose, todėl net negali surengti naujų rinkimų, neturėdamas opozicinių partijų narių paramos.

Kartu su karalienės Elizabeth II kalba paskelbtame B. Johnsono pareiškime sakoma, kad JK visuomenė „pavargo nuo sąstingio, aklavietės ir permainų laukimo“.

Atėjo laikas palikti ES ir pasinaudoti naujomis galimybėmis, „nutraukti biurokratizmą, nusistatyti savo taisykles ir išlaisvinti talentą, kūrybingumą, inovacijas ir ryžtingumą, esančius kiekviename mūsų Jungtinės Karalystės kampe“, nurodoma pareiškime.

Be įsipareigojimų įvykdyti „Brexit“ karalienės kalboje buvo kalbama apie virtinę vidaus politikos problemų – pradedant smurtu artimoje aplinkoje ir baigiant užterštumu plastiko atliekomis.

Laikrodis tiksi

Anksčiau JK iždo kancleris Sajidas Javidas paskelbė, kad vyriausybė lapkričio 6 dieną planuoja sudaryti pirmąjį šalies biudžetą po „Brexit“, „skirtą formuoti ateities ekonomiką“.

Tačiau nepanašu, kad B. Johnsonui pavyktų prastumti kurį nors iš savo planų Bendruomenių Rūmuose, o jeigu įvyktų rinkimai, reikėtų naujos karalienės kalbos.

„Nesu tikra, kad jie bus valdžioje lapkričio 6 dieną, ir visai neatrodo tikra, kad mes pasitrauksime iš ES spalio 31 dieną“, – sakė Škotijos nacionalinės partijos lyderė Nicola Sturgeon.

Tikimasi, kad kas nors paaiškės šeštadienį, kai britų parlamentas surengs savo pirmąjį šeštadieninį posėdį po 1982 metų Folklando karo.

Praėjusį mėnesį prieš B. Johnsono valią priimtas įstatymas reikalauja, kad jis prašytų Bendrijos trims mėnesiams atidėti „Brexit“, jeigu iki spalio 19 dienos JK parlamentas nepatvirtins skyrybų sutarties arba nepritars išstojimui be jokios sutarties.

Teoriškai, B. Johnsonas galėtų atsisakyti prašyti pratęsimo, tačiau tuo atveju jam iš karto grėstų byla teisme.

ES lyderiai gali dar labiau komplikuoti reikalus, patys nusprendę pasiūlyti Londonui pratęsti išstojimo terminą.

Tačiau Briuselis dabar tvirtina, kad kamuolys yra B. Johnsono aikštelės pusėje.

„Jeigu britų vyriausybė nori surasti sprendinį, ji privalo veikti greitai dabar, – sakė vienas Europos diplomatas naujienų agentūrai AFP. – Laikrodis tiksi.“

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Orai: žiema vietoj šalčių pažers šilumos (7)

Pirmadienio dieną pajūryje ir Šiaurės Lietuvoje naktį kilusi audra pamažu rims. Tik pirmoje...

Tikėjosi lengvo kelio, o gavo tikrą pragarą: kaip suomiams pavyko sustabdyti sovietų ordą (542)

Iš daugybės Antrojo pasaulinio karo mūšių ir įvykių vienas sunkiausiai suvokiamų yra...

Dėl prarasto siuntinio į teismą padavė Lietuvos paštą: jei netinka, kreipkis į privačias bendroves (182)

Dėl išsiųstos ir nežinia kur dingusios registruotos siuntos Lietuvos paštą į teismą padavęs...

Pasiskundęs, kad šeimyniniai džiaugsmai užgožė vyriškus, sulaukė palaikymo: tu ne vienas, brolau (498)

Du mažamečius vaikus su žmona auginantis vyras tvirtina, kad jau kone trejus metus jų šeimoje...

Lietuvė išbandė karališką kelionę traukiniu po Airiją: čia keleiviai prabangą kabina šaukštais (152)

Kai Dublino geležinkelio stotyje sustoja prabangusis „Grand Hibernian“, visų perone esančių...

Kaune automobilis rėžėsi į stulpą: keleivis žuvo, vairuotojas girtas (78)

Sekmadienio vakarą policija, medikai ir ugniagesiai skubėjo į avariją Kaune. Pranešta, kad...

Į avariją Vilniuje lėkė trys greitosios, keli sužaloti žmonės ligoninėje (27)

Sekmadienį Vilniuje, Salomėjos Neries gatvėje, į avariją skubėjo policija ir net 3 medikų...

Miestas Žemaitijoje, prieš šimtmetį išgyvenęs tikrą aukso amžių: žmonės sulaukdavo „amerikoniškų“ uždarbių (51)

Miestelis, kurį vagoja Bartuvos upė. Ramus žemaitiškas kampelis pačiame pasienyje su Latvija ....

Rusijos dailiojo čiuožimo žvaigždė Zagitova stabdo karjerą būdama 17-os (11)

Rusijos dailiojo čiuožimo gerbėjai sekmadienį buvo šokiruoti – viena talentingiausių šalies...

Įrodyta moksliniais tyrimais: šie penki papildai lieknėjimui yra tik pinigų metimas į balą (7)

Paieškoje įvedus „svorio metimas“, iškyla nemenkas iššūkis: reikia atskirti faktus nuo...