aA
Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas pirmadienį pakartojo, kad jo šalis turi spalio 31 dieną pasitraukti iš Bendrijos, derybininkams Briuselyje pradėjus lemiamą derybų savaitę, pagaliau galbūt nulemsiančią „Brexit“ formą ir terminą.
Borisas Johnsonas
Borisas Johnsonas
© AFP / Scanpix

Per iškilmingą ceremoniją parlamento rūmuose Londone karalienė Elžbieta II pristatė B. Johnsono vyriausybės programą ateinantiems metams. Išstojimas iš ES – svarbiausias vyriausybės prioritetas.

„Mano vyriausybės prioritetas visada buvo siekis sudaryti sąlygas Jungtinei Karalystei spalio 31-ąją pasitraukti iš Europos Sąjungos“, – sakė 93 metų monarchė, skaitydama vyriausybės pareigūnų parengtą tekstą.

Karalienė į parlamentą kreipėsi sėdėdama paauksuotame soste.

„Mano vyriausybė ketina siekti naujos partnerystės su Europos Sąjunga, grindžiamos laisvąja prekyba ir draugišku bendradarbiavimu“, – tęsė Elžbieta II.

Tačiau viskas priklauso nuo rezultato, kurį atneš Briuselyje už uždarų durų vykstančios derybos, derybininkams visomis išgalėmis siekiant susitarti dėl „Brexit“ sąlygų iki ketvirtadienį prasidedančio ES viršūnių susitikimo.

Jeigu iki šeštadienio, spalio 19-osios, susitarimo nebus, B. Johnsonas pažeis britų įstatymą, įpareigojantį premjerą prašyti Bendrijos trečią kartą atidėti „Brexit“ terminą, siekiant išvengti chaotiško išstojimo be jokios sutarties.

„Susitarimas yra įmanomas ir jis įmanomas šį mėnesį“, – sakė Airijos vicepremjeras Simonas Coveney, atvykęs derybų su ES užsienio reikalų ministrais Liuksemburge.

„Jis gali būti įmanomas net šią savaitę, bet mes dar tiek nepasiekėme“, – kalbėjo jis.

ES vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier sekmadienio vakarą po visą savaitgalį trukusių derybų ES šalių atstovams sakė, kad derybos buvo „intensyvios“ ir „konstruktyvios“.

Po ilgas savaites trukusios nežinios pastarosios kelios dienos suteikė spindulį vilties, kad susitarimas yra įmanomas, tačiau kol kas lemtingo proveržio derybose nėra.

Sekmadienį M. Barnier perspėjo, kad „dar lieka daug darbo“.

Tą pačią žinutę pakartojo ir B. Johnsono atstovas Londone.

„Derybos yra konstruktyvios, bet vis dar lieka daug darbo“, – sakė jis pirmadienį.

Praėjus daugiau nei trejiems metams po to, kai per 2016-ųjų referendume britai nubalsavo už išstojimą iš ES, derybos dėl skyrybų lieka įstrigusios, šalims nesutariant, kaip išvengti realios sienos tarp ES narės Airijos Respublikos ir JK provincijos Šiaurės Airijos.

JK Bendruomenių Rūmams atmetus ankstesnį „Brexit“ planą, anksčiau šį mėnesį B. Johnsonas pateikė naują planą, tačiau Briuselyje jis buvo sutiktas gana šaltai.

„Išlaisvinti ryžtingumą“

Premjero postą iš savo pirmtakės Theresos May liepą perėmęs B. Johnsonas pažadėjo daugiau nebeatidėlioti skyrybų su ES, kurias teko atidėti dukart, britų parlamentui nepatvirtinus ankstesnės vyriausybės paruoštos išstojimo sutarties.

Tačiau premjeras neturi daugumos palaikymo Bendruomenių Rūmuose, todėl net negali surengti naujų rinkimų, neturėdamas opozicinių partijų narių paramos.

Kartu su karalienės Elizabeth II kalba paskelbtame B. Johnsono pareiškime sakoma, kad JK visuomenė „pavargo nuo sąstingio, aklavietės ir permainų laukimo“.

Atėjo laikas palikti ES ir pasinaudoti naujomis galimybėmis, „nutraukti biurokratizmą, nusistatyti savo taisykles ir išlaisvinti talentą, kūrybingumą, inovacijas ir ryžtingumą, esančius kiekviename mūsų Jungtinės Karalystės kampe“, nurodoma pareiškime.

Be įsipareigojimų įvykdyti „Brexit“ karalienės kalboje buvo kalbama apie virtinę vidaus politikos problemų – pradedant smurtu artimoje aplinkoje ir baigiant užterštumu plastiko atliekomis.

Laikrodis tiksi

Anksčiau JK iždo kancleris Sajidas Javidas paskelbė, kad vyriausybė lapkričio 6 dieną planuoja sudaryti pirmąjį šalies biudžetą po „Brexit“, „skirtą formuoti ateities ekonomiką“.

Tačiau nepanašu, kad B. Johnsonui pavyktų prastumti kurį nors iš savo planų Bendruomenių Rūmuose, o jeigu įvyktų rinkimai, reikėtų naujos karalienės kalbos.

„Nesu tikra, kad jie bus valdžioje lapkričio 6 dieną, ir visai neatrodo tikra, kad mes pasitrauksime iš ES spalio 31 dieną“, – sakė Škotijos nacionalinės partijos lyderė Nicola Sturgeon.

Tikimasi, kad kas nors paaiškės šeštadienį, kai britų parlamentas surengs savo pirmąjį šeštadieninį posėdį po 1982 metų Folklando karo.

Praėjusį mėnesį prieš B. Johnsono valią priimtas įstatymas reikalauja, kad jis prašytų Bendrijos trims mėnesiams atidėti „Brexit“, jeigu iki spalio 19 dienos JK parlamentas nepatvirtins skyrybų sutarties arba nepritars išstojimui be jokios sutarties.

Teoriškai, B. Johnsonas galėtų atsisakyti prašyti pratęsimo, tačiau tuo atveju jam iš karto grėstų byla teisme.

ES lyderiai gali dar labiau komplikuoti reikalus, patys nusprendę pasiūlyti Londonui pratęsti išstojimo terminą.

Tačiau Briuselis dabar tvirtina, kad kamuolys yra B. Johnsono aikštelės pusėje.

„Jeigu britų vyriausybė nori surasti sprendinį, ji privalo veikti greitai dabar, – sakė vienas Europos diplomatas naujienų agentūrai AFP. – Laikrodis tiksi.“

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Profesorius Mažeikis: Ukrainoje laukia lemiamas mūšis, nuo kurio baigties priklausys labai daug (13)

Ukraina neslepia kaupianti pajėgas ir besiruošianti išlaisvinti Rusijos okupuotą Chersono miestą....

Verslas PliusAurimas Perednis, laida „Iš esmės“

Naujas valdžios planas – griežtesnė automobilių kontrolė ir techninė apžiūra: nusitaikė į senesnius nei 17-os metų automobilius (7)

Kovodama su oro tarša miestuose valdžia nusitaikė į senesnius nei 17-os metų automobilius....

Lietuvoje savaitgalį lepins įspūdinga kaitra: tik vienoje šalies dalyje iškris trumpas lietus, galima perkūnija

Šeštadienio dieną virš Lietuvos ir toliau bus įsitvirtinęs aukšto atmosferos slėgio laukas.

Karas Ukrainoje. Branduolinės priežiūros ekspertai ragina nedelsiant imtis veiksmų dėl Zaporožės atominės elektrinės Ukrainos partizanai medžioja kolaborantus

Jungtinių Tautų branduolinės priežiūros tarnybos ekspertai ragina nedelsiant imtis veiksmų...

Žmogžudystė Šilutėje: darže rastas negyvo vyro kūnas, įtariamasis sulaikytas

Policijos departamentas informavo, kad Šilutėje buvo įvykdyta žmogžudystė.

Molėtų ežere išvydo nematytą padarą: po tokio vaizdo į vandenį bristi gali ir nebesinorėti

Vasara – maudynių ežeruose metas, tačiau išvydus, kas juose tūno, apie šią pramogą dažnas...

Jei laiku būtų patikrinusi dukros telefoną, ši dar būtų gyva: perspėja dėl mirtinų žaidimų, kuriuos dabar žaidžia vaikai

Telefonus ar planšetinius kompiuterius tėvai savo vaikams dažnai perka ne tik dėl to, kad...

Po tragiško įvykio mirė JAV aktorė Anne Heche

JAV aktorė Anne Heche yra laikoma legaliai mirusia, tačiau jai kol kas liks gyvybę palaikantis...

Karštis priverčia nusimesti ir liemenėles: geriausi įvaizdžiai nevaržant krūtinės

Vasarai lepinant mus karščiais, svarbu pasirinkti tinkamus drabužius. Kartais liemenėlė , skirta...

Evelina Sašenko su vyru pakrikštijo sūnų Teodorą: iškilminga ceremonija vyko ypatingoje vietoje

Garsi Lietuvos dainininkė Evelina Sašenko – moteris, kuri savo dainomis ir šypsena pavergė...