Antikos laikais dėl klestėjusios prekybos ir amatų Jemenas buvo vadinamas „Arabia Felix“ – „Laimingoji Arabija“. Tai buvo turtingiausia Arabijos pusiasalio dalis. Dabar Jemenas – viena skurdžiausių arabų pasaulio šalių, draskoma vidinių prieštaravimų ir tampanti prieglobsčiu „Al Kaidos“ teroristams.
Jemeno armijos paradas
© Reuters/Scanpix

Veikia teroristų mokymo bazės

Įtempta vidaus padėtis ir teroristų veikla Jemene seniai niekam nėra paslaptis. Tačiau iki pastarojo meto pasaulio žiniasklaidos dėmesys dažniausiai aplenkdavo Jemeną, nes kur kas didesnis galvos skausmas Vakarams buvo įvykiai Afganistane, Somalyje, Pakistane ar Irake. Dėl padėties Jemene itin susirūpinta po nesėkmingo bandymo per Kalėdas susprogdinti keleivinį lėktuvą, skrendantį iš Olandijos į JAV. Teroro aktą bandė įvykdyti 23 metų Nigerijos pilietis Umaras Farukas Abdul Mutalabas, tačiau jis patyrė rimtų nudegimų ir buvo sulaikytas. Apklausos metu teroristas prisipažino, jog išpuoliui rengėsi „Al Kaidos“ mokymo stovykloje Jemeno teritorijoje. „Jemene tokioms atakoms prieš vakariečių lėktuvus rengiasi daugybė tokių žmonių kaip aš“,– cituoja teroristą Didžiosios Britanijos laikraštis „The Sun“.

Anot dienraščio, Umaras Farukas Abdul Mutalabas studijavo inžineriją viename Londono koledžų, vėliau trumpai mokėsi Jungtiniuose Arabų Emyratuose ir išvyko į Jemeną „gilinti islamo žinių“. Per keturis mėnesius teroristas buvo parengtas (laimei, nepakankamai) ir išsiųstas vykdyti teroro akto į Vakarus. „The Sun“, remdamasis šaltiniais Didžiosios Britanijos saugumo struktūrose, tvirtina, kad Jemene šiuo metu veikia 4–5 teroristų mokymo stovyklos, kuriose dažniausiai išpuoliams rengiami Pakistano ir Somalio piliečiai.

Skurdas ir separatizmas

Teiginius, kad Jemene veikia tarptautiniai teroristai, britų radijui BBC patvirtino ir šios šalies užsienio reikalų ministras Abu Bakras al Kirbis: „Jemeno teritorijoje šiuo metu yra nuo 200 iki 300 „Al Kaidos“ smogikų. Mes kovojame ir kovosime su teroristais, tačiau mums nepakanka lėšų, parengtų karių, ginkluotės ir technikos, ypač sraigtasparnių“, – guodėsi Jemeno atstovas. Jo prašymai buvo išgirsti – JAV pažadėjo per artimiausius pusantrų metų skirti Jemeno ginkluotosioms pajėgoms 70 milijonų dolerių paramą, atsiųsti instruktorius ir dalytis su Jemeno saugumo tarnybomis žvalgybos informacija.

Jemenas neatsitiktinai tapo patrauklia šalimi tarptautiniams teroristams. Tai skurdi valstybė (iš arabų kraštų Jemenui nusileidžia tik Sudanas ir Mauritanija). Nedarbas, oficialiais duomenimis, čia siekia 40 procentų, o gyventojų skaičius auga labai sparčiai. Šalies vyriausybė kontroliuoja tik didmiesčius, o provincijose reali valdžia priklauso gentiniams klanams. Jemene nereti užsieniečių pagrobimai, ginklą turi kone kiekvienas suaugęs vyras. Šalies šiaurėje vyksta šiitų sukilimas, pietryčiuose veikia separatistų grupuotės, o Adeno įlankoje, skiriančioje Jemeną nuo Somalio, siaučia piratai.

Niūrios prognozės

„JAV ir jų sąjungininkėms teks imtis labai lanksčios strategijos sprendžiant itin sunkias ekonomines, politines ir socialines problemas, nuo kurių kenčia Jemenas. Padėtis šioje šalyje labai nestabili, ji ritasi subyrėjimo link. Jemeno vyriausybė nekontroliuoja beveik nieko, išskyrus sostinę Saną. Greitai šalyje išseks naftos (svarbiausios eksporto prekės) resursai, pradės stigti vandens. Jei šių problemų nepavyks išspręsti, apie pergalę prieš „Al Kaidą“ neverta net ir kalbėti“, – niūriomis prognozėmis dalijasi JAV dienraštis „The New York Times“.

„Jemenas tapo globalios grėsmės židiniu. Jį būtina neutralizuoti bendromis pastangomis“, – šią savaitę pareiškė JAV valstybės sekretorė Hilari Klinton. Anot jos, iš Afganistano ir Pakistano pamažu išstumiami „Al Kaidos“ smogikai būtent nestabiliame Jemene, taip pat Somalyje randa saugų prieglobstį.

Taigi Vakarų pasaulis turi dar vieną labai rimtą galvos skausmą. Koks galimas tolesnis įvykių scenarijus? Veikiausiai Barako Obamos administracija nesiims tiesioginių karinių veiksmų Jemeno teritorijoje – pernelyg daug rūpesčių kituose kovos su radikaliaisiais islamistais frontuose.

Labiausiai tikėtina, kad bus veikiama pagal „Filipinų scenarijų“, kai JAV politinėmis, ekonominėmis ir karinėmis priemonėmis remia šalies valdžią kovoje su radikaliomis grupuotėmis. Tačiau Jemeno valdančioji viršūnė yra labai korumpuota ir menkai kontroliuoja padėtį šalyje. Jei ji netaps patikima JAV sąjungininke, galimas ir radikalesnių amerikiečių veiksmų Jemene scenarijus.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Valstybės tarnautojų laukia neramūs metai: rengiami pokyčiai užkabins dešimtis tūkstančių (92)

Į Seimą keliauja valstybės tarnybos pertvarka, paliesianti dešimtis tūkstančių dabartinių...

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (476)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Po Naujųjų užsukusi į vaistinę tų pačių vaistų, liko nemaloniai nustebinta (2)

Nors „mažėja vaistų kainos“, skamba gražiai, vis dėl to, naudą pajuto ne visi. Kai kurias...

Tūkstančiams grės nemalonumai, jeigu pamirš susimokėti per sausį (282)

Turbūt vienas iš nemaloniausių dalykų yra susirgti ir tik apsilankius pas gydytoją sužinoti, kad...

Pagaliau po šeimyninės dramos prabilo ir Oksana: pagalvojau, gyvenimas eina į priekį (318)

Sekmadienį Jasaičių namus supurtė skandalas – Simas Jasaitis už grubius veiksmus buvo...

Jasikevičius: apie auklėtinių minkštumą, Jankūno poilsį ir pirmąjį titulą

„Betsafe- LKL “ rungtynių Klaipėdoje pabaigoje Kauno „Žalgirio“ žaidėjo Brandono Davieso...

Emigrantė atskleidė, su kokiais bandymais pakenkti susidūrė jos šeima (7)

Kas jau kas, bet Škotij oje gyvenantys Inga ir Valerijus Tamoševičiai puikiai žino, ką reiškia...

Atviras Jakilaičio interviu: mane gali pulti visi, man net ūpas pakilęs (325)

Kai kuriems žmonėms per visą gyvenimą nenutinka tiek, kiek Edmundui Jakilaičiui nutiko per...

Susipažinkite su 9-iais turtingiausiais pasaulio žmonėmis (2)

Tik devyni vyrai valdo tiek pat turto, kiek pusė skurdžiausiai gyvenančių pasaulio žmonių kartu...

Rimvydas Valatka. Pinigingas kryžiuotis iš Naisių (408)

Ateis pinigingi kryžiuočiai ir išpirks šventą mūsų žemelę, miškus ir upelius. Prieš...