Pasak „The New York Times“, CŽA ir Ukrainos karinės žvalgybos tarnyba bendradarbiauti pradėjo 2014 metų vasario pabaigoje. Donaldo Trumpo administracijos laikais šis bendradarbiavimas dar labiau prasiplėtė. Laikraščio teigimu, dabar CŽA Ukrainoje turi 12 slaptų bazių, išsidėsčiusių palei sieną su Rusija.

„The New York Times“ žurnalistai kalbėjosi su dabartiniais ir buvusiais Ukrainos, JAV bei Europos pareigūnais.

Leidinys rašo, kad dar prieš prasidedant plataus masto karui, ukrainiečiai įrodė amerikiečiams savo galimybes, kai surinko perimtus duomenis, padėjusius įrodyti Rusijos kaltę 2014 metais numušant oro linijų bendrovės „Malaysia Airlines“ lainerį. Ukrainiečiai taip pat padėjo amerikiečiams persekioti Rusijos agentus, kurie kišosi į 2016 metų JAV prezidento rinkimus.

Maždaug 2016 metais CŽA pradėjo rengti elitinį Ukrainos specialiųjų pajėgų padalinį, vadinamą „Padaliniu 2245“ – jis stengėsi perimti Rusijos bepiločius orlaivius ir ryšio priemones, kad techniniai CŽA specialistai galėtų jas perdaryti ir nulaužti Maskvos šifravimo sistemas. Leidinio duomenimis, vienas iš šio padalinio karininkų buvo dabartinis žvalgybos tarnybos vadovas Kyrylo Budanovas.

CŽA taip pat padėjo parengti naują ukrainiečių šnipų kartą, kuri dirbo Rusijoje, Europos šalyse, Kuboje ir kitose vietose, kur yra nemažai rusų.

Kaip rašo „The New York Times“, Ukrainos ir JAV žvalgybos bendradarbiavimo detalės dešimtmetį buvo kruopščiai slepiamos.

Nuo 2021 metų lapkričio CŽA ir Didžiosios Britanijos žvalgybos tarnyba MI6 savo partneriams Ukrainoje siuntė pranešimus, jog Rusija ruošiasi plataus masto invazijai, kuria bus siekiama nuversti vyriausybę ir Kyjive įkurdinti marionetinę valdžią, vykdančią Kremliaus nurodymus. Žvalgybos dokumentuose buvo išvardyti Ukrainos pareigūnai, kuriuos rusai planavo nužudyti arba paimti į nelaisvę, taip pat ukrainiečių, kuriuos Kremlius tikėjosi pasodinti į valdžią, pavardės. Maža to, W. Burnsas 2022 metų sausį asmeniškai lankėsi Ukrainoje.

Tačiau pastaruoju metu dėl įstrigusios JAV paramos Ukrainos žvalgybininkai savo kolegoms amerikiečiams kelia klausimus, ar JAV jų neapleis.

Praėjusią savaitę kalbėdamas apie W. Burnso vizitą Kyjive, vienas CŽA atstovas sakė: „Jau daugelį metų demonstruojame, jog esame aiškiai atsidavę Ukrainai, ir šis vizitas buvo dar vienas stiprus signalas, kad JAV atsidavimas tęsis toliau.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)