Šautuvu ginkluotas užpuolikas antradienį vienoje Oregono valstijos mokyklų nušovė 14 metų moksleivį.
© Reuters/Scanpix

Užpuolikas, kaip pranešama, kitas moksleivis, taip pat žuvo per išpuolį „Reynolds“ mokykloje – tikriausiai nusišovė.

Policija nurodo, kad auka yra Emilio Hoffmanas, „kurį visi mylėjo“ ir kuris mirė berniukų persirengimo kambaryje mokyklos sporto salės pastate. Užpuolikas, kurio pavardė dar neskelbiama, kol nepranešta šeimai, buvo rastas tualete.

16 metų Savannah Venegas, kuri anksčiau buvo E.Hoffmano draugė, sakė, kad jis buvo „geras vaikinas, labai rūpestingas, mėgo juokauti“. Pasak jos, jis gyveno su motina ir turėjo vyresnį brolį ir dvi jaunesnes seseris pradinukes.

Liudininkai pasakojo, kad moksleiviai ir mokytojai slėpėsi klasėse, kai buvo pradėta šaudyti. 50 metų kūno kultūros mokytojas buvo sužeistas, bet jo gyvybei pavojus negresia, pranešė policija.

Dramai rutuliojantis, per tiesioginę televizijos transliaciją buvo matyti vaizdai, kurie Amerikoje darosi vis dažnesni, – kaip moksleiviai eina iš mokyklos su rankomis ant galvos.

Pirmieji pranešimai apie šaudymą priešpaskutinę mokslo metų dieną buvo gauti maždaug 8 val. vietos laiku.

Kai šaudymas liovėsi, policininkai pastebėjo įtariamąjį susmukusį mokyklos tualete. Pareigūnai pasinaudojo robotu su kamera ir nustatė, kad įtariamasis miręs, tikriausiai - nusižudęs, sakė Trautdeilo policijos atstovas Carey Kaeras.

Trautdeilo policijos viršininkas Scottas Andersonas (Skotas Andersonas) pranešė, kad patikrinus mokyklos teritoriją buvo rastas dar vienas ginklas ir kad jo savininkas buvo sulaikytas. Policijos viršininkas pabrėžė, jog tai visiškai nesusiję su antradienio šaudymu.

Tai jau ketvirtas šaudymas per tris savaites buvusiame JAV Laukinių vakarų regione.

Smurto panaudojant ginklus epidemija

Gegužės 23 dieną sutrikusios psichikos studentas, Holivudo režisieriaus Peterio Rodgerio sūnus, šaudė universiteto miestelyje Santa Barbaroje į šiaurę nuo Los Andželo. Jis nušovė šešis žmones ir nusišovė pats.

Mažiau nei prieš savaitę, birželio 5-ąją, buvo šaudoma koledžo miestelyje Sietle Oregonui kaimyninėje Vašingtono valstijoje: žuvo 19 metų vaikinas, o dar du žmonės buvo sužeisti. Vietos meras tokias šaudynes pavadino Amerikos „smurto panaudojant ginklus epidemija“.

Tuomet šį sekmadienį Las Vegaso picerijoje vyras ir moteris, kurie galbūt buvo susiję su antivyriausybine grupuote, iš arti nušovė du policijos pareigūnus, paskui netoliese – civilį žmogų ir galiausiai nusižudė patys.

Ankstesnės šaudynės, tokios kaip Niutaune Konektikute 2012 metų gruodį 20 vaikų ir šešių suaugusiųjų gyvybių pareikalavusi tragedija, sukėlė Amerikoje intensyvius debatus apie palyginti negriežtus šalies ginklų kontrolės įstatymus.

Tačiau prezidento Baracko Obamos planas nuodugniau tikrinti ginklus perkančių žmonių biografijas ir pasiūlymai uždrausti kariškus automatus bei apriboti leidžiamos amunicijos dydį pernai Kongrese buvo sužlugdyti.

Ginklų kontrolė yra itin visuomenę skaldantis klausimas Jungtinėse Valstijose, kur teisė turėti ginklų yra įrašyta į konstituciją greta tokių pagrindinių teisių kaip žodžio laisvė ir religijos laisvė.

Naujausia tragedijų banga išprovokavo tik prislopintus viešus debatus, galbūt – dėl šių šaudynių masto ir reguliarumo arba dėl to, kad ankstesni protestai nenulėmė konkrečios pažangos.

Tačiau prezidentas B.Obama antradienį pakeitė šią padėtį ir nuoširdžiai apgailestavo, kad tokie išpuoliai „tampa norma“. Jis atmetė argumentą, kad tokios šaudynės visų prima yra psichikos sveikatos klausimas.

„Jungtinės Valstijos neturi išprotėjusių žmonių monopolijos, – sakė prezidentas interneto forume „Tumblr“. – Tai ne vienintelė šalis, kurioje esama psichozės, bet vis dėlto mes žudome vieni kitus per šias masines šaudynes tokiu laipsniu, kuris yra eksponentiškai aukštesnis nei bet kurioje kitoje vietoje“.

„Koks skirtumas? Skirtumas yra tas, kad šie žmonės gali prikimšti savo namus amunicijos“, – tvirtino B.Obama.

Jis pripažino, jog jam kaip amerikiečiui gėda ir kaip tėvui baisu, kad Jungtinės Valstijos negali sustabdyti tokių šaudynių. Pasak jo, padėtis nepasikeis, jei iš esmės nepakis visuomenės nuomonė.

„Didžiausią mano nusivylimą kol kas kelia faktas, jog ši visuomenė nenorėjo imtis pamatinių žingsnių, kad ginklai nepatektų į rankas žmonėms, galintiems tiesiog neįtikėtinai pakenkti“, – sakė B.Obama.

Pasak prezidento, jokia išsivysčiusi pasaulio valstybė – išskyrus Ameriką – nesitaikstytų su masinėmis šaudynėmis, kurios dabar įvyksta kartą per savaitę ir po dienos dingsta iš naujienų laidų.

Mokykloje, kur įvyko antradienio tragedija, mokosi maždaug 2,8 tūkst. moksleivių, bet daugumai jų pamokos baigėsi praėjusią savaitę, tad neaišku, kiek jų mokykloje buvo per išpuolį.

Nacionalinės ir vietos televizijos tiesiogiai transliavo iš įvykio vietos; buvo matyti, kaip daug ginkluotų policininkų skuba uždaryti mokyklą.

Tačiau maždaug po valandos Multnomos apygardos šerifo įstaiga pranešė, kad situacija buvo „stabilizuota“.

Antradienio tragedija yra pirmos aukų pareikalavusios šaudynės Oregono mokyklose nuo 1998 metų gegužės, kai 15-metis Kipas Kinkelis mokykloje Springfilde nušovė du ir sužeidė dar 25 moksleivius. Prieš tai jis nušovė savo tėvus, o dabar atlieka 111 metų kalėjimo bausmę.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

A. Bačiulis: „Lidl“ įžeidė tris ketvirtadalius Lietuvos žmonių (316)

„Lidl“ įžeidė tris ketvirtadalius Lietuvos žmonių, Kaune atidaromos parduotuvės vaizdu...

M. Garbačiauskaitė-Budrienė. Kas užims socialdemokratų vietą? (141)

Apžvalgininkas Rimvydas Valatka su žemėmis sumaišė Gintauto Palucko socialdemokratų...

Kainos Lietuvoje auga sparčiausiai visoje ES (52)

Europos Sąjungos ( ES ) statistikos agentūros „ Eurostat “ duomenimis, šių metų rugsėjį...

Ekspertas apie visiems nemokamą bakalaurą: tai būtų suprantama turtingoje šalyje (4)

Vilniuje šią savaitę viešintis Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ir...

Atsakomasis „Veolia“ kirtis: Vilniui Stokholme pateikė priešieškinį papildyta (29)

Prancūzijos koncernas „Veolia“ ir jo valdoma įmonė „ Vilniaus energija “ Stokholmo...

Griežtas policijos atsakas norintiems 0,5 promilės vairuotojams (333)

Nei 0,4 promilės, nei 0,5 promilės ir net ne 0,2 promilės. Bet kuriuo iš šių atvejų žmogus yra...

Grėsmingas perspėjimas iš Š. Korėjos: branduolinis karas gali kilti bet kurią akimirką (214)

Šiaurės Korėjos atstovo Jungtinėse Tautose pavaduotojas perspėja, kad situacija Korėjos...

Šaltas dušas katalonams: staiga prabilo net tie, kurie visąlaik tylėjo (30)

Praėjusią savaitę buvęs žurnalistas ir nedidelio miesto meras, o dabar – Katalonijos...

Jaudinanti draugystė: sunkiai sergantis berniukas geriausią vaistą rado prieglaudoje (2)

Irma Mickevičiūtė kartu su sūnumi ieškojo naujo šeimos draugo, kuomet „Vyšnių sodo“...

Lietuvių pamėgtas kelionių maršrutas, kur kainos ir kokybės santykis – idealus (7)

Senas posakis byloja, jog prieš keliaujant pamatyti pasaulio pirmiausiai verta susipažinti su savo...