Įstatymo projektas pristatytas Jungtinėms Valstijoms ir jų sąjungininkėms NATO surengus derybas su Rusija ir įspėjant dėl didelės kainos, jei dešimtys tūkstančių prie Ukrainos sienos sutelktų rusų karių būtų pasiųsti į kaimyninę šalį.

„Drauge siunčiame aiškią žinią: Putinui nereikia sužlugdyti visos savo ekonomikos ir nereikia aukoti savo žmonių gyvybių bergždžiam bandymui perbraižyti Europos žemėlapį“, – sakė Senato Užsienio ryšių komiteto pirmininkas Bobas Menendezas.

Senato daugumos lyderis Chuckas Schumeras sakė, kad įstatymo projektas „veikia kaip galinga atgrasymo priemonė“, nes juo numatoma nedelsiant skelbti „paralyžiuojančias sankcijas“, jei Rusija įsiveržtų į Ukrainą.

„Ukrainos suverenumo gynimo aktu“ būtų suteiktas mandatas JAV sankcijoms V. Putino ir visos virtinės Rusijos pareigūnų, taip pat mažiausiai trijų svarbių finansinių institucijų atžvilgiu.

Taip pat numatomos sankcijos tokioms tarnyboms kaip tarptautinis mokėjimų tinklas SWIFT, jei jos dirbtų su sankcijų sąrašuose esančiais rusais.

Įstatymo projekte taip pat numatyta 500 mln. dolerių vertės papildoma karinė pagalba Ukrainai, kad ji galėtų atremti Rusijos invaziją. Tai dvigubai daugiau už tai, ką J. Bideno administracija skyrė per praėjusius metus.

JAV įstatymų leidėjai iš abiejų pagrindinių partijų laikosi griežtos linijos dėl V. Putino, neigiančio, kad Rusija planuoja įsiveržti į Ukrainą, bet pateikusio didelių saugumo reikalavimų, įskaitant reikalavimą, kad NATO nepriimtų Ukrainos, kur rytiniame regione nuo 2014-ųjų vyksta konfliktas su Maskvos remiamais prorusiškais separatistais.

Tačiau demokratų inicijuotas įstatymo projektas pateiktas Kongrese vykstant ginčui – senatoriaus Tedo Cruzo vadovaujami respublikonai ragina balsuoti dėl sankcijų kompanijoms, dalyvaujančioms dujotiekio „Nord Stream 2“ projekte. Šiam iš Rusijos į Vokietiją nutiestam dujotiekiui seniai priešinasi Ukraina, bijanti prarasti galimybę daryti įtaką kontroliuodama dujų tranzitą į Europą per savo teritoriją.

Demokratai sutiko su balsavimu, susitarę, kad T. Cruzas po kelių mėnesių stabdymo nebetrukdys J. Bideno ambasadorių paskyrimui, bet prezidento administracija labai spaudžia nepriimti šio įstatymo ir sako, kad juo būtų sukeltas pavojus susitarimui su Vokietija sustabdyti dujotiekį, jei Rusija įsiveržtų į Ukrainą.

T. Cruzo įstatymo projektas pakenktų „mūsų pastangoms atgrasyti Rusiją“ ir atimtų „Jungtinių Valstijų ir mūsų sąjungininkių bei partnerių šiuo metu turimą svertą vien dėl politinių taškų namuose“, sakė Nacionalinio saugumo tarybos atstovė Emily Horne.

Pasak jos, administracija remia B. Menendezo įstatymo projektą, nes juo numatoma „didelė kaina Rusijos ekonomikai“.

Šaltinis
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)