A. Blinkenas tai pareiškė būdamas Romoje, per 83 narių koalicijos ISIS ekstremistų tinklui įveikti susitikimą, kur jis ir renginio šeimininkai italai paragino daugiau dėmesio skirti džihadistų grėsmei Afrikoje.

Remiantis JAV vertinimais, apie 10 tūkst. įtariamų „Islamo valstybės“ kovotojų yra laikoma Sirijos šiaurėje, Vakarų remiamų kurdų kovotojų nelaisvėje.

„Tokia situacija tiesiog neatlaiko kritikos. Ji negali tokia išlikti neribotą laiką, – sakė A. Blinkenas. – Jungtinės Valstijos ir toliau ragina šalis – įskaitant koalicijos partnerius – repatrijuoti, reabilituoti ir, jei reikia, patraukti atsakomybėn savo piliečius“.

Prancūzija ir Jungtinė Karalystė, dvi artimiausios JAV sąjungininkės, iki šiol priešinosi raginimams susigrąžinti savo piliečius, kaip ir buvusio prezidento Donaldo Trumpo administracija.

Abi valstybės turi skaudžios atakų patirties, todėl mato mažai paskatų ir dideles politines sąnaudas susigrąžinant radikalizuotus piliečius, kurie jau yra įkalinti užsienyje.

A. Blinkenas gyrė Italiją kaip vieną iš nedaugelio Vakarų Europos šalių, kurios repatrijavo savo piliečius, taip pat sveikino Centrinės Azijos valstybių, tokių kaip Kazachstanas, pastangas, dėl kurių, jo teigimu, buvo sugrąžinti namo ir įtraukti į reabilitacijos programas 600 kovotojų bei jų šeimos narių.
Remiantis kovą paskelbta organizacijos „Human Rights Watch“ ataskaita, kurdų vadovaujamos Sirijos demokratinės pajėgos dviejose spygliuota viela aptvertose stovyklose laiko daugiau nei 63 tūkst. įtariamų „Islamo valstybės“ kovotojų moterų ir vaikų iš daugiau nei 60 šalių.

A. Blinkenas sakė, kad JAV siūlo dar 436 mln. JAV dolerių pagalbą Sirijos žmonėms, įskaitant apgyvendinimą stovyklose ir vakcinaciją nuo COVID-19.

„Islamo valstybė“ prarado beveik visą savo teritoriją Sirijoje ir Irake, kur kažkada buvo sukūrusi apsišaukėlišką kalifatą, pasižymėjusį ypatingu žiaurumu religinių mažumų ir moterų atžvilgiu.
Tačiau ekstremistai didina pajėgas Afrikoje, įskaitant Sahelio regioną, kur Prancūzija baigia karinę kampaniją, ir Mozambike.

Italijos užsienio reikalų ministras Luigis Di Maio paragino koaliciją sudaryti naują darbo grupę, kuri spręstų „didėjančią grėsmę, kylančią dėl ISIS Afrikoje“.

A. Blinkenas sakė, kad koalicija turi dėti daugiau pastangų užkirsti kelią Afrikos ekstremistų finansavimui ir kad prie šios grupės prisijungė dar keturios Afrikos valstybės – Centrinės Afrikos Respublika, Kongo Demokratinė Respublika, Mauritanija ir Jemenas.

Be to, A. Blinkenas paskelbė, kad JAV įvardija Nigeryje gimusį „Islamo valstybės“ lyderį Ousmane Illiassou Djibo, įsikūrusį Malyje, „ypatingu pasauliniu teroristu“, todėl bet kokie sandoriai su juo yra nusikaltimas pagal JAV įstatymus.

Koalicijos ministrai susirinko pirmą kartą nuo 2019 metų vasario, nes sutrukdė koronaviruso pandemija.

Koaliciją sukrėtė ir staigus D. Trumpo sprendimas išvesti karius iš Sirijos, paskelbiant, kad JAV įvykdė savo misiją.

Galų gale jis paliko nedideles pajėgas, kurias palaiko ir prezidentas Joe Bidenas, iš dalies tam, kad neleistų NATO narei Turkijai pradėti naujų karinių operacijų prieš kurdų pajėgas, kurias ji sieja su separatistais savo šalyje.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (10)