Ilgiau nei dešimtmetį FTB vadovavęs Robertas Muelleris, kuris artimiausiu laiku ketina palikti šį postą, teisino JAV vykdomą didžiulio masto duomenų apie telefoninius pokalbius ir asmenų veiklą internete kaip gyvybiškai svarbias priemones, kurios būtų galėjusios užkirsti kelią 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro atakoms Amerikoje, jeigu būtų tuo metu veikusios.

"Tie paviešinimai padarė reikšmingą žalą mūsų valstybei ir mūsų saugumui", - R.Muelleris sakė įstatymų leidėjams per Atstovų Rūmų teisės komiteto posėdį.

Kalbant apie asmenį, kuris prisipažino atlikęs tuos paviešinimus, jis yra vykdomo baudžiamojo tyrimo subjektas, - pridūrė FTB vadovas. Imamės visų būtinų žingsnių, kad jis asmeniškai atsakytų už tuos paviešinimus."

Šis R.Muellerio pareiškimas buvo pirmasis tiesioginis patvirtinimas, kad JAV vyriausybė persekioja 29 metų E.Snowdeną - amerikietį IT specialistą kuris prisipažino nutekinęs duomenų apie plačias sekimo programas.

E.Snowdenas, kuris dirbo pagal kontraktą, prižiūrėdamas kompiuterinius tinklus Nacionalinio saugumo agentūroje (NSA), šiuo metu yra Honkonge - pusiau autonominėje Kinijos teritorijoje, kurs jis pažadėjo užginčyti teisme tikėtiną JAV orderį jo ekstradicijai.

JAV žvalgyba renka duomenis apie milijonų amerikiečių pokalbius telefonu, taip pat apie užsieniečių veiklą internete, o pareigūnai tvirtina, kad tos programos yra patvirtintos federalinių teisėjų, laikantis konstitucijos.

"Ši programa nustatyta labai ribotiems tikslams ir uždaviniams; ja siekiama nustatyti asmenis Jungtinėse Valstijose, kurie naudojasi telefonu, užsiimdami teroristine veikla, ir išardyti tą tinklą" , - sakė R.Muelleris.

Jis aiškino įstatymų leidėjams, kad vienas iš rugsėjo 11-osios atakų vykdytojų Khalidas al Mihdharas skambindavo iš San Diego į žinomą tarptautinio teroristų tinklo "al Qaeda" konspiracinį butą Vienoje.

"Jeigu būtume turėję šią programą tuo metu, būtume galėjęs užfiksuoti tą konkretų telefono numerį San Diege", - aiškino pareigūnas, - Jeigu būtume turėję telefono numerį iš Jemeno, būtųme susieję jį su telefono numeriu iš San Diego, žengę tolyn teisėtame procese, įvardiję Al Mihdharą."

Tačiau daugelis įstatymų leidėjų šiuos pareiškimus tebevertina skeptiškai. Demokratas Johnas Conyersas būgštavo dėl tos stebėjimo programo masto ir slaptumo, sakydamas: "Bijau, kad netrukus galima tapti sekimo valstybe."

Tuo tarpu Nacionalinio saugumo agentūros vadovas generolas Keithas Alexanderis trečiadienį sakė įstatymų leidėjams, kad ta sekimo sistema padėjo išvengti "dešimčių" teroro atakų ir kad E.Snowdeno informacijos paviešinimas sukėlė "didelę žalą" nacionaliniam saugumui.