aA
Jungtinės Valstijos Grenlandijai skiria 12,1 mln. dolerių paramą, tačiau neigia, jog tokia pagalba – ilgalaikės schemos, kuria siekiama iš Danijos perpirkti salą, dalis. Pats Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas seniau ne kartą yra minėjęs būtent tokius ketinimus.
Grenlandija
Grenlandija
© Vida Press

Nors kalbama apie ne itin didelę sumą pinigų, jos pakako atnaujinti Danijos pasipiktinimą dėl praeitais metais pasirodžiusius informacijos, jog D. Trumpas, esą, ieško būdų, kaip įsigyti Grenlandiją. Ne paslaptis, kad Amerika pastaruoju metu vis aktyviau stiprina savo pozicijas Arktyje, nenorėdama dėl įtakos nusileisti Rusijai bei Kinijai.

Minėtieji 12,1 mln. dolerių atiteks tokioms svarbioms sritims kaip gausių Grenlandijos mineralinių išteklių eksploatacija, turizmo skatinimas bei ryšių su salos gyventojais stiprinimas, pareiškė anonimu panoręs išlikti JAV Valstybės departamento atstovas. Jungtinės Valstijos taip pat ketina salos sostinėje Nuke jau po kelių mėnesių atidaryti konsulatą.

Grenlandijos valdžia ketvirtadienį pareiškė, kad finansinės paramos paketas „labai padės ekonominiam Grenlandijos vystymuisi, įskaitant mineralinių išteklių sektorių, turizmą ir švietimą“.

„Užmegzti artimesnius ryšius su kitomis šalimis – daug laiko reikalaujantis procesas. Bet ši gera žinia dar kartą patvirtina, kad mūsų pastangos kuriant konstruktyvius santykius su Jungtinėmis Valstijomis duoda vaisių“, – teigiama Grenlandijos ministro pirmininko Kimo Kielseno pareiškime.

JAV ambasadorė Danijoje Carla Sands Danijos dienraštyje „Altinget“ trečiadienį parašė straipsnį, kuriame teigia, kad minėtoji finansinė parama iš dalies skirta atremti Rusijos „agresyvų elgesį ir išaugusią militarizaciją Arktyje“ bei „grobuoniškus Kinijos ekonominius interesus“ regione.

„Peržengta riba“


Amerikiečių pinigai kaip reikiant suerzino dalį Danijos politikų. Užsienio reikalų komiteto narys iš Socialistinės liaudies partijos Karsten Honge pareiškė, kad toks JAV žingsnis „peržengė ribas“ ir yra skirtas padidinti prieštaravimus Danijos viduje.

„Jie akivaizdžiai peržengė ribą. Sunku patikėti, kad artima sąjungininkė gali bandyti tokiu būdu kurstyti Grenlandijos ir Danijos priešiškumą“, – per interviu „Reuters“ sakė K. Honge. Politikas priklauso ir Danijos parlamento užsienio reikalų komitetui.

Nacionalistinės Danijos Liaudies partijos narys Soerenas Espersenas sako, kad Jungtinių Valstijų pateiktas paramos priemonių paketas „buvo skirtas tarsi kokiai trečiojo pasaulio šaliai... bet Grenlandija nėra besivystanti šalis. Tai vakarietiška demokratinė valstybė. Manau, kad tai netoleruotina“.

D. Trumpas praeitais metais atšaukė planuotą vizitą Danijoje, kai šalies ministrė pirmininkė Mette Frederiksen D. Trumpo norą įsigyti Grenlandiją pavadino „absurdišku“, o apie tai parašė „Wall Street Journal“. D. Trumpas Danijos premjerės žodžius pavadino „bjauriais“ ir „netinkamais“.

Vyresnysis prezidento administracijos šaltinis pareiškė, kad Jungtinėse Valstijose nevyksta joks vidinis procesas, kaip nors susijęs su pastangomis įsigyti Grenlandiją.

Nepaisant to, bandymas pririšti Grenlandiją prie Jungtinių Valstijų – vienas iš pastarųjų metų D. Trumpo administracijos prioritetų. Su JAV planais susipažinęs asmuo, nepanoręs prisistatyti, sako, kad svarbiausias tikslas – sumenkinti Kinijos ir Rusijos įtaką bei į savo pusę patraukti Grenlandijos žmones. Sekantis žingsnis – jei įmanoma, įsigyti ir pačią salą.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(50 žmonių įvertino)
4.1800

Top naujienos

Iš elito su trenksmu išvyto įtakingo azerbaidžaniečio šeimos milijonai veda ir į Lietuvą (29)

Iki 2015 m. rudens Eldaras Mahmudovas buvo vienas įtakingiausių žmonių Azerbaidžane. Ilgametis...

Daugėjant vyresnių žmonių atleidimų, nerimas dėl ateities: rudenį situacija gali būti dar labiau įtempta (56)

Šaliai vis dar kovojant su koronavirusu, Lietuvos darbo rinka keičia savo veidą – iš darbo...

Netrukus įsigalios automobilių mokestis: kaip viskas vyks?

Nuo liepos 1 d. Lietuvoje įsigalios priimtas įstatymas, numatantis, jog registruojant lengvuosius...

Lietuva atsiveria: SAM skelbia šalių sąrašą, iš kurių atvykus nereikalinga 14 dienų izoliacija (200)

Nuo birželio 1 d. Lietuva atsivers kai kurių Europos šalių piliečiams, be to, ne visiems jiems...

Naujausiuose reitinguose – akivaizdūs pokyčiai: meilė Verygai blėsta (92)

Vyriausybei pratęsus karantiną, nepaisant sulaukiamos kritikos dėl šio sprendimo nepagrįstumo,...

Italų gydytojas: COVID-19 liga dabar jau kitokia (68)

Naujasis koronavirusas darosi mažiau grėsmingas: jo sukeliama liga nebėra tokia mirtina kaip...

Gyvai / Delfi premjera: Monique pristato originalų vasaros projektą ir kviečia į filmavimo užkulisius (8)

Atlikėja Monika Pundziūtė - Monique pasakos istoriją, kuri tęsis visą vasarą. Pirmadienį 12:15...

Naujas pažintinis takas ant vieno gražiausių piliakalnių Lietuvoje abejingų nepalieka: ši vieta pranoksta lūkesčius (8)

Po apsilankymo pažintiniame take paprastai grįžtu su vienokia ar kitokia emocija. Kiekvienas takas...

Po Trumpo pasiūlymo – šalta Maskvos reakcija: žiūrovo vieta mums netinka (14)

Maskva šaltai sureagavo į JAV prezidento Donaldo Trumpo iniciatyvą pakviesti Rusiją į G7...

VTEK baigė tyrimą dėl Skvernelio gatvės asfaltavimo aplinkybių (8)

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija ( VTEK ) baigė tyrimą dėl gatvės, kurioje gyvena...

|Maža didelių žinių kaina