aA
Jungtinės Valstijos Grenlandijai skiria 12,1 mln. dolerių paramą, tačiau neigia, jog tokia pagalba – ilgalaikės schemos, kuria siekiama iš Danijos perpirkti salą, dalis. Pats Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas seniau ne kartą yra minėjęs būtent tokius ketinimus.
Grenlandija
Grenlandija
© Vida Press

Nors kalbama apie ne itin didelę sumą pinigų, jos pakako atnaujinti Danijos pasipiktinimą dėl praeitais metais pasirodžiusius informacijos, jog D. Trumpas, esą, ieško būdų, kaip įsigyti Grenlandiją. Ne paslaptis, kad Amerika pastaruoju metu vis aktyviau stiprina savo pozicijas Arktyje, nenorėdama dėl įtakos nusileisti Rusijai bei Kinijai.

Minėtieji 12,1 mln. dolerių atiteks tokioms svarbioms sritims kaip gausių Grenlandijos mineralinių išteklių eksploatacija, turizmo skatinimas bei ryšių su salos gyventojais stiprinimas, pareiškė anonimu panoręs išlikti JAV Valstybės departamento atstovas. Jungtinės Valstijos taip pat ketina salos sostinėje Nuke jau po kelių mėnesių atidaryti konsulatą.

Grenlandijos valdžia ketvirtadienį pareiškė, kad finansinės paramos paketas „labai padės ekonominiam Grenlandijos vystymuisi, įskaitant mineralinių išteklių sektorių, turizmą ir švietimą“.

„Užmegzti artimesnius ryšius su kitomis šalimis – daug laiko reikalaujantis procesas. Bet ši gera žinia dar kartą patvirtina, kad mūsų pastangos kuriant konstruktyvius santykius su Jungtinėmis Valstijomis duoda vaisių“, – teigiama Grenlandijos ministro pirmininko Kimo Kielseno pareiškime.

JAV ambasadorė Danijoje Carla Sands Danijos dienraštyje „Altinget“ trečiadienį parašė straipsnį, kuriame teigia, kad minėtoji finansinė parama iš dalies skirta atremti Rusijos „agresyvų elgesį ir išaugusią militarizaciją Arktyje“ bei „grobuoniškus Kinijos ekonominius interesus“ regione.

„Peržengta riba“


Amerikiečių pinigai kaip reikiant suerzino dalį Danijos politikų. Užsienio reikalų komiteto narys iš Socialistinės liaudies partijos Karsten Honge pareiškė, kad toks JAV žingsnis „peržengė ribas“ ir yra skirtas padidinti prieštaravimus Danijos viduje.

„Jie akivaizdžiai peržengė ribą. Sunku patikėti, kad artima sąjungininkė gali bandyti tokiu būdu kurstyti Grenlandijos ir Danijos priešiškumą“, – per interviu „Reuters“ sakė K. Honge. Politikas priklauso ir Danijos parlamento užsienio reikalų komitetui.

Nacionalistinės Danijos Liaudies partijos narys Soerenas Espersenas sako, kad Jungtinių Valstijų pateiktas paramos priemonių paketas „buvo skirtas tarsi kokiai trečiojo pasaulio šaliai... bet Grenlandija nėra besivystanti šalis. Tai vakarietiška demokratinė valstybė. Manau, kad tai netoleruotina“.

D. Trumpas praeitais metais atšaukė planuotą vizitą Danijoje, kai šalies ministrė pirmininkė Mette Frederiksen D. Trumpo norą įsigyti Grenlandiją pavadino „absurdišku“, o apie tai parašė „Wall Street Journal“. D. Trumpas Danijos premjerės žodžius pavadino „bjauriais“ ir „netinkamais“.

Vyresnysis prezidento administracijos šaltinis pareiškė, kad Jungtinėse Valstijose nevyksta joks vidinis procesas, kaip nors susijęs su pastangomis įsigyti Grenlandiją.

Nepaisant to, bandymas pririšti Grenlandiją prie Jungtinių Valstijų – vienas iš pastarųjų metų D. Trumpo administracijos prioritetų. Su JAV planais susipažinęs asmuo, nepanoręs prisistatyti, sako, kad svarbiausias tikslas – sumenkinti Kinijos ir Rusijos įtaką bei į savo pusę patraukti Grenlandijos žmones. Sekantis žingsnis – jei įmanoma, įsigyti ir pačią salą.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(54 žmonės įvertino)
4.2407

Top naujienos

Karo ekspertai: jei ukrainiečiai tai planuoja – dabar geriausias metas

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai teigia, kad...

Elektros rinkoje – sujudimas: siūlo pasiskaičiuoti, ar neapsimoka nutraukti sutarčių (5)

Elektros rinkoje nepriklausomus tiekėjus pasirinkusiems vartotojams – 10 mėnesių nematytos...

Lavrovas jau kalba apie „kitą Ukrainą“ žada įvykius, „prikaustysiančius pasaulio dėmesį“ (8)

Šiuo metu „kitos Ukrainos “ vaidmeniui Vakarų valstybės ruošia Moldovą. Tai Rusijos...

Ūkininkai kuria traktorius sukti Aplinkos ministerijos link – dėl ko kilo konfliktas

Lietuvos ūkininkams „priešų“ daugėja. Jei iki šiol protestai būdavo nukreipti prieš Žemės...

Verslas PliusTautvydas Marčiulaitis

Marčiulaitis pasipiktinusiems antros pakopos pensijų kaupimu aiškina, kodėl jiems reikėtų tai daryti

Kaip ir kasmet, metų pradžioje kyla daug diskusijų dėl kaupimo antroje pakopoje. Nors Lietuvos...

Valdančiųjų užmojui – STT kirtis: neigiamose išvadose – nemalonios pastabos (7)

Vyriausybė trečiadienį pritarė siūlymui naikinti prezidentės Dalios Grybauskaitės palikimą...

Aiškėja išžaginimo Vilniuje detalės: 15-metė buvo užpulta, kai iš mokyklos miesto centre ėjo namo dar papildyta (16)

Policijos departamentas informavo, kad Vilniuje buvo įvykdytas kraupus nusikaltimas.

M360 PremiumDovilė Jablonskaitė

Dirbantys su influenceriais neslepia: palyginus atlygius, motyvacija gali sušlubuoti, bet supranti ir nematomą uždarbio kainą

Jau kelerius metus stebima influencerių augimo banga ir vadinamasis aukso amžius. Ir kasmet...

„Meduza“ skelbia sužinojusi, ką karo metinių išvakarėse pasakys Putinas (4)

Kaip šią savaitę skelbė Rusijos žiniasklaida, plataus masto invazijos į Ukrainą metinių...

Karas Ukrainoje. Ukrainos žvalgyba: Putino įsakymas – iki kovo užimti Donbasą okupantai smogė į gyvenamąjį pastatą Kramatorsko centre

Rusija stengiasi išblaškyti Ukrainos karius, išskaidyti jų pajėgas, kad dar geriau...