Jungtinės Valstijos neplanuoja plėsti savo aviacijos reidų Irake, išskyrus misijas, užtikrinančias saugumą Arbilio mieste esantiems amerikiečių pareigūnams ir kovotojų apsuptiems jezidų religinės mažumos pabėgėliams, pirmadienį nurodė Pentagonas.
© AP/Scanpix

„Nėra jokių plonų plėsti dabartinę oro kampaniją peržengiant dabartinius savigynos veiksmus“, – generolas leitenantas Williamas Mayville'is sakė žurnalistams Pentagone.

Praeitą savaitę JAV karo lėktuvai atakavo sunitų džihadistų judėjimo „Islamos valstybė“ (IS) kovotojus, grasinusius išžudyti jezidų bendruomenės narius ir atakuoti Irako šiaurinio autonominio kurdų regiono sustinę Arbilį.

Arbilyje yra įsikūręs JAV konsulatas ir kitos institucijos, o prezidentas Barackas Obama nurodė įsakęs rengti aviacijos smūgius, siekdamas apsaugoti amerikiečių gyvybes.

JAV kariniai lėktuvai taip pat prisidėjo prie Irako pajėgų pastangų išgelbėti tūkstančius jezidų, įstrigusių ant vieno kalno ir atakuojamų IS kovotojų, kurie tuos žmones privertė palikti savo namus.

Pirmadienį Pentagonas nurodė, kad JAV naikintuvai keturiskart smogė IS sargybos postams ir automobiliams aplink Sindžaro kalną, „gindami šalies viduje perkeltuosius civilius jezidus toje vietovėje“.

Per tuos smūgius buvo sunaikinta viena IS šarvuotoji mašina, trys sunkvežimiai ir JAV gamybos visureigis „Humvee“, tikriausiai pagrobtas kovotojų iš Irako armijos, kai grupuotės, kuri anksčiau buvo žinoma kaip „Irako ir Levanto islamo valstybė“ (ISIL),sukilėliai užėmė dideles teritorijas šalies šiaurėje.

Faktas, kad JAV naikintuvai ir bepiločiai lėktuvai vėl buvo pasiųsti į kovos veiksmus Irake, nepraėjus nė trejiems metams po Amerikos pajėgų išvedimo iš tos šalies, padidino nuogąstavimus, kad Vašingtonas vėl bus įtrauktas į karą.

Tačiau W.Mayville'is tvirtino, kad ta misija nebus plečiama.

„Iki šiol mūsų pagrindinė užduotis, kurią vykdome šiuo metu – saugoti JAV objektus ir piliečius – Amerikos piliečius – tuose objektuose“, – sakė jis.

Kariškis pridūrė, kad taip pat siekiama užtikrinti „apsaugą JAV lėktuvams, kurie palaiko humanitarinę pagalbą aplink Sindžaro kalną ir atakuoti tas ISIL pozicijas, kuriuos yra apsiautusios Sindžaro kalną“.

Kaip pranešama, JAV arba sąjungininkų pajėgos gali mėginti atverti humanitarinį koridorių į Sindžarą ir pradėti masinę pabėgėlių gelbėjimo operaciją, tačiau W.Mayville'is pažymėjo, kad padėtis yra „komplikuota“.

JAV ir Irako lėktuvai sugebėjo numesti atsargų pabėgėliams jezidams, o dalį kitų išgelbėjo Irako sraigtasparniai arba kurdų pajėgos. Tačiau daugelis kitų šios bendruomenės narių, kaip manoma, tebėra įstrigę ant to kalno.

W.Mayville'is sakė, kad JAV lėktuvai atlikdavo po „50–60 skrydžių per dieną“ nuo šios operacijos pradžios praeitą ketvirtadienį, tačiau nenurodė, kiek buvo surengta operacijų, per kurias pabėgėliams buvo parašiutais nuleista atsargų paketų, ir kiek kartų atakuoti kovotojai.

Ragina suformuoti Irake visiems atstovaujančią vyriausybę ir atmeta karių atsiuntimo galimybę

Sidnėjus, Australija, rugpjūčio 12 d. (AFP-BNS). JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry antradienį paragino paskirtąjį Irako premjerą Haidarą al Abadi (Haidarą Abadį) greitai suformuoti visiems atstovaujančią vyriausybę ir atmetė galimybę nusiųsti į Iraką JAV kovines pajėgas.

„Raginame jį kuo greičiau suformuoti naują (ministrų) kabinetą ir JAV yra pasirengusios paremti naują ir visiems atstovaujančią Irako vyriausybę ir ypač jos kovą su ISIL“, – sakė jis.

„Naujo Amerikos kovinių pajėgų įvedimo į Iraką nebus. Tai kova, prie kurios irakiečiai turi prisidėti dėl Irako“, – pridūrė jis.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Naujojo prezidento beieškant: ryškėja paprastų žmonių ir elito pasirinkimas (678)

Lietuvos gyventojai prezidento poste šiuo metu norėtų matyti tris vyrus – premjerą Saulių...

Mokesčių inspekcija pradėjo kapstyti praeitį – dėl NT perkratys tūkstančius (78)

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) išsiuntė tūkstančius priminimų pateikti nekilnojamojo...

Namą administravusi bendrovė po 11 metų gyventojus bandė paversti skolininkais (21)

Į absurdišką situaciją pakliuvo vieno Kauno daugiabučio gyventojai. Po 11 metų atsibudo tuomet...

Reketininkams pasipriešinęs kaunietis papasakojo, kaip sulaukė keršto ir bėgo iš Lietuvos namuose vyras turėjo pinigų kambarį (216)

Kai dauguma išvykusių iš Lietuvos pradeda pasakoti savo istorijas, dažniausiai sako, kad...

Vokietija pateko į politinę krizę: Merkel turės kovoti dėl išlikimo (14)

Vokietijos kanclerė Angela Merkel turės kovoti dėl politinio išlikimo, anksti pirmadienį...

Mirė serijinis žudikas Charlesas Mansonas: jo nusikaltimų žiaurumas Amerikoje pasėjo paniką (35)

Buvęs kulto lyderis Charlesas Mansonas mirė sulaukęs 83 metų. Šis asmuo atsakingas už 1969 m....

Kino kūrėjas seną autobusiuką pavertė mobiliais namais (6)

Dauguma žmonių net neatsisuktų į aptriušusį baltą krovininį autobusiuką, tačiau kino...

Romanu su Clintonu išgarsėjusi Monica Lewinsky virto aršia kovotoja prieš patyčias: pamatykite, kaip ji atrodo dabar (27)

Monica Lewinsky visame pasaulyje išgarsėjo būdama 22-jų, kuomet, būdama Baltųjų rūmų...

Diatlovo perėjos incidentas: kraują stingdanti mįslinga istorija (121)

1959 metų sausį 23 metų Igoris Diatlovas aštuonių jaunų Sovietų Sąjungos žygeivių grupę...

Pasidaryk pats: priemonė, išvalanti aprūdijusią vonią (15)

Pas gerus šeimininkus vonia visada spindi baltumu, tačiau kartais dėl tam tikrų sąlygų ji...