aA
JAV specialusis prokuroras, tiriantis Maskvos kišimąsi į 2016 metų Amerikos prezidento rinkimus, apkaltino 13 Rusijos piliečių vadovavus slaptai kampanijai, turėjusiai pakreipti balsavimo rezultatus Kremliui palankia linkme.
Vladimiras Putinas, Donaldas Trumpas
© Reuters / Scanpix

Paskelbus šią žinią, JAV prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, kad šie kaltinimai paneigia pareiškimus, esą jo kampanija buvo susimokiusi su Maskva.

Šie kaltinimai yra pirmieji, suformuluoti specialiojo prokuroro Roberto Miulerio dėl kišimosi į rinkimus. Jo paskelbtame 37 puslapių dokumente pateikiama detalių apie 2014 metais pradėtą sukrečiančią operaciją, turėjusią kurstyti JAV visuomenės susipriešinimą ir daryti įtaką Amerikos politikai, „įskaitant 2016 metų prezidento rinkimus“.

R. Muelleris teigia, kad maždaug 2016 metų viduryje ši kampanija, vadovaujama Rusijos prezidento Vladimiro Putino artimo sąjungininko Jevgenijaus Prigožino, buvo orientuota į pastangas didinti D. Trumpo galimybes laimėti ir juodinti jo varžovus, tarp jų demokratę Hillary Clinton.

Manoma, kad šioje operacijoje dalyvavo „šimtai“ žmonių, dirbusių pamainomis, o jos biudžetas buvo milijonai dolerių.

Kaltinimai taip pat iškelti trims kompanijoms.

Maskva šiuos pareiškimus vadino „absurdiškais“.

Kaltinamajame dokumente sakoma, kad JAV piliečiai apsimetę šios operacijos darbuotojai per socialinius tinklus „Facebook“, „Twitter“, „YouTube“ ir „Instagram“ skleidė turinį, pasiekdavusį „reikšmingą skaičių“ amerikiečių.

Ši grupė esą palaikė kontaktus su „nieko neįtarusiais“ D. Trumpo kampanijos nariais, bet jos platesnis „strateginis tikslas buvo pasėti nesantaiką JAV politinėje sistemoje“.

Šios grupės kurtu turiniu per „Twitter“ dalydavosi du vyriausi D. Trumpo sūnūs – Donaldas jaunesnysis ir Ericas, taip pat kiti svarbūs jo kampanijos pareigūnai ir artimiausios aplinkos nariai.

„Šiame kaltinamajame dokumente nėra jokių užuominų, kad kuris nors amerikietis buvo sąmoningas šios neteisėtos veiklos dalyvis“, – sakė JAV generalinio prokuroro pavaduotojas Rodas Rosensteinas.

Jis pridūrė, kad dokumente taip pat nepateikiama išvada ar rusų kampanija „pakeitė (rinkimų) rezultatus“.

„Jokio susimokymo“

D. Trumpas nedelsdamas pasinaudojo R. Rosensteino komentarais ir teigė, kad šie pareiškimai išteisina jo kampaniją.

„Rusija pradėjo savo kampaniją prieš JAV 2014 metais, gerokai anksčiau negu aš paskelbiau, kad kandidatuosiu į prezidento postą“, – sakoma D. Trumpo tviterio žinutėje.

„Rinkimų rezultatai nebuvo paveikti. Trumpo kampanija nepadarė nieko bloga – nebuvo jokio susimokymo!“ – pridūrė jis.

Vis dėlto šis dokumentas nėra itin parankus D. Trumpui, ne kartą neigusiam pareiškimus apie numanomą Rusijos kišimąsi ir vadinusiam juos „melagingomis naujienomis“ ir „pramanais“, kuriais esą siekiama atimti iš jo pergalę rinkimuose.

Viena vertus, ataskaita patvirtina Rusijos kišimąsi, bet taip pat, regis, paneigia prielaidą, kad D. Trumpo kampanija sąmoningai prisidėjo bent prie dalies Maskvos pastangų pakreipti balsavimo rezultatus.

Rusija taip pat įtariama kibernetiniais įsilaužimais į Demokratų partijos elektroninio pašto serverius ir iš jų pavogtos medžiagos nutekinimu.

Keturiems D. Trumpo kampanijos pareigūnams, įskaitant jos vadovą Paulą Manafortą ir buvusį nacionalinio saugumo patarėją Michaelą Flynną, jau yra pareikšti kaltinimai, R. Muelleriui atliekant platesnį tyrimą.

D. Trumpas anksčiau viešai svarstė galimybę nušalinti tyrimui vadovaujantį buvusį Federalinio tyrimų biuro (FTB) direktorių ir ne kartą stengėsi paveikti jo darbą savo viešais perspėjimais.

Penktadienį iš D. Trumpo pareiškimų buvo galima suprasti, kad naujieji kaltinimai turėtų galutinai paneigti prielaidas, esą jo kampanija buvo susimokusius su Maskva.

„Mums laikas sustabdyti keistus partinius puolimus, beprotiškus ir melagingus kaltinimus bei smarkiai pritemptas teorijas, kurios tik toliau tarnauja blogų veikėjų, tokių kaip Rusija, tikslams“, – sakoma vėliau Baltųjų rūmų paskelbtame pranešime.

Trolių ferma

Nurodoma, kad ši grupė įsikūrusi V. Putino gimtajame Sankt Peterburge, tačiau keletas kaltinamųjų buvo nuvykę į Jungtines Valstijas rinkti svarbios informacijos apie politinę padėtį.

Kaltinimo teigimu, jie lankėsi Nevadoje, Kalifornijoje, Naujojoje Meksikoje, Kolorade, Ilinojuje, rinkimams svarbioje valstijoje Mičigane, taip pat Luizianoje, Teksase, Džordžijoje ir Niujorke.

Teigiama, kad neįvardintas JAV politinis darbuotojas iš Teksaso jiems nurodė daugiausia dėmesio skirti vadinamosioms „violetinėms valstijoms“, kurių valdymas svyruoja tarp respublikonų ir demokratų.

Ši grupuotė organizavo Trumpo rėmėjų susirinkimus Floridoje, Niujorke ir Šiaurės Karolinoje, tačiau didžioji šio darbo dalis – skleisti turinį, nepalankų H. Clinton ir D. Trumpo priešininkams respublikonams: Tedui Cruzui ir Marco Rubio.

Ji pirko reklamas socialiniuose tinkluose ir kituose tinklalapiuose, kurių tikslas arba „aiškiai remti tuomečio kandidato D. Trumpi išrinkimą, arba aiškiai priešintis H. Clinton“, teigiama kaltinime.

Kitos reklamos skatino juodaodžius ir musulmonus nebalsuoti, tvirtinama. Manoma, kad šios grupės veiksmai lėmė sukčiavimą balsuojant keliose valstijose.

Dokumente nurodoma, kad dvi šių įmonių gaudavo Rusijos vyriausybės užsakymų.

„Putino virėju" vadinamas J. Prigožinas vadovauja bendrovei, aptarnaujančią Kremliuje vykstančius priėmimus. Jis yra nufotografuotas su Rusijos prezidentu. Jo kompanijai „Concord“ jau taikomos JAV sankcijos.

Rusijos valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“ pranešė, kad J. Prigožinas šiuos kaltinimus vertina nerimtai.

„Amerikiečius itin lengva paveikti. Jie mato tai, ką nori matyti. Labai juos gerbiu. Visai neliūdžiu dėl to, kad atsidūriau šiame sąraše. Jei jie nori matyti velnią - tegul“, - teigė jis.

J. Prigožino grupė kaltinama, kad vykdydama įtakos kampaniją pirkdavo JAV socialinio draudimo numerius ir bankų sąskaitų numerius.

Atskirame dokumente tokios informacijos pardavimu R. Muelleris apkaltino amerikietį, įvardytą kaip Ricardo Pinedo (Rikardas Pinjedas).

Nė vienas iš 13 įtariamų rusų nėra sulaikyti Jungtinėse Amerikos Valstijose.

„Trylika žmonių kišosi į JAV rinkimus? Trylika prieš milijardus dolerių siekiantį specialiųjų tarnybų biudžetą? Prieš žvalgybą ir kontržvalgybą, prieš naujausius išradimus ir technologijas? Absurdiška? Taip. Tačiau tokia dabar yra politinė tikrovė Amerikoje“ - savo „Facebook“ paskyroje rašė Užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova.

Kaip reagavo socialinės žiniasklaidos atstovai?

Po šios žinios paskelbimo abiejų pagrindinių partijų politikai paragino socialinės žiniasklaidos tinklalapius dėti daugiau pastangų, kad būtų užkirstas kelias kištis į politiką per jų platformas, rašo BBC.

Socialinio tinklalapio „Facebook“ pranešime rašoma, kad aktyviai bendradarbiaujama su prokuroro R. Miulerio tyrėjais, ir pripažįstama, kad reikia dėti daugiau pastangų, siekiant užkirsti kelią galimiems išpuoliams ateityje.

Tviterio atstovai pabrėžė – šitokia veikla netoleruotina. Tviteris bendradarbiauja su tyrėjais, tačiau akcentuoja – „vienos technologijų kompanijos neužkirs kelio šiai naujai visuotinai grėsmei“.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Dezertyravęs KASP kapitonas išsigando, kad pakenks Lietuvai, bet – ir vėl dezertyravo (9)

Dėl dezertyravimo ir savavališko pasišalinimo iš tarnybos baudžiamojon atsakomybėn patrauktas...

Kardiologas kreipiasi į sergančius širdies ir kraujagyslių ligomis: turite laikytis 10 pagrindinių taisyklių (3)

Širdies ir kraujagyslių ligos išlieka labiausiai paplitusios, pažeidžiančios vis jaunesnio...

Gauta Seimo teisininkų išvada: ar galima balsuoti dėl Pranckiečio pateikiame pilną išvados tekstą  (228)

Seimo valdybos atstovų paprašyta Teisės departamento išvada dėl pakartotinio balsavimo dėl Seimo...

Įspūdingos vietos pavakarieniauti: atsiveria kvapą gniaužiantys vaizdai (4)

Turbūt sutiksite, kad maistas ne vienintelis kriterijus renkantis restoraną. Juk išėjimas į...

Prieš pat automobilių mokesčio svarstymą – netikėtumas: pasikeitė sumos, kurias teks mokėti (415)

Aplinkos ministerijos (AM) parengtas automobilių taršos mokesčio projektas teikiamas Seimui,...

Arūnas Milašius. Kaip viskas atrodo iš tragedija virtusio gaisro epicentro Alytaus rajone apie šiuos faktus jums niekas nepapasakos (104)

Taip, pavadinimas pritemptas, tačiau esmė dėl to nekinta. Jei būtų laikomasi galiojančių...

Išnarpliojo klastingą tarptautinį pedofilų tinklą, pareigūnai sekė bitkoinų pėdsakais kaltinimai pateikti 337 žmonėms  (53)

Beveik trejus metus „Welcome to Video“ platforma noriai naudojosi pedofilai , ten rasdavę vaikų...

Dėmesio dalybos: kaip nepapulti į dėmesio troškimo spąstus?

Eilinį rytą bandydama prasibudinti ir lėtai slinkdama Instagram’u , pamačiau aktoriaus Josepho...

STT pareigūnus sudominęs Rusijos bankininkas už išvyką į Maskvą siūlo sumokėti šimtatūkstantį užstatą (19)

Specialiųjų tyrimų tarnybos ( STT ) ir Vilniaus apygardos prokuratūros atliktame ikiteisminiame...