Jungtinės Valstijos pirmadienį mėgino nesureikšminti įtampos su Saudo Arabija, kuri kilo pasirodžius pranešimams, kad Saudo Arabijos ambasadoriaus Vašingtone žmona galėjo netiesiogiai finansuoti teroristus.
Pinigai
Nors Baltieji rūmai pabrėžė, kad Saudo Arabija yra "gera" partnerė kare su terorizmu, JAV politikos apžvalgininkai teigia, kad kilęs sambrūzdis dėl ambasadoriaus žmonos veiklos dar labiau paaštrins nesutarimus, atsiradusius dėl Irako bei Izraelio ir palestiniečių konflikto.

Naujo skandalo dėl paramos terorizmui centre atsidūrė princesė Haifa al-Faisal, Saudo Arabijos ambasadoriaus Jungtinėse Valstijose princo Bandaro bin Sultano žmona.

Federalinis tyrimų biuras (FTB) tiria, ar princesės H.al-Faisal labdarai skirtos lėšos galiausiai nepateko į dviejų Saudo Arabijos piliečių, dalyvavusių praėjusių metų rugsėjo 11-osios teroro išpuoliuose, rankas.

Saudo arabas, kuris vėliau gyveno su teroristų tinklo "al Qaeda" kuopelės nariais, Vašingtone buvo apsistojęs viename iš prabangių butų, siejamų su princese, sakė rugsėjo 11-osios teroro aukų artimųjų advokatas.

Saudo Arabijos ambasados Vašingtone pareigūnas paneigė, kad princesei priklausė ar jo nuomojosi kokį nors panašų butą. Nurodytu adresu, sakė šaltinis, yra bankas, o ne daugiabutis namas. Tačiau visų kvitų tikrinimas "pribloškė" princesę Haifą, sakė jos patikėtinis, nenorėjęs skelbti pavardės.

"Girdėjau JAV įstatymų leidėjus šiandien žiniasklaidai sakant, kad pinigai, kuriuos aš paaukojau Jungtinėse Valstijose vargingai gyvenančioms saudo arabų šeimoms, buvo pervesti dviems saudo arabams - rugsėjo 11-osios išpuolių dalyviams", - sakoma princesės paskelbtame pareiškime.

"Mano tėvas karalius Faisalas žuvo per teroristų ataką 1975 metais. Man metamus kaltinimus dėl lėšų skyrimo teroristams laikau įžeidžiančiais ir visiškai neatsakingais", - priduriama pareiškime.

Valstybės departamentas patvirtino, kad FTB atlieka šio klausimo tyrimą.

Vis dėlto JAV valstybės sekretorius Colinas Powellas sakė: "Mažai tikėtina, kad princesė Haifa ar princas Bandaras darytų ką nors, kad sąmoningai paremtų asmenis, susijusius su teroristine veikla".

Prezidento George'o W.Busho atstovas spaudai Ari Fleischeris žurnalistams sakė: "Prezidentas mano, jog saudo arabai yra geri partneriai kare su terorizmu".

Saudo Arabijos pareigūnas Rijade sakė, kad šalies valdžia atliko tyrimą dėl pranešimų, kad karališkosios šeimos labdarai skirtos lėšos buvo netiesiogiai nukreiptos dviem rugsėjo 11-osios teroro išpuoliuose dalyvavusių lėktuvų užgrobėjams, ir apie jo rezultatus jau informavo Vašingtoną.

Saudo Arabijos pareigūnai patvirtino, kad princesė Haifa išrašė kvitus, kurie vėliau buvo perduoti dviejų užgrobėjų draugams ir kolegoms.

Žurnalas "Newsweek" pranešė, kad per princesės Haifos sąskaitą banke saudo arabams studentams, įskaitant ir du lėktuvų užgrobėjus, buvo persiųsta dešimtys tūkstančių dolerių.

Tarp 19-os keturių keleivinių lėktuvų užgrobėjų 15-a buvo Saudo Arabijos piliečiai.

"Prezidentas turi pareikalauti viešos FTB ir CŽV ataskaitos apie tai, kas jiems žinoma apie saudo arabų dalyvavimą finansuojant terorizmą", - sekmadienį televizijai CBS sakė senatorius Josephas Liebermanas.

Tuo tarpu savo pavardės nenorėjęs skelbti Saudo Arabijos pareigūnas Rijade sakė, kad "Karalystei priešiškos grupuotės ir kiti asmenys, susiję su sionistų lobistais Vašingtone, siekia nuteikti Amerikos viešąją nuomonę prieš Saudo Arabiją, arabus ir musulmonus".

Merilendo universitete dirbantis Artimųjų Rytų specialistas Charles'as Butterworthas sakė, kad Jungtinėse Valstijose įsivyrauja neigiama nuomonė apie Saudo Arabiją.

"Kiekvieną savaitę mes girdime žmones šnekant, kad saudo arabai yra susiję su kokia nors teroristine veikla, o režimas Rijade turi būti pakeistas", - sakė jis.

Neseniai paskelbtoje nepriklausomos Užsienio ryšių tarybos ataskaitoje rašoma, kad "daugelį metų atskiri asmenys ar labdaros organizacijos Saudo Arabijoje buvo pagrindinis (teroristų tinklo) "al Qaeda" lėšų šaltinis.

"Ir daugelį metu Saudo Arabijos pareigūnai nekreipė jokio dėmesio į šią problemą", - rašoma ataskaitoje.

ABC "News" pirmadienį pranešė, kad Centrinė žvalgybos valdyba išsiuntinėjo viso pasaulio bankams slaptą dvylikos žymių Saudo Arabijos verslininkų sąrašą, kuriame figūruojantys asmenys kaltinami, jog iki šiol siunčia milijonus dolerių Osamos bin Ladeno tinklui "al Qaeda".

Bet kokio konflikto Irake atveju Saudo Arabijai tektų strateginis vaidmuo, todėl neseniai šios šalies užsienio reikalų ministro pasakyta užuomina, kad Saudo Arabija neparemtų jokių karinių veiksmų prieš savo kaimynę, privertė Vašingtoną sunerimti.

Kiek vėliau Saudo Arabijos vyriausybė pareiškė, kad ji pritartų bet kokiems veiksmams, dėl kurių būtų nuspręsta Jungtinėse Tautose.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rimtas perspėjimas Europos gyventojams: jūsų naivumas – labai pavojingas (134)

Pastaraisiais metais Europoje ne sykį skambėjo krikščionybę priėmusių eksmusulmonų...

Ginekologai apie populiarią higienos priemonę: mirtinas sindromas progresuoja labai greitai

Šįkart te suklūsta moterys ir merginos, kurios naudoja tamponus . Ši moterų higienos priemonė...

Svajonių telefonų kopijas siūlo įsigyti atvirai ir pigiai (36)

Telefonai „ iPhone X “ ir „Samsung Galaxy S7“ už 140 eurų? Kas gi nesusiviliotų tokia...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Ar kolchozus pripažinsime savo, o ne okupantų istorijos dalimi? (60)

Kai Seimo sveikuolis Dainius Kepenis pasiūlė statyti bendrą paminklą stribams ir partizanams,...

Rekordinis „Lietuvos ryto“ tritaškių lietus paskandino „Lietkabelį“ (24)

Daugiau tritaškių nei dvitaškių pataikęs Vilniaus „Lietuvos rytas“ (16-4) iškovojo...

Pirmą kartą Dakare finišavęs Žala: negaliu suprasti, kad jau baigėsi (66)

Trečias kartas nemelavo. Po dviejų nesėkmių Dakaro ralyje trečiąkart dalyvavęs Vaidoto Žalos...

Prekybos centro „Ozas“ aikštelėje užsidegė automobilis (2)

Šeštadienį į prekybos ir pramogų centrą „ Ozas “ suskubo ugniagesiai: antrame aukšte...

Tarp paauglių plinta nauja grėsminga mada: kvailumu lenkia viską, kas buvo iki šiol (288)

Užsienyje ėmė plisti naujas iššūkis , kvailumu greičiausiai lenkiantis daugumą prieš tai...

Kelio remontas pykdo: vienas darbininkas kasa, o penki stovi ir žiūri (176)

Iš Klaipėdos uoste veikiančių terminalų vedančio Jūrininkų prospekto kelio dangos...

Dakaro pragaras baigėsi: Juknevičius pagerino savo paties rekordą (295)

Dvi savaitęs trukęs alinantis, nenuspėjamas ir išbandymų kupinas Dakaro ralis – baigėsi....