Po griežtos kritikos dėl menkų pastangų padėti nukentėjusiems nuo cunamio Pietų Azijoje, Jungtinės Valstijos sutelkė visą savo viešųjų ryšių galią iš dabar jau globalinės operacijos išspausti ir politinės naudos.
Colinas Powellas (ketvirtas iš kairės) Pietryčių Azijoje
© AFP/Scanpix
Prieš savaitę prezidento George'o W.Busho administraciją JAV žiniasklaida negailestingai pliekė, jog ši nesugebėjo pakankamai greitai ir nuoširdžiai sureaguoti į cunamį, Indijos vandenyno pakrantėje nusinešusį mažiausiai 145 tūkst. žmonių gyvybių.

Tačiau dabar, pažadėjęs skirti 350 mln. dolerių paramos ir nusiuntęs didelę karinę pagalbą, Vašingtonas viliasi musulmonų pasaulyje ir kitose šalyse, nepritarusiose invaziją į Iraką, užsidirbti vieną kitą populiarumo tašką.

"Manau tai suteikia progą musulmonų pasauliui ir likusioms šalims įsitikinti amerikiečių dosnumu, pamatyti, kaip iš tiesų pasireiškia amerikiečių vertybės", - antradienį sakė valstybės sekretorius Colinas Powellas, atvykęs į labiausiai nuo cunamio nukentėjusią musulmoniškąją Indoneziją.

"Tikiuosi, kad mūsų pastangos, tai, kad Indonezijos gyventojai mato, kaip jiems padeda mūsų sraigtasparnių pilotai, visa tai tik sustiprins mūsų vertybinę sistemą", - sakė C.Powellas per spaudos konferenciją Džakartoje.

Iš pradžių JAV administracija buvo kritikuojama, kad padėti nukentėjusiems nuo didžiulės katastrofos skyrė niekingą 35 mln. dolerių sumą, o G.W.Bushas pademonstravo abejingumą, viešai šiuo klausimu pasisakęs tik po cunamio praėjus trims dienoms.

Tačiau Baltieji rūmai skubiai perjungė pavaras, padidino paramą dešimt kartų bei pradėjo plačią viešų ryšių kampaniją. Siekiant pagerbti žuvusiųjų atminimą iki pusės stiebo buvo nuleistos vėliavos, o C.Powellas ir kiti pareigūnai nesustodami pradėjo dalyti interviu.

Vadovauti privačiai lėšų rinkimų iniciatyvai G.W.Bushas pasikvietė du buvusius prezidentus - savo tėvą bei Billą Clintoną (Bilą Klintoną), o brolį Jebbą ir C.Powellą nusiuntė į stichijos nusiaubtus rajonus pademonstruoti JAV susirūpinimą.

Trečiadienį jie tapo garbingiausiais užsienio svečiais tragedijos centre atsidūrusioje Indonezijos Ačeho provincijoje. Čia jau patvirtinta 94 tūkst. žmonių žūtis ir būgštaujama, kad galėjo žūti dar tūkstančiai.

Reakcijos į JAV iniciatyvą neteko ilgai laukti ir ji buvo teigiama.

Bankoke antradienį amerikiečius pasitikęs Tailando užsienio reikalų ministras Surakiartas Sathirathai (Surakiartas Satiratajus) pasveikino "greitą ir labai efektyvią" jų paramą. Jo kolega iš Indonezijos Hassanas Wirayuda (Hasanas Virajuda) teigė, jog JAV parama yra "didžiai svarbi".

Buvo patenkintas net ir JT pagalbos koordinatorius Janas Egelandas, anksčiau įgėlęs "šykščioms" turtingoms šalims. "JAV nebūtų galėjusios būti labiau aktyvios ir veiklios", - sakė jis antradienį.

Nors kitų šalių finansinė parama viršijo amerikiečių, tačiau ją remia viena iš didžiausių Pentagono kada nors organizuotų karinių gelbėjimo operacijų.

Padėti nukentėjusiems JAV nusiuntė savo lėktuvnešio grupę, amfibinę grupę, daugiau kaip 40 sraigtasparnių, 20 tiekimo ir kontrolės lėktuvų bei 12 tūkst. karinio personalo. Visą pasaulį apskriejo nuotraukos, kuriose JAV kariai dalija vandenį bei maistą neviltį išgyvenantiems Ačeho gyventojams.

JAV pareigūnai viliasi, kad šalies atsakas į nelaimę amerikiečių jėgos ir galybės kritikams visame pasaulyje, kalbantiems tik apie prevencines JAV karines iniciatyvas kare su terorizmu, padės pamatyti ir kitą jos pusę.

Kita vertus, pats C.Powellas, ketvirtadienį Indonezijoje dalyvausiantis katastrofai skirtame tarptautiniame susitikime, pareiškė, jog parama neatsiejama nuo saugumo.

"Ji užgesina tuos nepasitenkinimo židinius, iš kurių gali kilti teroristinė veikla, - sakė jis. - Tai atitinka ne tik mūsų, bet ir kitų šalių nacionalinius interesus".

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos priglaustas perversmo Lietuvoje veikėjas nerimsta: žada sukilimą ir teismą Grybauskaitei (15)

Sausio 13-ąją savi šaudė į savus. Tankai žmonių netraiškė, tai tebuvo provokacija, kurią...

Įvertino situaciją Jasaičių šeimoje: problema gali būti kur kas didesnė (86)

Savaitgalį šalyje nuvilnijo Jasaičių šeimos drama. Nors Lygių galimybių plėtros centro...

Po skandalo Vokietijoje dėl chemikalų iš alaus – Lietuvos ūkininkų sprendimas (50)

Lietuvos ūkininkų sąjungai (LŪS) priklausantys grūdininkai po ilgų diskusijų sutiko prieš...

Vietoj pagalbos 112 – policininko kerštas: skandalinga istorija klampina jau ir policininkę (206)

Skandalinga byla, kurioje kaltinimai dėl tarnybos įgaliojimų viršijimo, piktnaudžiavimo tarnybine...

Antrąkart įkliuvo Aurimas Didžbalis: šįkart teigiamas dopingo testas – pasaulio čempionato metu (49)

Tarptautinė Sunkiosios atletikos federacija pranešė, kad praėjusių metų pasaulio vicečempionas...

Naujos šiurpą keliančios nusikaltėlių taisyklės: mirtis jau alsuoja į nugarą (131)

Dėl įvairių nusikaltimų už grotų patekę daugybę kartų teisti Širvintų ir Ukmergės rajono...

Atsiliepkite! Prašo padėti surasti pradingusį mylimąjį iš Kauno (30)

Suprantu, situacija labai juokinga. Esu suaugusi ir pati tą suprantu. Bet... Susirašinėjome su...

Oksana Pikul – atvirai apie lemtingą rytą, iškeltą sąlygą Simui ir šoko ištiktą sūnų (1109)

Sekmadienio rytą Jasaičių šeimą sukrėtęs skandalas turi ir kitą pusę. Tėvų kivirčą matė...

Badaujantys Šiaurės Korėjos kariai imasi desperatiškų veiksmų (6)

Apie badą Šiaurės Korėjoje pasaulio žiniasklaida skelbia jau kelis mėnesius. Jo simboliu jau...

Žurnalas „Forbes“ lietuvius išrinko vienais įtakingiausių technologijų srityje (14)

Du lietuviai: Andrius Šutas ir Alesis Novik pateko į prestižinį verslo leidinio „ Forbes “...