aA
Vašingtonas su Vokietija aptaria priemones, kuriomis būtų galima užkirsti kelią dujotiekio „Nord Stream 2“ naudojimui spaudimo ar šantažo tikslais, interviu savaitraščiui „Der Spiegel“ sakė JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas.
Nord Stream 2
Nord Stream 2
© AFP / Scanpix

„Šiuo metu su Vokietijos vyriausybe labai aktyviai aptariame, vertiname galimus žingsnius, veiksmus, priemones, kuriuos galime panaudoti, kad įsitikintume, jog dujotiekis nėra naudojamas blogais tikslais – pavyzdžiui, kaip spaudimo ar šantažo priemonė“, – pažymėjo A. Blinkenas.

Pasak jo, Vašingtonas ir Berlynas taip pat svarsto veiksmus, kurie suteiktų „ekonominę ir strateginę apsaugą tokioms šalims kaip Ukraina“.

Valstybės sekretorius išreiškė viltį, kad JAV ir Vokietija „susitars dėl svarbių priemonių, galėsiančių sušvelninti bet kokią žalą“, kurią gali sukelti dujotiekis. Be to jis neatmetė galimybės atšaukti „Nord Stream 2“ taikomas sankcijas.

„Svarbu konkrečiais veiksmais parodyti... kad galime užkirsti kelią žalai, kurią gali sukelti dujotiekis, arba ją sušvelninti ", – sakė A. Blinkenas.

Pasak jo, darbą pradėjus prezidento Joe Bideno administracijai dujotiekio statyba jau buvo pažengusi daugiau nei 90 procentų, todėl Vašingtonui dabar rūpi ne sustabdyti šį projektą, o kokias veiksmais galima sumažinti jo potencialią žalą.

„Taip, prezidentas Bidenas sakė, kad dujotiekis – bloga mintis, kad jis veikiausiai taps Rusijos ekonominio ir strateginio spaudimo priemone, kurią bus galima panaudoti ne tik prieš Ukrainą, bet ir prieš visą Europą, kai didės jos priklausomybė nuo rusiškų dujų“, – priminė A. Blinkenas.

„Tačiau susiduriame su klausimu, ką realiai galime padaryti, kad sumažintume ar išvengtume žalos, kurią galėtų padaryti dujotiekis, jei prezidentas V. Putinas ir Rusija juo netinkamai naudotųsi. Apie tai ir kalbamės su Vokietija“, – paaiškino JAV Valstybės departamento vadovas.

Gegužės mėnesį Valstybės departamentas pateikė JAV Kongresui ataskaitą dėl sankcijų, susijusių su dujotiekiu „Nord Stream 2“. Pagal įstatymą tokią ataskaitą JAV administracija privalo teikti Kongresui kas trys mėnesiai.

J. Bideno administracija informavo Kongresą nusprendusi netaikyti sankcijų šio projekto vystymo bendrovei „Nord Stream 2 AG“, kurios vienintelis akcininkas – Kremliaus kontroliuojamas „Gazprom“, nes tokios suvaržymo priemonės, anot jos, kenkia nacionaliniams JAV interesams.

Valstybės departamento pavartota formuluotė reiškia, kad Vašingtonas pasilieka teisę prireikus taikyti sankcijas šiai bendrovei.

Anksčiau šį mėnesį laikraštis „The Washington Post“, cituodamas informuotus šaltinius, pranešė, kad Valstybės departamentas, vadovaujamas A. Blinkeno, kartu su valstybės sekretoriaus pirmąja pavaduotoja Wendy Sherman ir pavaduotoja politikos klausimais Victoria Nuland rekomendavo įvesti virtinę sankcijų dujotiekiui, kuriomis būtų siekiama blokuoti jo veiklą, nedarant jokių išimčių bendrovei ar vykdomajam direktoriui.

JAV prezidentas J. Bidenas, palaikomas JAV Nacionalinio saugumo tarybos aukštų pareigūnų, su šia rekomendacija nesutiko. Baltieji rūmai nusprendė, kad toks žingsnis pakenks santykiams su viena pagrindinių JAV sąjungininkių – Vokietija.

Kadangi J. Bideno administracijai pradėjus darbą dujotiekio projektas buvo įgyvendintas daugiau nei 90 proc., Baltieji rūmai jį vertina kaip įvykusį faktą, dėl kurio neverta kelti pavojaus Vašingtono ir Berlyno santykiams, teigė šaltiniai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
3.5000

Top naujienos

Koronavirusas pasiglemžė Kėdainių progminazijos mokytojos gyvybę

Kėdainių „Ryto“ progimnazijoje – skaudus įvykis. Užsikrėtusi koronavirusu , paskutiniu...

Čaplinskas – apie reikalingus sprendimus: į pirmą vietą iškyla ne vien pasiskiepijimas (40)

Nuolat kalbėdama apie būtinybę skiepytis nuo koronaviruso, valdžia pamiršo kalbėti apie skiepų...

Klaipėdos rajono meras per žvejybą netyčia kirto sieną su Rusija: buvo apklaustas, įvyko oficialus perdavimas (148)

Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas sekmadienį, žvejodamas su pusbroliu ir draugu,...

Rusai JAV vizų turės prašyti Varšuvoje, Zacharova tai vadina „tikru pragaru“ (159)

Rusai, norintys gauti imigracinę vizą į Jungtines Valstijas, nuo šiol turi vykti į JAV...

Neteisėtai sieną kirtę migrantai sugebėjo traukiniu nusigauti iki Vilniaus (199)

Pirmadienio rytą Vilniaus geležinkelio stotyje sulaikyta 6 migrantų grupė traukiniu atvažiavusi...

Politologai: Lietuvos pasiekimai derantis dėl ES migracijos politikos – kuklūs

Lietuvos pasiekimus derantis dėl Europos Sąjungos (ES) migracijos politikos keitimo bei finansavimo...

Į slogą pažiūrėjus nerimtai, jos komplikacijas galite gydytis labai ilgai

Į slogą rimtai žiūri tikrai ne visi. Tačiau kur kas daugiau bėdų kyla, kai sloga...

Kiekvieną savaitę – vis blogiau: Lietuvoje liko paskutinė savivaldybė, kuri nepatenka į juodąją zoną (561)

Lietuvoje epidemiologinė situacija ir toliau prastėja. Pirmadienio rytą pateiktais Statistikos...

Į užsienį norintys keliauti britai įspėjami ruoštis: atsiras nauja sąlyga (3)

Jungtinės Karalystės (JK) Slaugos ministrė Gillian Keegan įspėjo šalies gyventojus dėl...