aA
Kurdų kovotojų atsitraukimui iš šiaurės rytinių Sirijos teritorijų skirtas terminas baigiasi trečiadienį 19 val. Grinvičo (22 val. Lietuvos) laiku, sakė šaltinis Turkijos kariuomenėje.
JAV ir Turkijos susitarimas dėl kovos veiksmų nutraukimo Sirijoje netrukus baigs galioti
© AP / Scanpix

„Jis prasidėjo ketvirtadienį 22 valandą,.. todėl baigsis antradienį 22 valandą“, – nurodė šaltinis, kalbėdamas apie 120 valandų karinių veiksmų nutraukimą, dėl kurio susitarė Ankara su Vašingtonu.

Po kurdų pajėgų atsitraukimo Turkija nori įkurti 120 kilometrų saugumo zoną tarp pasienyje esančių Tel Abjado „Jis prasidėjo ketvirtadienį 22 valandą,.. todėl baigsis antradienį 22 valandą“, – nurodė šaltinis, kalbėdamas apie 120 valandų karinių veiksmų nutraukimą, dėl kurio susitarė Ankara su Vašingtonu.

Po kurdų pajėgų atsitraukimo Turkija nori įkurti 120 kilometrų saugumo zoną tarp pasienyje esančių Tel Abjado ir Ras al Aino miestų, o vėliau ši atkarpa būtų išplėsta iki 444 kilometrų, nurodė jis.

Ankara spalio 9 dieną pradėjo karinę operaciją prieš kurdų Liaudies apsaugos dalinius (YPG) Sirijoje, kuriuos Turkija laiko savo teritorijoje veikiančių kurdų sukilėlių „teroristine atšaka“.

Šis žingsnis sulaukė griežtos Vakarų kritikos, o Jungtinės Valstijos ėmėsi sankcijų prieš tris Turkijos ministrus ir pakėlė tarifus turkiškam plienui.

Į Ankarą skubiai atvykę Mike'as Pence'as ir valstybės sekretorius Mike'as Pompeo po kelias valandas trukusių derybų sutarė su turkų pareigūnais dėl paliaubų.

JAV nurodė, jog buvo sutarta, kad YPG kovotojai atsitrauks iš to rajono, o Vašingtonas nesiims naujų sankcijų Turkijos atžvilgiu, jeigu ši nutrauks ugnį.

M. Pence'as sakė, kad JAV atšauks visas baudžiamąsias priemones, įskaitant sankcijas trims turkų ministrams, kai kurdų kovotojai atsitrauks ir Ankara visiškai užbaigs savo karinę operaciją.

Turkų kariniai šaltiniai pranešė, kad iki šiol iš tos teritorijos išvažiavo 125 transporto priemonės su kurdų kovotojais. Jos nuvažiavo šiaurės rytinio al Chasakos miesto link.

Vienas šaltinis pridūrė, kad „teroristai, likę“ 120 km ilgio zonoje, po antradienio bus „neutralizuoti“.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas praėjusią savaitę pareiškė, kad Ankara įsteigs 12 stebėjimo postų saugumui Turkijos kontroliuojamoje buferinėje zonoje užtikrinti.

Turkijos gynybos ministerija anksčiau pirmadienį pranešė, kad nuo spalio 9 dienos per operaciją Sirijoje žuvo penki turkų kariai, dar 86 buvo sužeisti.

Ministerija pridūrė, kad per tą patį laikotarpį taip pat žuvo 76 „Sirijos nacionalinės armijos“ nariai, kartu su turkų pajėgomis dalyvavę operacijoje prieš kurdus, o 273 buvo sužeisti. ir Ras al Aino miestų, o vėliau ši atkarpa būtų išplėsta iki 444 kilometrų, nurodė jis.

JAV gynybos sekretorius Markas Esperis sakė aptarinėjantis galimybę, kad Sirijos šiaurės rytuose liktų nedidelis amerikiečių pajėgų likutis, kuris saugotų naftos telkinius ir tęstų kovą su džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) kovotojais.

M. Esperis nurodė, kad galutinio sprendimo dėl šios galimybės nepriėmė ir dar nepristatė jos prezidentui Donaldui Trumpui.

Kalbėdamas spaudos konferencijoje Kabule M. Esperis sakė, kad kai kurie amerikiečių kariai Sirijos šiaurės rytuose dar nepradėjo atsitraukimo. Pasak gynybos sekretoriaus, jie su Sirijos kurdų kovotojais siekia apsaugoti tame regione esančius naftos telkinius, kad jų kontrolės neperimtų IS.

Svarbu užtikrinti, kad IS negautų pajamų iš naftos, pabrėžė M. Esperis.

Jis nurodė, kad pajėgos, buvusios aplink Ain al Arabą, traukiasi pirmos ir kad pajėgos Sirijos šiaurės rytuose vis dar yra miestuose netoli naftos telkinių.

M. Esperis taip pat sakė, kad JAV toliau patruliuoja ore virš Jungtinių Valstijų pajėgų, joms tęsiant pasitraukimą. JAV taip pat stengiasi „kaip įmanydamos geriau“ stebėti iš oro neseniai suderėtą ugnies nutraukimą.

Nors D. Trumpas tvirtino, kad grąžina amerikiečių karius namo iš „nesibaigiančių karų“ Artimuosiuose Rytuose, M. Esperis sakė, kad visi iš Sirijos pasitraukiantys JAV kariai vyks į vakarų Iraką ir kad amerikiečių kariškiai tęs operacijas prieš IS.

Kariai negrįžta namo, ir Jungtinės Valstijos nesitraukia iš neramių Artimųjų Rytų, rodo planai, kuruos M. Esperis bendrais bruožais išdėstė prieš tai, kai sekmadienį nuvyko į Afganistaną. Kovą su IS Sirijoje, kuriai vadovavo D. Trumpo palikti amerikiečių sąjungininkai Sirijos kurdai, dabar perims JAV pajėgos, galbūt veiksiančios iš kaimyninio Irako.

M. Esperis neatmetė idėjos, kad JAV pajėgos iš Irako vykdys antiteroristines misijas Sirijoje. Tačiau su juo keliaujantiems reporteriams jis sakė, kad detalės bus suderintos laikui bėgant.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Dailius Dargis | D+

16 valandų su savo pagrobėju praleidęs žinomas Lietuvos aktorius papasakojo, kaip viskas vyko: aš tapau jo savotišku pagalbininku

Nepriklausomos Lietuvos istorijoje buvo kelios, tačiau plataus atgarsio sulaukusios įkaitų...

Psichologė pasakė, kada santuokoje jau laikas sukti skirtingais keliais: svarbu viską matyti skaidriai (95)

Kai lyčių stereotipai trinami laikmečio ar kitų procesų, kuo gi skiriasi vyras ir moteris? O...

Iš COVID-19 duomenis nagrinėjančių ekspertų – nerimo ženklai: kertasi dvi pandemijos (73)

Kai Ziyado Al-Aly vadovaujama tyrimų grupė pranešė jam, kaip dažnai diabetas kerta...

Restoranuose drastiškai trūksta darbuotojų: sugrįžusieji iš prastovų susirenka išmokas ir patraukia kitur (267)

Neseniai atsidarius lauko terasoms, maitinimo įstaigos jau jaučia darbuotojų stygių. Pusę metų...

Mirė garsi virtuvės šefė, „barbekiu mama“ Halina Bovševič (202)

Gegužės 9-ąją nuo koronaviruso mirė žinoma virtuvės šefė, barbekiu mama vadinta Halina...

Lyg tikra vasara: į Lietuvą plūstelės šiluma – įdienojus net iki 23 laipsnių (3)

Šiandien Lietuvos orus lems anticiklono vakarinė – šiltoji dalis. Su smarkokais pietiniais oro...

Nepavykęs Kremliaus noras įgelti: lietuviai, rinkitės – ginklai arba vakcinos (576)

Lietuvos kariuomenės įsigijimai visada buvo ir išliko Kremliaus propagandistų dėmesio centre: tai...

Pavydas poroje: kada jis santykius griauna, o kada jiems padeda? (10)

Meskite į mane akmenį tie, kas niekada nejautė pavydo. Iš tiesų šis jausmas mus lydi nuo...

Gydytojas įvardijo, koks skausmas mus labai sendina: patarė nedelsti du skaičiai parodys, ar efektyviai sportuojate (18)

Pradėdami sportuoti, ypač vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonės, sporto salėje kartais nesupranta...

Orijus Gasanovas papasakojo, kodėl dabar pats geriausias laikas keliauti: stebina prabangių viešbučių kainos ir galimybės (38)

Dabar, kai pasaulis stengiasi išsivaduoti iš COVID–19 sukeltos pandemijos, vis dažniau iškyla...