aA
Kurdų kovotojų atsitraukimui iš šiaurės rytinių Sirijos teritorijų skirtas terminas baigiasi trečiadienį 19 val. Grinvičo (22 val. Lietuvos) laiku, sakė šaltinis Turkijos kariuomenėje.
JAV ir Turkijos susitarimas dėl kovos veiksmų nutraukimo Sirijoje netrukus baigs galioti
© AP / Scanpix

„Jis prasidėjo ketvirtadienį 22 valandą,.. todėl baigsis antradienį 22 valandą“, – nurodė šaltinis, kalbėdamas apie 120 valandų karinių veiksmų nutraukimą, dėl kurio susitarė Ankara su Vašingtonu.

Po kurdų pajėgų atsitraukimo Turkija nori įkurti 120 kilometrų saugumo zoną tarp pasienyje esančių Tel Abjado „Jis prasidėjo ketvirtadienį 22 valandą,.. todėl baigsis antradienį 22 valandą“, – nurodė šaltinis, kalbėdamas apie 120 valandų karinių veiksmų nutraukimą, dėl kurio susitarė Ankara su Vašingtonu.

Po kurdų pajėgų atsitraukimo Turkija nori įkurti 120 kilometrų saugumo zoną tarp pasienyje esančių Tel Abjado ir Ras al Aino miestų, o vėliau ši atkarpa būtų išplėsta iki 444 kilometrų, nurodė jis.

Ankara spalio 9 dieną pradėjo karinę operaciją prieš kurdų Liaudies apsaugos dalinius (YPG) Sirijoje, kuriuos Turkija laiko savo teritorijoje veikiančių kurdų sukilėlių „teroristine atšaka“.

Šis žingsnis sulaukė griežtos Vakarų kritikos, o Jungtinės Valstijos ėmėsi sankcijų prieš tris Turkijos ministrus ir pakėlė tarifus turkiškam plienui.

Į Ankarą skubiai atvykę Mike'as Pence'as ir valstybės sekretorius Mike'as Pompeo po kelias valandas trukusių derybų sutarė su turkų pareigūnais dėl paliaubų.

JAV nurodė, jog buvo sutarta, kad YPG kovotojai atsitrauks iš to rajono, o Vašingtonas nesiims naujų sankcijų Turkijos atžvilgiu, jeigu ši nutrauks ugnį.

M. Pence'as sakė, kad JAV atšauks visas baudžiamąsias priemones, įskaitant sankcijas trims turkų ministrams, kai kurdų kovotojai atsitrauks ir Ankara visiškai užbaigs savo karinę operaciją.

Turkų kariniai šaltiniai pranešė, kad iki šiol iš tos teritorijos išvažiavo 125 transporto priemonės su kurdų kovotojais. Jos nuvažiavo šiaurės rytinio al Chasakos miesto link.

Vienas šaltinis pridūrė, kad „teroristai, likę“ 120 km ilgio zonoje, po antradienio bus „neutralizuoti“.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas praėjusią savaitę pareiškė, kad Ankara įsteigs 12 stebėjimo postų saugumui Turkijos kontroliuojamoje buferinėje zonoje užtikrinti.

Turkijos gynybos ministerija anksčiau pirmadienį pranešė, kad nuo spalio 9 dienos per operaciją Sirijoje žuvo penki turkų kariai, dar 86 buvo sužeisti.

Ministerija pridūrė, kad per tą patį laikotarpį taip pat žuvo 76 „Sirijos nacionalinės armijos“ nariai, kartu su turkų pajėgomis dalyvavę operacijoje prieš kurdus, o 273 buvo sužeisti. ir Ras al Aino miestų, o vėliau ši atkarpa būtų išplėsta iki 444 kilometrų, nurodė jis.

JAV gynybos sekretorius Markas Esperis sakė aptarinėjantis galimybę, kad Sirijos šiaurės rytuose liktų nedidelis amerikiečių pajėgų likutis, kuris saugotų naftos telkinius ir tęstų kovą su džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) kovotojais.

M. Esperis nurodė, kad galutinio sprendimo dėl šios galimybės nepriėmė ir dar nepristatė jos prezidentui Donaldui Trumpui.

Kalbėdamas spaudos konferencijoje Kabule M. Esperis sakė, kad kai kurie amerikiečių kariai Sirijos šiaurės rytuose dar nepradėjo atsitraukimo. Pasak gynybos sekretoriaus, jie su Sirijos kurdų kovotojais siekia apsaugoti tame regione esančius naftos telkinius, kad jų kontrolės neperimtų IS.

Svarbu užtikrinti, kad IS negautų pajamų iš naftos, pabrėžė M. Esperis.

Jis nurodė, kad pajėgos, buvusios aplink Ain al Arabą, traukiasi pirmos ir kad pajėgos Sirijos šiaurės rytuose vis dar yra miestuose netoli naftos telkinių.

M. Esperis taip pat sakė, kad JAV toliau patruliuoja ore virš Jungtinių Valstijų pajėgų, joms tęsiant pasitraukimą. JAV taip pat stengiasi „kaip įmanydamos geriau“ stebėti iš oro neseniai suderėtą ugnies nutraukimą.

Nors D. Trumpas tvirtino, kad grąžina amerikiečių karius namo iš „nesibaigiančių karų“ Artimuosiuose Rytuose, M. Esperis sakė, kad visi iš Sirijos pasitraukiantys JAV kariai vyks į vakarų Iraką ir kad amerikiečių kariškiai tęs operacijas prieš IS.

Kariai negrįžta namo, ir Jungtinės Valstijos nesitraukia iš neramių Artimųjų Rytų, rodo planai, kuruos M. Esperis bendrais bruožais išdėstė prieš tai, kai sekmadienį nuvyko į Afganistaną. Kovą su IS Sirijoje, kuriai vadovavo D. Trumpo palikti amerikiečių sąjungininkai Sirijos kurdai, dabar perims JAV pajėgos, galbūt veiksiančios iš kaimyninio Irako.

M. Esperis neatmetė idėjos, kad JAV pajėgos iš Irako vykdys antiteroristines misijas Sirijoje. Tačiau su juo keliaujantiems reporteriams jis sakė, kad detalės bus suderintos laikui bėgant.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Po kvietimo į vestuves Joninių išvakarėse – nusivylimas: gauti COVID-19 testo nepavyko (37)

Atlaisvinus karantiną ir įvedus galimybių pasą, Lietuvoje ir vėl suaktyvėjo įvairių švenčių...

Vėl duris atvėrę alaus barai į neviltį varo kaimynus: visą dieną klausosi keiksmų verslininkė: juk namie prieš veidrodį negers (53)

Nors rudenį stojus karantinui uždarytų alaus barų savininkai Panevėžyje piktinosi tokio...

Slušnys: manau, kad kaukes galbūt jau laikas karštyje pamiršti kritikuoja sprendimus dėl Joninių (109)

Vyriausybė antradienį nusprendė, kad birželio 23–24 dienomis atvirose erdvėse vyksiančiuose...

Britų gynybos ministerija visai kitaip paaiškino įvykius Juodojoje jūroje: jokių perspėjamųjų šūvių nebuvo (427)

Jungtinės Karalystės gynybos ministerija paneigė Rusijos pareiškimus, kad Juodojoje jūroje britų...

Gyventojams išsiųsti pranešimai: perspėja apie smarkią audrą (38)

Jau visą dieną Lietuvoje ruošiamasi sulaukti smarkios audros. Šįkart įspėjamuosius pranešimus...

Po britų pareiškimo apie laivą Juodojoje jūroje – pikta Rusijos reakcija (127)

Jungtinės Karalystės gynybos ministerija trečiadienį paneigė Rusijos vyriausybės pareiškimą,...

Australijoje kosmetologe dirbanti Diana: klientai labai apsidžiaugia išgirdę, kad specialybės mokiausi būtent Lietuvoje

Daugiau nei dvejus metus Australijoje gyvenantys Diana (24 m.) ir jos širdies draugas Tomas (26 m.)...

Keičiasi mokesčiai: už NT ir žemę Vilniuje daliai teks susimokėti daugiau (17)

Vilniaus taryba trečiadienį patvirtino naują nekilnojamojo turto (NT) bei žemės mokesčių...

Blinkevičiūtė nepagailėjo kritikos Šimonytės Vyriausybei: priminė senus pažadus (121)

Lietuvai minint Tarptautinę viešųjų paslaugų dieną, opozicinės Socialdemokratų partijos...

4 patarimai šventiniam Joninių stalui ir jogurtinio braškinio torto receptas

Šventinė mityba ne visuomet sveikatai palanki, tačiau tikrai nei vienas nenori jaustis blogai...