B.  Obama žurnalistams sakė tikintis, jog įmanoma pasiekti abipusio susitarimo dėl branduolinės programos. Anot JAV lyderio, šis bandymas bus reikšmingas ir skaidrus žingsnis bei palengvins tarptautines sankcijas prieš Iraną.

Prieš tai Irano prezidentas H. Rouhani teigė, kad susitarimo nori pasiekti kuo greičiau. Jis taip pat teigė, kad Iranas neketina įsigyti branduolinio ginklo, nors vakarai jau seniai įtaria tokius Irano ketinimus.

Savo ruožtu H. Rouhani išsakė viltį, kad susitarimas dėl Irano branduolinės programos bus pasiektas per tris-šešis mėnesius.

Kaip informuoja BBC korespondentė Bridget Kendall, remdamasi Baltųjų rūmų darbuotojais, pokalbis, kurį inicijavo Irano lyderis, truko 15 minučių ir vyko draugiškoje atmosferoje.

„Ką tik pasikalbėjau telefonu su Irano Islamo Respublikos prezidentu Rouhani“, – B.Obama pareiškė per televiziją, atskleisdamas iki šiol labiausiai intriguojantį posūkį ryšiuose tarp šiitiškos respublikos ir supervalstybės, kurią Iranas yra praminęs „Didžiuoju šėtonu“.

„Mudu aptarėme mūsų daromas pastangas pasiekti susitarimą dėl Irano branduolinės programos“, – nurodė JAV lyderis.

Iniciatyvą surengti šį pokalbį parodė Irano pareigūnai, kurie, pasak JAV pareigūnų, susisiekė su jais keliomis valandomis anksčiau Niujorke ir nurodė, jog H.Rouhani norėtų pasikalbėti su B.Obama, prieš išvykdamas iš Jungtinių Tautų (JT) Generalinės Asamblėjos.

Baltieji rūmai anksčiau šią savaitę užsiminė Iranui esantys atviri neformaliam abiejų lyderių susitikimui Jungtinėse Tautose.

Tačiau tuo metu iraniečiai sakė, kad toks susitikimas būtų pernelyg komplikuotas. Tokia pozicija paskatino spėliones, jog H.Rouhani tikriausiai vengia užrūstinti griežtuosius savo šalininkus tarp Irano dvasinių hierarchų.

Įsimintinas abiejų lyderių pokalbis įvyko H.Rouhani važiuojant į oro uostą savo oficialiu limuzinu, nurodė iraniečiai.

B.Obama kalbėjo angliškai, o H.Rouhani –   persiškai, dalyvaujant vertėjams, nurodė JAV pareigūnai.

Tačiau prieš užbaigdamas pokalbį, kuris dar prieš kelias dienas būtų atrodęs neįsivaizduojamas, B.Obama ištarė H.Rouhani „chodahafez“ – „viso gero“ – persų kalba.

H.Rouhani atsakė „Geros dienos, pone prezidente“ angliškai, nurodoma socialiniame tinkle „Twitter“ Irano lyderio kanceliarijos ir vieno JAV pareigūno paskelbtose žinutėse.

H. Rouhani ir B. Obamos pokalbis - tai pirmosios derybos tarp Irano ir JAV lyderių per 34 metus, nuo 1979 metų. Oficialūs diplomatiniai Irano ir JAV santykiai buvo nutraukti 1979 m. lapkričio 4 dieną, kai buvo okupuota JAV ambasada Teherane.

Abiejų šalių diplomatiniai santykiai nutrūko 1980-aisiais, praėjus metams po to, kai islamo revoliucija Irane nuvertė JAV palaikomą šachą.

Po revoliucijos taip pat įvyko 444 dienas trukusi JAV ambasados Teherane apsiaustis, per kurią karingi studentai laikė 52 amerikiečius įkaitus iki 1981-ųjų sausio.

Nors šis precedento neturintis B.Obamos ir H.Rouhani pokalbis padidino viltis, kad įvyks tvarus diplomatinis proveržis, JAV lyderis pažymėjo suvokiantis priešakyje laukiančias kliūtis.

„Pats faktas, kad Amerikos ir Irano prezidentai bendravo pirmąkart nuo 1979 metų, pabrėžia gilų nepasitikėjimą tarp mūsų šalių, tačiau taip pat rodo galimybę peržengti šią sudėtingą istoriją“, – sakė B.Obama.

Jis nurodė pasakęs H.Rouhani, kad yra įsitikinęs, jog įmanomas „sprendimas“ ginče dėl Irano vykdomo urano sodrinimo, kuris, kaip mano Vakarų šalys, yra užslėptos pastangos pasigaminti atominių ginklų, nors tokius kaltinimus Teheranas neigia.

Pasak B.Obamos, H.Rouhani jam sakė, kad Iranas niekada nesieks įgyti branduolinių ginklų ir kad Vašingtonas turėtų pripažinti iraniečių teisę į taikią branduolinę energetiką.

„Taigi, išbandymu taps reikšmingi, skaidrūs ir patikrinami veiksmai, kuria taip pat gali atnešti atokvėpį nuo didelio masto tarptautinių sankcijų, galiojančių šiuo metu“, – pridūrė JAV vadovas.

Vašingtonas ir Izraelis yra perspėję galintys imtis karinių veiksmų, jeigu diplomatinės priemonės neišsklaidys jų susirūpinimo dėl Irano branduolinės programos.

Irano prezidentūra patvirtino, kad B.Obama ir H.Rouhani kalbėjosi telefonu.