Irakas neturėjo biologinių ir cheminių ginklų atsargų, o jo branduolinė programa dar prieš JAV vadovaujamą invaziją buvo žlugusi, trečiadienį sakė vyriausiasis JAV ginklų inspektorius, kurio išvados prieštarauja prieš karą darytiems George'o W.Busho administracijos pareiškimams.
Irakas, Nedžefas, imamo Ali mečetė
© AFP/Scanpix
JAV prezidentas G.W.Bushas kaip vieną pagrindinių priežasčių invazijai pradėti ir Saddamui Husseinui nuversti nurodydavo vis didėjančią Irako masinio naikinimo ginklų grėsmę. Nepaisydamas šių naujų išvadų ir besiplečiančio sukilimo Irake, G.W.Bushas trečiadienį per rinkimų kampanijos mitingą sakė, kad karas buvo pateisinamas.

"Vis dar nemanau, kad Irake yra paslėptų kariniu atžvilgiu reikšmingų masinio naikinimo ginklų atsargų", - duodamas parodymus JAV Senato Ginkluotųjų pajėgų komitete sakė specialusis CŽV patarėjas Charlesas Duelferis, kuris vadovavo draudžiamų ginklų paieškai Irake.

Pasak jo, Irako branduolinė programa sunyko po 1991 metų Persijos įlankos karo, po kurio Irake dirbo Jungtinių Tautų ginklų inspektoriai, tačiau Saddamas Husseinas nebuvo atsisakęs branduolinių ambicijų.

"Analizė rodo, kad nors Saddamas reiškė norą išsaugoti savo branduolinės komandos žinias ir bandė išsaugoti kai kurias svarbias programos dalis, per 12 metų (po 1991-ųjų) Irako pajėgumai pasigaminti ginklą sunyko", - sakė Ch.Duelferis.

Po karo Irake buvo rasta cheminių ginklų, bet visi jie buvo pagaminti dar prieš 1991-ųjų Persijos įlankos karą, nurodė jis. Jo ataskaitoje sakoma, kad Irakas 1991 metais sunaikino savo cheminių ginklų atsargas ir kad nebuvo jokių gamybos atnaujinimo įrodymų.

Taip pat atrodo, kad Irakas 1991-1992 metais sunaikino savo biologinių ginklų atsargas, tačiau jeigu jis būtų nusprendęs atnaujinti šią programą, būtų galėjęs per kelis mėnesius pasigaminti iprito agento, o mažiau nei per metus - nervus paralyžiuojančio agento, nurodė Ch.Duelferis.

Irako ginklų klausimas itin dažnai keliamas per lapkričio 2 dieną įvyksiančių JAV prezidento rinkimų kampaniją. G.W.Busho varžovas, demokratas Johnas Kerry teigia, kad prezidentas paskubėjo pradėti karą nė nedavęs Jungtinių Tautų inspektoriams pakankamai laiko Irako ginkluotei patikrinti.

Ch.Duelferio ataskaita "yra labai reikšmingas komentaras dėl šių klaidingų argumentų karui pradėti, kuriuos pateikė ši administracija", - žurnalistams Kolorade sakė J.Kerry patarėjas Mike'as McCurry.

G.W.Bushas sakydamas kalbą Pensilvanijoje sakė, jog buvo rūpinamasi, kad teroristai iš Saddamo Husseino gaus draudžiamų ginklų.

"Buvo pavojus, realus pavojus, kad Saddamas Husseinas teroristų tinklams perduos ginklus, medžiagą ar informaciją, - sakė G.W.Bushas. - Pasaulyje po rugsėjo 11-osios negalėjome leisti sau taip rizikuoti".

Ch.Duelferis sakė, kad nuo kovo mėnesio, kai jis paskutinį kartą informavo JAV Kongresą, iškilo pavojus, kad Saddamo Husseino režimo cheminių ginklų ekspertai galėjo užmegzti ryšius su Irako sukilėliais, kurie priešinasi JAV vadovaujamoms pajėgoms.

Ginčijamu urano klausimu Ch.Duelferio ataskaitoje rašoma, jog nebuvo jokių įrodymų, kad Irakas po 1991-ųjų siekė iš užsienio įsigyti šios radioaktyvios medžiagos.

G.W.Bushas prieš Irako karą savo metinėje kalboje sakė, kad Irakas siekė nusipirkti urano Afrikoje. Vėliau pasirodė, kad šis teiginys iš dalies buvo pagrįstas suklastotais dokumentais.

Ch.Duelferio ataskaitoje nurodoma, kad Saddamas Husseinas po Persijos įlankos karo nutraukė Irako branduolinę programą ir kad nebuvo jokių įrodymų apie koordinuotas pastangas ją atnaujinti.

Baltųjų rūmų patarėja nacionalinio saugumo klausimais Condoleezza Rice 2002 metais priminė potencialią branduolinio ginklo grėsmę: "Nenorime, kad "tie rūkstantys ginklai" pasirodytų esą grybo pavidalo debesis".

2001 metais sulaikytą aliuminio vamzdelių siuntą JAV pareigūnai vadino vienu svarbiausių įrodymų, kad Irakas atnaujina savo branduolinę programą. Tačiau Ch.Duelferis sakė: "Tie vamzdeliai, labiausiai tikėtina, buvo skirti raketų programai".

Ieškant Irake masinio naikinimo ginklų, buvo rasta irakiečių žvalgybos laboratorijų, kuriose, kaip pasirodė, buvo gaminami maži nuodų, tarp jų - ricino, kiekiai, tačiau šie nuodai buvo skirti likvidavimo operacijoms, o ne kariškių ginklams.

Saddamas Husseinas ketino atkurti savo ginkluotę po JT sankcijų panaikinimo, sakoma minimoje ataskaitoje, į kurią įtrauktos išvados, pagrįstos FTB pateikta buvusio Irako lyderio tardymo medžiaga. Anot Ch.Duelferio, vienas iš svarbiausių S.Husseino uždavinių buvo išvengti JT sankcijų.

Ch.Duelferio išvados patvirtina jo pirmtako Davido Kay nuomonę, kuris, atsistatydindamas sausį, tvirtino, kad tuo metu, kai Jungtinės Valstijos pradėjo karą, Irake jau nebebuvo didelių biologinio ir cheminio ginklo atsargų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rinkimų į prezidentus prognozė: naujas favoritas šovė į viršų (1237)

Gruodžio mėnesio „Spinter tyrimų“ duomenys dėl galimų kandidatų į prezidentus vertinimo...

Jei susirgote ne laiku, rizikuojate prarasti pinigų (48)

Jeigu netyčia susirgote ir ligos laikotarpiu jums sumokami pinigai už anksčiau atliktus darbus,...

Dakaro atgarsiai: dvigubas lietuvių rekordas velniškai sunkiame maratone

Dakaras baigėsi, prasideda Dakaras. Tai – Benedikto Vanago frazė, puikiai iliustruojanti...

Šalčio dar bus, bet permainos ne už kalnų (4)

Savaitės pradžioje žiemiški orai iš Lietuvos nesitrauks – pirmadienį ir antradienį dar spaus...

Turkija pradėjo antžeminę operaciją: prie sienos – tankų kolona (12)

Turkijos kariai ir tankai sekmadienį judėjo į Siriją tęsti puolimo prieš kurdų kovotojus po...

Sveikatos apsaugos ministras linkęs drausti, o ne šviesti (387)

Sveikatos apsaugos ministras, regis, rezultatui pasiekti pripažįsta tik vieną priemonę –...

5 charakterio savybės, galinčios jums labai pakenkti darbe ir sukelti pavojingą sindromą (7)

Ne vienas žmogus yra patyręs jausmą, kai intensyviai dirbant dingsta visos jėgos, kiekviena darbo...

Dėl „megažvaigždės“ iš Šiaurės Korėjos – tikra isterija (42)

Pietų Korėją sekmadienį apėmė tikra isterija dėl šalyje besilankančios įžymybės iš...

Simo Jasaičio ir Oksanos Pikul-Jasaitienės konfliktas areštine nesibaigė: krepšininkui – nauji nemalonumai (475)

Sekmadienį daugelį sukrėtė netikėta žinia: sekmadienio rytą areštinėje atsidūrė neblaivus...

Patikrinau Berlyno kainas – kurie produktai įspūdį padarė Kainų galerija (120)

Kainos Lietuvoje apipintos legendomis ir kas antras lietuvis įsitikinęs, kad viskas pas mus kur kas...