aA
Afganai neturėtų amerikiečių karių patraukimo iš Sirijos suprasti kaip panašų dalinių judėjimą Afganistane pranašaujančio veiksmo, pareiškė vizito į Kabulą atvykęs JAV gynybos sekretorius Markas Esperis.
Markas Esperis
Markas Esperis
© AFP / Scanpix

Pentagono vadovas taip pat užsiminė, kad dalis amerikiečių karių gali pasilikti Sirijoje esančių naftos telkinių apsaugai, tačiau, pabrėžė jis, sprendimas dėl to dar nėra priimtas.

Jungtinės Valstijos praeitą savaitę paskelbė patraukiančios 1 000 karių iš Sirijos šiaurės rytų. Toks sprendimas priimtas praėjus kelioms dienoms po to, kai Turkija pradėjo karinę operaciją prieš anksčiau Vašingtono remtus kurdų Liaudies savigynos dalinius (YPG), kuriuos Ankara laiko teroristine grupuote.

Šis žingsnis išprovokavo stebėtojų ir net JAV prezidento Donaldo Trumpo respublikonų partijos narių pasipiktinimą, kurie staigų amerikiečių karių patraukimą įvertino kaip kurdų, padėjusių JAV kovoti su „Islamo valstybės“ (IS) džihadistais, išdavystę.

Kalbėdamas NATO misijos „Tvirta parama“ (angl. „Resolute Support“) būstinėje Kabule, M. Esperis patikino, kad Amerika išlaiko „ilgalaikį įsipareigojimą“ Afganistanui, į kurį Vašingtonas įsiveržė 2001 m., siekdamas nuversti Talibano valdžią, ir pažymėjo, jog Jungtinių Valstijų politikos kryptis šioje šalyje yra visai kitokia nei Sirijoje.

„Visi šie dalykai turėtų užtikrinti mūsų afganų sąjungininkus, kad jie neturėtų interpretuoti mūsų veiksmų Sirijoje kaip tokius pat veiksmus Afganistane pranašaujančiu dalyku“, – sakė M. Esperis.

Pabrėždamas JAV ryžtą pasilikti Afganistane, M. Esperis tvirtino, kad šalis vis dar susiduria su „terorizmo pavojumi, kuris atsirado „Al-Qaeda“ forma, ir dabar yra Talibane, ISIS-K ar kitose grupuotėse“.

ISIS-K yra „Islamo valstybės“ atšaka Afganistane trumpinys.

JAV ir Talibanas rugsėjį buvo beveik pasirašę susitarimą dėl dalies amerikiečių karių atitraukimo iš Afganistano mainais už talibų pažadus užtikrinti saugumą šalyje. Vis dėlto derybos žlugo, kai D. Trumpas paskelbė jas „mirusiomis“ po Talibano atakų, kurios pražudė, be kitų, ir JAV karį.

Sirijos naftos telkinių sargyba

Kalbėdamas apie Siriją, M. Esperis tvirtino, kad JAV karių patraukimas iš šalies truks „savaites, o ne dienas“, ir užsiminė, jog dalis karių gali būti dislokuoti miestuose netoli naftos telkinių, taip užkertant kelią galimoms IS ar kitų grupuočių atakoms, siekiant perimti telkinių kontrolę.

„Turime karių Šiaurės rytų Sirijos miestuose šalia naftos telkinių. Šie kariai dabar nėra pasitraukimo fazėje. Dėl šių galimybių sprendimo dar nepriėmiau. Yra dalykų, kuriuos norėtume pristatyti prezidentui“, – kalbėjo JAV gynybos sekretorius.

JAV ir NATO pajėgoms Afganistane vadovaujantis generolas Scottas Milleris tikino, kad pastaraisiais metais amerikiečių karių kontingentas karo nusiaubtoje šalyje sumažėjo 2 tūkst.

„Dirbdami su savo partneriais Afganistane, mes visada siekiame optimizuoti pajėgas. Šios optimizacijos rėmuose, be visuomenės žinios, pastaraisiais metais sumažinome savo pajėgas 2 tūkst. karių“, – sakė S. Milleris.

Tiesa, karių kontingento mažinimas nesusiję su galimu susitarimu su talibais.

JAV pajėgų Afganistane atstovas pulkininkas Sonny'is Leggettas tikino, kad šiuo metu Afganistane dislokuota apie 13 tūkst. JAV karių.

Deryboms su Talibanu vadovaujantis JAV specialusis įgaliotinis Zalmay'us Khalilzadas anksčiau susitiko neformaliems pokalbiams su Talibano atstovais Pakistane, tuo sukeldamas viltis, kad Vašingtonas siekia atnaujinti derybas. M. Esperis patvirtino remiantis politinį susitarimą.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Top naujienos

Koronavirusu susirgus artimai giminaitei, „ant patalo“ gulinčios senolės laukė liūdnas likimas (33)

Vilnius ir jo regionas jau kurį laiką „dega“ dėl daugėjančių koronavirusu susirgusių...

Vieno populiariausių Vilniaus mikrorajono plėtra piktina gyventojus: dygsta vienas už kitą didesnį daugiabučių kompleksai (46)

Pastarosios savaitės Vilniaus Žirmūnų mikrorajono gyventojams – neramios. Bendruomenė nerimauja...

Mutlu | D+

Maldyvai ir Provansas viename regione? Taip, jei nuvyksite į Turkiją

Šį kartą noriu visus pakviesti pakeliauti po Turkijos miesto Ispartos apylinkes. Pirmiausia...

Kaip ECB vadovai investuoja savo pačių pinigus? Nelabai tvariai (1)

Kai reikia investuoti savo pačių pinigus klimato kaitai įveikti ar geresniam verslo valdymui...

Populiarus veikėjas feisbuke pasitelkė Adolfą Hitlerį: klaidina, kad galimybių pasas – tai sugrįžimas į komunizmą ir diktatūrą (24)

Feisbuke ėmė sparčiai plisti netrukus įsigaliojančio galimybių paso prilyginimas nacių ar...

Paaiškėjo prastai pasijutusios ukrainiečių atstovės „Eurovizijoje“ COVID-19 testo rezultatai, delegacija išplatino pranešimą

Ukrainai „ Eurovizijoje “ atstovaujančios grupės „Go_A“ narė Kateryna Pavlenko prieš...

Kodėl šiltnamyje žaliuoja žemė ir kaip tai išspręsti, jos nekeičiant (6)

Po žiemos nemažai daržininkų pastebi, kad šiltnamyje pažaliuoja žemė, ir išsigąsta,...

Profesorius Miglinas nurodė du didžiausius nuodus širdžiai: vartokite juos saikingai (10)

„Eurovaistinės“ vaistininkai pastebi, kad pandemijos metu dažnas gyventojas pamiršta...

Arūnas Milašius | D+

Paprastas triukas, kaip lauke pasodintus pomidorus apsaugoti nuo šalnų

Šylant orams žmonės žvalgosi į daržus ir ruošiasi sodinti pomidorus. Tačiau šie augalai bijo...

Kelias į tvarų verslą: nuo ko pradėti? (2)

Europa pasirinko žaliąjį kursą ir dėl geresnės ateities turime juo eiti visi kartu: gamintojai,...