Europoje vėl yra padaugėję antisemitizmo apraiškų, todėl reikia suaktyvinti pastangas kovoti su jomis, sakoma trečiadienį paskelbtoje Jungtinių Valstijų ataskaitoje.
Pirštas, kaltinimas
© Corbis/Scanpix
JAV valstybės departamentas savo pirmojoje metinėje ataskaitoje dėl antisemitizmo nurodo, kad nauji išpuoliai destabilizavo žydų bendruomenes visame pasaulyje.

"Vis labiau tarpusavio ryšiais saistomam pasauliui antisemitizmas yra nepakeliama našta", - sakoma ataskaitoje, kurioje atkreipiamas dėmesys į nacių vykdytą Holokaustą, pareikalavusį milijonų žydų gyvybių.

Valstybės departamentas nurodo, kad nors po Antrojo pasaulinio karo antisemitinių išpuolių buvo sumažėję, pastaraisiais metais jų vėl daugėja.

"Nuo XXI amžiaus pradžios didėjantis antisemitinių išpuolių dažnis ir sunkumas, ypač Europoje, privertė tarptautinę bendriją sutelkti dėmesį į antisemitizmą su atnaujinta energija", - sakoma ataskaitoje.

"Pastaraisiais metais incidentai buvo labiau nutaikyti (į taikinį), ...o kaltininkai, kaip atrodo, turi aiškų ketinimą pulti žydus ir judaizmą. Šie išpuoliai sužlugdė žydų bendruomenių saugumo jausmą ir gerovę", - rašoma toliau.

Ataskaitoje, kurioje panaudojami Europos Sąjungos ir atskirų šalių dokumentai, teigiama, kad antisemitizmo apraiškų smarkiai padaugėjo Europoje - Belgijoje, Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje ir Nyderlanduose.

"Vakarų Europoje, tradicinės kraštutinių dešiniųjų grupės vis dar yra atsakingos už reikšmingą išpuolių prieš žydus ir žydų turtą dalį; už daugumą kitų tokių incidentų vis dažniau buvo atsakingi nepasiturintys ir nepatenkinti musulmonų jaunuoliai, - nurodo JAV valstybės departamentas. - Ši tendencija, kaip atrodo, tikriausiai išliks, nes musulmonų Europoje ir toliau daugėja, o jų išsilavinimo ir ekonominės perspektyvos lieka ribotos".

Rytų Europoje JAV atkreipia dėmesį į Rusiją ir Baltarusiją.

Ataskaitoje rašoma, kad žydų kapinėse buvo vykdomi vandalizmo aktai, taip pat rengti išpuoliai prieš sinagogas, tačiau sykiu esama ženklų, kad didėja žiniasklaidos dalies ir kai kurių intelektualų tolerancija.

Ataskaitoje teigiama, kad pasaulyje yra keturi pagrindiniai antisemitizmo šaltiniai:

1. "Išankstinio nusistatymo prieš žydus tradicija, amžiais plitusi Europoje ir kai kurių kitų pasaulio regionų šalyse. Jos laikosi ultranacionalistai ir tie, kurie tvirtina, kad žydų bendruomenės kontroliuoja vyriausybes, žiniasklaidą, tarptautinį verslą ir finansų pasaulį".

2. "Tvirtas nusistatymas prieš Izraelį, peržengiantis ribą tarp objektyvios Izraelio politikos kritikos ir antisemitizmo".

3. "Antižydiškos nuotaikos, kurias reiškia kai kurios augančios Europos musulmonų bendruomenės, grįstos sena antipatija Izraeliui ir žydams, taip pat musulmonų nepasitenkinimas įvykių raida Izraelyje ir okupuotose teritorijose bei pastaraisiais įvykiais Irake".

4. "Jungtinių Valstijų ir globalizacijos kritika, kurios kliūva ir Izraeliui, ir žydams apskritai, nes jie tapatinami su jom abiem".

Praėjusių metų spalio mėnesį JAV Kongresas priėmė įstatymą, kuriame, nepaisant Valstybės departamento prieštaravimų, jis įpareigojamas kasmet parengti po ataskaitą apie antisemitizmo apraiškas pasaulyje.

Valstybės departamento specialistai baiminasi, kad ši ataskaita pakurstys musulmonų pasaulyje įsigalinčias nuostatas, esą Jungtinės Valstijos yra nusiteikusios prieš musulmonus ir palankios Izraeliui.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Iš JAV generolų – perspėjimai apie artėjantį karą: galimybė labai reali (1154)

Čia mano nauja uniforma. Taip „Sniego susitikimo“ konferencijoje prisistatė kostiumu vilkintis...

Išlindo nesąžiningų darbdavių naudojama schema – dalis algų mažesnės (165)

Kai kurie vaikus auginantys darbuotojai gali net neįtarti, kad „ant popieriaus“ uždirba mažiau...

Skvernelis: nesmagu girdėti interpretacijas dėl žiniasklaidos laisvės ribojimo (30)

Nuomonė, kad parlamentinė tyrimų komisija dėl LRT yra kraštutinė priemonė, nesikeičia, nes...

Vilniaus oro uosto darbuotoja paaiškino, kodėl pigių skrydžių bendrovių keleiviai lėktuvo turi laukti ant laiptų (4)

Vilniaus oro uostas ne vienam tautiečiui jau tapo įprasta kelionės pradžios ar pabaigos vieta....

Eglė Mauricė. Nuo vasario 1 d. didėja alimentai (12)

Kiekvienais metais, vasario 1 d., reikia indeksuoti teismo priteistas sumas, kurios mokamos kaip...

Orai: atkeliaujančios permainos kels tikrą chaosą (47)

Artimiausiomis dienomis šaltis palaipsniui silpnės. Antradienį tik vietomis, o trečiadienį jau...

Sukritikavo gydytojų protestą: Lietuvoje vertinami tik geriausi? (6)

Praūžusi gydytojų protestų audra nudraskė paskutinius skiautų likučius, dengusius ir dar šiek...

Vanagaitės santykiai su Zuroffu išbandymų neatlaikė (558)

Išsiskyrė rašytojos, viešųjų ryšių specialistės Rūtos Vanagaitės ir pikčiausiu nacių...

Victoria Beckham sulaukė itin aštrios kritikos dėl naujos kolekcijos: skandalo sūkuryje - lietuvė Giedrė Dukauskaitė (3)

Mados dizainerė Victoria Beckham tapo aršios kritikos socialiniuose tinkluose taikiniu, nes savo...

Prienų „Golden State Warriors“: LaVaras nori itin greito „Vytauto“ žaidimo ir LKL (29)

„Žaidžiame kaip „Golden State Warriors“, gynybą pamiršę, bet laimi tie, kurie įmeta...