aA
JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry trečiadienį pareiškė, kad vienintelis būdas užtikrinti tvarią taiką Izraelio ir palestiniečių konflikte yra dviejų valstybių sprendinys.
JAV valstybės sekretorius John Kerry
JAV valstybės sekretorius John Kerry
© AFP/Scanpix

J. Kerry trečiadienį primygtinai siūlė, kad Izraelis ir būsimoji Palestina sudarytų dvi valstybes teritorijoje, kuri būtų padalinta pagal būklę iki 1967 metų Šešių dienų karo.

Savo kalboje apie įšaldytą taikos Artimuosiuose Rytuose procesą J. Kerry sakė, kad žemės galėtų būti „ekvivalentiškai mainomos“, patikslinta siena, bet tai turi būti daroma tik abipusiu sutarimu.

Jis tvirtino, kad Jeruzalė galėtų būti pripažinta abiejų valstybių sostine, ir Izraelio žydų valstybe nepripažįstančios šalys turėtų tai taip pat pripažinti.

„Tik izraeliečiams ir palestiniečiams tenka šis sunkus pasirinkimas, bet mes visi galime padėti“, – sakė J. Kerry, dėstydamas Jungtinių Valstijų rekomendacijas taikos pastangoms atgaivinti.

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu netruko atsakyti J. Kerry, teigdamas, kad ši jo kalba buvo nukreipta prieš Izraelį.

„Daugiau nei valandą J. Kerry kalbėjo apie nausėdijas ir tik vos užsiminė apie konflikto šaknis – Palestinos nepritarimą žydų valstybei jokiose ribose“, – sakė B. Netanyahu.

Jis taip pat išreiškė paramą būsimojo JAV prezidento D. Trumpo administracijai, sakydamas, kad „Izraelis laukia, kol galės dirbti su D. Trumpu, kad sušvelnintų rezoliucijos padarytą žalą ir galiausiai panaikinti ją“, – sakė B. Netanyahu.

Paaiškindamas, kodėl praėjusią savaitę Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryboje JAV nevetavo rezoliucijos dėl žydų nausėdijų plėtros, J. Kerry pasakė: „Balsavimas JT buvo susijęs su dviejų valstybių sprendinio išsaugojimu“.

„Štai už ką mes stovime – už Izraelio, žydų ir demokratinės valstybės, ateitį, taikiai ir saugiai sugyvenančios su savo kaimynais“, – sakė jis.

„Dviejų valstybių sprendinys yra vienintelis būdas pasiekti tikrą ir ilgalaikę taiką tarp izraeliečių ir palestiniečių“, – sakė J.Kerry, bet perspėjo, kad šiam sprendiniui yra kilęs didelis pavojus“.

Kaip informuoja CNN, J. Kerry pakvietė Izraelį ir Palestiną žengti reikiamus žingsnius, parodančius jų įsipareigojimų dviejų valstybių susitarimui rimtumą. Tarp tokių žingsių – Oslo susitarimų laikymąsis.

Jis atmetė galimybę, kad JAV diktuos taikos sąlygas JT Saugumo Taryboje ar tai, jog JAV pripažins Palestinos valstybę be derybose pasiekto susitarimo.

Valstybės sekretoriaus pareiškimas nuskambėjo tuo metu, kai JAV ir Izraelio santykiai yra paaštrėję dėl priimtos Jungtinių Tautų rezoliucijos, kuria reikalaujama Izraelio nedelsiant sustabdyti palestiniečių teritorijose esančių žydų nausėdijų plėtrą.

J. Kerry savo kalboje tikino, kad dabartinė JAV administracija yra tvirtai įsipareigojusi Izraeliui.

„Nei viena Amerikos administracija nenuveikė daugiau Izraelio saugumo labui nei Baracko Obamos administracija“, – tvirtino jis.

J. Kerry trečiadienį išdėstyta taikos Artimuosiuose Rytuose vizija greičiausiai ilgai netruks: po mažiau nei mėnesio B. Obamos administracija baigs darbą ir prezidento pareigas pradės eiti respublikonas Donaldas Trumpas.

Jis jau pranešė apie radikalius pokyčius JAV ir Izraelio santykiuose.

Trečiadienį ryte pasirodė du D. Trumpo įrašai iš „Twitter“, kuriuose jis teigė: „Negalime leisti, kad su Izraeliu ir toliau būtų elgiamasi visiška paniekinamai ir nepagarbiai. Jie turėjo draugų JAV, bet... nebeturi. Pabaigos pradžia buvo siaubingas susitarimas su Iranu, o dabar – šitai (JT). Izraeli, išlik tvirtas, sausio 20-oji sparčiai artėja!“.

Izraelio premjeras B. Netanyahu netrukus atsakė į šią D. Trumpo žinutę „Twitter“, padėkodamas išrinktajam JAV prezidentui už „šiltą draugystę“ ir „aiškią paramą“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Įvardijo dvigubą Pekino žaidimą: tarsi kelia ultimatumą

Neseniai Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen susitiko su JAV prezidentu Joe Bidenu....

Karo ekspertai: tą patį triuką matėme ir mūšiuose dėl Chersono

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai teigia, kad...

Bartoševičiaus byloje – netikėti nauji duomenys: žinojo anksčiau nei Seimo vadovė trečiadienį apklausė policijoje (36)

Nors kilus vadinamajam pedofilijos skandalui dabar jau buvęs Seimo narys Kristijonas Bartoševičius...

Analitikai – apie Xi Jinpingo ir Putino susitikimą: Kremliaus vadovas patyrė nesėkmę (15)

Antroji Kinijos prezidento Xi Jinpingo aukščiausiojo lygio vizito Rusijoje diena nerodė, kad...

Transliacija / Delfi interviu – Valdas Benkunskas. Kokių pokyčių laukti vilniečiams?

Dešimt metų Vilniaus vicemeru dirbęs 38-erių Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių...

Verslas PliusRaivis Viluns

Netiesiogiai finansuoja karą: Rusijoje toliau veiklą vykdo šimtai Vakarų įmonių

Tyrinėtojai pastebi, kad iš visų Vakarų šalių Rusijoje toliau savo veiklą dažniausiai tęsė...

Slaptame sandėlyje – neįtikėtina operacija: iš nelegalaus fabrikėlio krovėsi milijoninį turtą (4)

Muitininkai antradienį Klaipėdos ir Kretingos rajonuose aptiko nelegalų tabako fabriką ir...

Karas Ukrainoje. Lavrovas grasina rimta karo eskalacija ciniška Rusijos ataka: smogta gyvenamajam pastatui, skaičiuojamos aukos

Per Rusijos smūgį gyvenamajam pastatui Pietų Ukrainos Zaporižios mieste žuvo vienas ir buvo...

Įsiaudrinęs Lukašenka: lenkai su lietuviais ruošiasi su mumis kariauti

Jeigu Jungtinė Karalystė (JK) perduos Ukrainai sviedinių su nuskurdintuoju uranu, Rusija gali duoti...

Vyrą nušovęs ir pasislėpęs įtariamasis išgirdo nemalonią žinią – skirta griežčiausia kardomoji priemonė vyko įtempta sulaikymo operacija

Pirmadienio vakarą Telšių rajone buvo nušautas pusamžis vyras. Pareigūnai po didelės...