JAV prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas), nesugebėjęs staigiai užtikrinti tarptautinio sutarimo dėl Irako, dabar neskuba gauti Jungtinių Tautų pritarimo naujai rezoliucijai šiuo klausimu. Kaip trečiadienį teigė G.W.Busho administracijos pareigūnai, derybos gali užtrukti kelias savaites.
Gerhard Schroeder ir George W. Bush
© EPA-ELTA
Pareigūnai komentavo situaciją tuo metu, kai ėjo į pabaigą dvi dienas trukę G.W.Busho susitikimai Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje ir jis vedė derybas su Vokietijos kancleriu Gerhardu Schroederiu (Gerhardu Šrėderiu). Abu politikai sutarė atidėti į šalį karčius nesutarimus dėl Irako ir siekti kartu šioje šalyje įtvirtinti stabilumą.

"Su sąjungininkais įvyko labai solidūs pokalbiai", - teigė vienas administracijos pareigūnas, pasak kurio, derybose dėl rezoliucijos pastebima pažanga.

G.W.Bushas ir G.Schroederis, anot pareigūno, kalbėjosi apie tai, jog konsultacijoms reikia skirti pakankamai laiko ir kad nebūtina skubinti tučtuojau baigti tartis dėl rezoliucijos.

G.W.Busho administracija patiria spaudimą dėl savo Irako politikos, tarptautinei bendruomenei vis dar nepritariant jos veiksmams, Irake nesiliaujant nuolatiniams išpuoliams prieš JAV karius ir augant amerikiečių būgštavimams dėl išlaidų okupacijai.

Aukšto rango G.W.Busho administracijos pareigūnas leido aiškiai suprasti, kad gali prireikti iki mėnesio, kol bus priimta JT rezoliucija. Dėl šio pareiškimo kilo nedidelė sumaištis, nes ankstesniame komentare žurnalistams iš pradžių minėtas ilgesnis laikotarpis.

Paklaustas, ar Jungtinėms Valstijoms teks mėnesius derėtis, kol bus priimta nauja rezoliucija dėl Irako, leidžianti jame dislokuoti daugiašales pajėgas bei kurti valdžios sistemą, aukšto rango administracijos pareigūnas anksčiau sakė: "Gali būti. Tačiau nemanau, kad kas nors būgštauja, jog tai gali sukelti problemų".

Kiek vėliau kitas Baltųjų rūmų atstovas tvirtino, kad pareigūnas neteisingai išgirdo klausimą ir kalbėjo apie procesą, kuris galėtų užturkti iki vieno mėnesio.

JAV pareigūnai tikėjosi pasiekti sutarimą dėl naujos JT rezoliucijos šią savaitę, tačiau, susidūrę su tokių šalių, kaip Prancūzija, nepritarimu, jie nutarė tam skirti daugiau laiko. Prancūzija pageidautų, kad rezoliucijoje būtų numatytas didesnis vaidmuo Jungtinėms Tautoms ir irakiečiams būtų greičiau sugrąžinta visa valdžia.

Pasak JAV pareigūnų, jie siekia užtikrinti deramas sąlygas kurti Irako konstituciją, formuoti demokratines institucijas ir parengti rinkimus, kad valdžia būtų tvarkingai perduota.

Aukšto rango G.W.Busho administracijos pareigūnas teigė, jog amerikiečiams gana sėkmingai pavyko kai kurias šalis įtikinti, jog būtina neskubėti perduoti irakiečiams suverenitetą.

JAV IR VOKIETIJA UŽKASĖ KARO KIRVĮ

"Aš tikrai manau, kad pokalbiuose, kuriuose dalyvauja daugiau žmonių, tarp jų ir mano paties kolegas iš kitų šalių, žmonės pradeda labiau suvokti galimybių ribas. Manau tai labai padėjo per derybas dėl rezoliucijos. Tačiau niekas pernelyg neskuba jos užbaigti, nes norima viską atlikti gerai", - teigė aukšto rango pareigūnas.

Gerhard Schroeder ir George W. Bush
© EPA-ELTA

G.W.Bushas ir G.Schroederis JT Generalinės Asamblėjos užkulisiuose surengtame susitikime po daugiau kaip metų trukusių nesutarimų pagaliau užkasė karo kirvį. JAV pareigūnų teigimu, šalių santykiai pagerėjo, kai pasikeitė Vokietijos požiūris į galimą pagalbą Jungtinėms Valstijoms Irake.

G.Schroederis sakė, jog naujoji JT rezoliucija turi galimybių. "Požiūriai vis dar skiriasi, tačiau, kadangi abi stovyklos iš principo sutaria dėl valdžios įgaliojimo perdavimo irakiečiams, nesutarimai dėl laiko turėtų būti įveikiami", - sakė G.Schroederis po susitikimo su G.W.Bushu.

Tačiau, kaip teigiama, Prancūzijos prezidento Jacques'o Chiraco (Žako Širako) nepavyko palenkti. Jis atvyko į Niujorką reikalaudamas perduoti suverenitetą irakiečiams iš karto po JAV vadovaujamo karo, kuriam griežtai prieštaravo.

G.W.Bushas taip pat buvo susitikęs su Indijos ministru pirmininku Atalu Behari Vajpayee (Atalu Bihariu Vadžpaju) bei Pakistano prezidentu Perwezu Musharrafu (Pervezu Mušarafu) , tačiau nė vienas iš jų nepažadėjo nusiųsti karių į Iraką ir padėti palengvinti ten dislokuoti JAV karių naštą.

G.W.Bushas jų neprašė atsiųsti karių, teigė aukšto rango JAV pareigūnas, leisdamas suprasti, kad derybose daugiausiai dėmesio buvo skirta pastangoms priimti naują JT rezoliuciją, kuri leistų Irake dislokuoti daugiašales pajėgas.

Abi šalys anksčiau yra pareiškusios, kad Jungtinėms Tautoms turėtų būti suteiktas didesnis vaidmuo Irake, ir tik po to jos galėtų atsiųsti savo pajėgas.

G.W.Bushas, kurį supykdė G.Schroederio nepritarimas JAV kariniams veiksmams Irake, teigė Vokietijos kancleriui pasakęs: "Klausykit, tarp mūsų buvo nesutarimų, tačiau dabar viskas baigta, ir mes ketiname bendradarbiauti".

G.Schroederis sakė: "Iš tiesų mes vis labiau jaučiame, jog nesutarimai liko praeityje".

Vokietijos kancleris atnaujino pasiūlymą padėti Jungtinėms Valstijoms mokyti Irako saugumo pajėgas, o vėliau žurnalistams sakė, kad Irako kariai galėtų būti rengiami Vokietijoje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Iš JAV generolų – perspėjimai apie artėjantį karą: galimybė labai reali (1104)

Čia mano nauja uniforma. Taip „Sniego susitikimo“ konferencijoje prisistatė kostiumu vilkintis...

Išlindo nesąžiningų darbdavių naudojama schema – dalis algų mažesnės (163)

Kai kurie vaikus auginantys darbuotojai gali net neįtarti, kad „ant popieriaus“ uždirba mažiau...

Skvernelis: nesmagu girdėti interpretacijas dėl žiniasklaidos laisvės ribojimo (20)

Nuomonė, kad parlamentinė tyrimų komisija dėl LRT yra kraštutinė priemonė, nesikeičia, nes...

Vilniaus oro uosto darbuotoja paaiškino, kodėl pigių skrydžių bendrovių keleiviai lėktuvo turi laukti ant laiptų

Vilniaus oro uostas ne vienam tautiečiui jau tapo įprasta kelionės pradžios ar pabaigos vieta....

Eglė Mauricė. Nuo vasario 1 d. didėja alimentai (8)

Kiekvienais metais, vasario 1 d., reikia indeksuoti teismo priteistas sumas, kurios mokamos kaip...

Orai: atkeliaujančios permainos kels tikrą chaosą (46)

Artimiausiomis dienomis šaltis palaipsniui silpnės. Antradienį tik vietomis, o trečiadienį jau...

Sukritikavo gydytojų protestą: Lietuvoje vertinami tik geriausi? (4)

Praūžusi gydytojų protestų audra nudraskė paskutinius skiautų likučius, dengusius ir dar šiek...

Vanagaitės santykiai su Zuroffu išbandymų neatlaikė (555)

Išsiskyrė rašytojos, viešųjų ryšių specialistės Rūtos Vanagaitės ir pikčiausiu nacių...

Victoria Beckham sulaukė itin aštrios kritikos dėl naujos kolekcijos: skandalo sūkuryje - lietuvė Giedrė Dukauskaitė (3)

Mados dizainerė Victoria Beckham tapo aršios kritikos socialiniuose tinkluose taikiniu, nes savo...

Prienų „Golden State Warriors“: LaVaras nori itin greito „Vytauto“ žaidimo ir LKL (29)

„Žaidžiame kaip „Golden State Warriors“, gynybą pamiršę, bet laimi tie, kurie įmeta...