Kalbėdamas iš savo namų Vilmingtono mieste Delavero valstijoje tą pačią dieną, kai Rinkikų kolegija patvirtino jo pergalę prezidento rinkimuose, J. Bidenas pirmąkart nuo lapkričio 3-ąją įvykusio visuotinio balsavimo pažėrė tiesioginės kritikos D. Trumpui dėl jo nepagrįstų kaltinimų, esą rinkimai iš jo buvo pavogti. Tokius prezidento argumentus tvirtai atmetė įvairių politinių pažiūrų teisėjai, įskaitant Aukščiausiojo Teismo narius.

Pasak J. Bideno, JAV demokratija šiemet buvo „stumiama, išbandoma, patyrė grėsmę“. Vis dėlto jis pabrėžė, kad šalies sistema pasirodė esanti „atspari, gerai veikianti ir stipri“.

„Šioje šalyje demokratijos liepsna buvo seniai uždegta, – kalbėjo J. Bidenas. – Ir žinome, kad niekas, netgi pandemija arba piktnaudžiavimas valdžia, šios liepsnos negali užgesinti.“

J. Bidenas ir jo komanda tikisi, kad formali pergalė Rinkikų kolegijoje, kaip ir rekordiškai aktyvaus visuotinio balsavimo, per kurį daugiau kaip 81 mln. žmonių palaikė demokratą buvusį viceprezidentą, rezultatai padės šaliai susivienyti ir priimti jo prezidentavimą. Tačiau J. Bideno laukiantys sunkumai buvo akivaizdūs, nes daugelis Kongreso respublikonų, įskaitant kai kuriuos šios partijos aukščiausius lyderius, atsisakė oficialiai pripažinti laimėjus J. Bideną.

Tuo metu D. Trumpas atrodė neketinąs išsižadėti savo linijos.

Išrinktasis prezidentas atkreipė dėmesį į likimo ironiją, kad jis laimėjo užsitikrinęs lygiai tiek pat rinkikų balsų – 306 – kaip ir D. Trumpas ketveriais metais anksčiau. Anuomet D. Trumpas savo pergalę vadino „triuškinama“.

„Pagal jo paties standartus, šie skaičiai reiškia aiškia pergalę, ir pagarbiai užsimenu, kad jie dabar rodo tą patį“, - kalbėjo J. Bidenas.

Kad kandidatas laimėtų rinkimus, jis turi užsitikrinti mažiausiai 270 rinkikų balsų.

Pats faktas, kad J. Bidenui teko pasakyti tokią kalbą tuojau po Rinkikų kolegijos balsavimo, kuris paprastai tebūna formalumas ir nesulaukia didesnio dėmesio, rodo, koks neįprastas buvo šis porinkiminis laikotarpis, kai D. Trumpas stengėsi kiekviename žingsnyje trukdyti savo varžovui.

Kad ir kaip būtų, 78 metų J. Bidenas savo kalboje akcentavo tuos pačius dalykus, kaip ir per savo prezidentinę kampaniją. Jis žadėjo būti „visų amerikiečių prezidentas“ ir „dirbti lygiai taip pat uoliai dėl tų iš jūsų, kurie už mane nebalsavote, kaip ir dėl tų, kurie balsavo“.

„Dabar laikas atversti naują lapą, kaip darėme per visą savo istoriją, – pabrėžė jis. – Susivienyti, pasveikti.”

Išrinktasis prezidentas pabrėžė, kad tai yra vienintelis būdas šaliai įveikti sunkiausią per daugiau kaip šimtmetį sveikatos krizę. Pasak J. Bideno, siaučiant koronaviruso pandemijai „turime dirbti kartu, suteikti vieni kitiems galimybę ir sumažinti [debatų] temperatūrą“.

Kol kas neaišku, ar ši jo žinia padarys kokį nors poveikį. Aukščiausio rango respublikonai toliau rėmė D. Trumpą ir jo nepagrįstus teiginius, kad rinkimai buvo suklastoti. Abejotina, ar J. Bidenui perėmus valdžią jie laikysis tradicijos pirmosiomis kadencijos dienomis nekritikuoti prezidento darbo.

J. Bidenas priminė, kad viena jo kaip viceprezidento pareigų prieš ketverius metus buvo oficialus D. Trumpo pergalės pripažinimas Senate. Jis išreiškė viltį, kad procesas lygiai taip pat klostysis ir šiais metais, taip pat pagyrė saujelę respublikonų senatorių, jau pripažinusių demokrato pergalę.

Pralaimėjęs dešimtis bylų valstijų ir federaliniu lygiu D. Trumpas šią savaitę tikriausiai tęs pastangas užginčyti rinkimų rezultatus. D. Trumpo advokatas Rudy Giuliani sakė numatantis, kad bus pateikti dar penki ieškiniai valstijų lygiu.

Net ir perėmęs Baltuosius rūmus J. Bidenas turės dirbti su Senatu, kuriame abiejų partijų jėgos pasiskirsčiusios apylygiai. Ateinantį mėnesį Džordžijoje vyksiantis rinkimų antrasis ratas nulems, kuri partija kontroliuos Kongreso aukštuosius rūmus. Be to, Demokratų partijos dauguma Atstovų rūmuose irgi susilpnėjo, respublikonams gavus daugiau vietų.

Tuo metu Viskonsinui atstovaujantis respublikonų senatorius Ronas Johnsonas trečiadienį planuoja surengti posėdį dėl rinkimų „pažeidimų“. B. Johnsonas kelia klausimą, kodėl Kongresas nebuvo informuotas, kad per praeitais metais vykusį D. Trumpo apkaltos procesą buvo atliekamas federalinis tyrimas dėl J. Bideno sūnaus Hunterio mokesčių.

Prezidentas galiausiai buvo išteisintas per Senato teismą, kurio svarbiausias klausimas buvo D. Trumpo ryšiai su Ukrainos prezidentu ir klausimas, ar jis piktnaudžiavo savo padėtimi, spausdamas atlikti tyrimą dėl Bidenų. Hunteris Bidenas dirbo vienos Ukrainos energetikos bendrovės valdyboje.

H. Bidenas praeitą savaitę paskelbtame pareiškime teigė tik neseniai sužinojęs, kad dėl jo darbo yra pradėtas tyrimas. Išrinktojo prezidento sūnus taip pat teigė neįvykdęs jokių nusikaltimų.

J. Bideno administracijos vadovo pavaduotoja Jen O’Malley Dillon nesureikšmino galimybės, jog šis tyrimas gali trukdyti prezidentui įgyvendinti savo programą.

„Išrinktasis prezidentas pats yra sakęs, kad jo šeima arba Donaldo Trumpo šeima nėra svarbiausias dalykas, – pabrėžė ji. – Svarbiausia – Amerikos žmonių šeimos. Ir manau, kad turime išlikti susitelkę į klausimus, darančius poveikį jų kasdieniam gyvenimui.“