JAV ginkluotosios pajėgos Pietų Korėjoje penktadienį atidarė naują karinę vadavietę Amerikos didžiausioje, anot kariškių, užsienio bazėje, praėjus vos kelioms savaitėms po prezidento Donaldo Trumpo pareiškimo, kad jis norėtų sugrąžinti amerikiečių karius namo.
© AFP / Scanpix

JAV ir Pietų Korėja yra gynybos sutartį sudariusios sąjungininkės, o JAV pajėgų Korėjoje (USFK) vadavietė yra Jongsange – centriniame prestižiniame Seulo rajone.

Abi sąjungininkės dar 1990-aisiais sutiko perkelti štabą į Humphreyso stovyklą, esančią Pjongteke, maždaug už 60 km į pietus nuo sostinės.

Tačiau projektas buvo daugybę metų buvo atidėliojamas dėl vietos gyventojų protestų, finansavimo problemų ir didelio masto statybų.

Pirmas amerikiečių dalinys į Humphreyso stovyklą, pavadintą vieno per sraigtasparnio avariją žuvusio piloto vardu, buvo perkeltas tik 2013-aisiais.

USFK vadavietė penktadienį buvo perkelta kartu su JAV vadovaujamu Jungtinių Tautų pajėgų štabu, su kurio vėliava sąjungininkės dalyvavo 1950–1953 metų Korėjos kare. Vėliau į naująją vietą bus perkelta dar daugiau dalinių.

Jungtinės Valstijos dislokavusios Pietų Korėjoje 28,5 tūkst. karių, saugančių ją nuo branduolinių ginklų turinčios Šiaurės Korėjos.

Štabas buvo perkeltas praėjus vos kelioms savaitėms po beprecedenčio D. Trumpo ir šiaurės korėjiečių lyderio Kim Jong Uno susitikimo Singapūre.

Po susitikimo surengtoje spaudos konferencijoje Baltųjų rūmų šeimininkas paskelbė nutrauksiantis bendrus karinius mokymus su Seulu, o iš Pietų Korėjos reakcijos buvo galima suprasti, kad apie šį sprendimą šalis nebuvo iš anksto perspėta. Be to, D. Trumpas pareiškė, kad „norėtų sugrąžinti mūsų karius namo“.

JAV lyderis taip pat reikalauja, kad Pietų Korėja daugiau mokėtų už JAV kariuomenės buvimą šalyje. Šiuo klausimu tebevyksta derybos.

Pasak USFK vado Vincento Brookso, Seulas padengė 90 proc. Humphreyso stovyklos statybos išlaidų, siekiančių 10,8 mlrd. JAV dolerių (9,2 mlrd. eurų). Jis pridūrė, kad šis štabas veikiausiai yra „didžiausia JAV užsienio bazė pasaulyje“.

„90 proc. išlaidų – ir už šiuos 90 proc. Jungtinės Valstijos 100 proc. lieka su jumis“, – nurodė jis.

Humphreyso stovyklą sudaro iš viso 513 statinių, įskaitant mokyklas, parduotuves ir bankus. Visi šie pastatai, kur iki 2022-ųjų pabaigos turėtų apsigyventi 43 tūkst. karių, jų šeimos narių ir kitų asmenų, yra apie 1 470 hektarų teritorijoje.

Štabas yra „reikšmingas indėlis į ilgalaikį JAV karių buvimą Korėjoje“, pareiškė V. Brooksas ir pridūrė, kad „USFK išliks realus amerikiečių įsipareigojimų aljansui įrodymas“.

Šiaurės Korėja, 1950 metais įsiveržusi į savo kaimynės teritoriją, iki šiol nėra viešai pasižadėjusi atsisakyti branduolinio arsenalo, nors pusiasalyje ir už jo ribų dėl Pietų Korėjos prezidento pastangų diplomatinis klimatas sparčiai šyla.

Pietų Korėjos gynybos ministras Song Young-moo sakė, kad USFK atliks naują vaidmenį, kadangi padėtis regione keičiasi „iš Šaltojo karo konfrontacijos į taikų sambūvį“.

Amerikiečių pajėgos „prisidės ne tik prie taikos pusiasalyje, bet ir prie taikos pasaulyje, atlikdamos stabilizuojančios jėgos vaidmenį Šiaurės Rytų Azijoje“, pareiškė jis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Alfa vyras“ merginas viliojo apsimesdamas fotografu: jos nepastebėjo svarbios detalės (101)

Anksčiau „Alfa vyro“ mokymais pagarsėjęs Airinas Arutiunianas liepos 12 d. sulaikytas už...

Po susitikimo su Putinu Trumpas įvarė save į kampą: Senatas jau ėmėsi veiksmų (139)

Jungtinės Valstijos Rusijai reikalingos kaip priešas, juolab kad tai idealus priešas, teigia...

Vilniuje – dar viena masinė avarija, pranešama apie prispaustus žmones papildyta 17.30

Sostinėje, Kirtimų g., penktadienio pavakarę susidūrė šešios transporto priemonės.

Nuo Kremliaus propagandistės iki Lietuvos šnipės: rusę įtaria dvigubu žaidimu (133)

Kaliningrade sulaikyta ir į Maskvą nuskraidinta rusė, kaltinama valstybės išdavimu – įtariama,...

Vokietijoje – incidentas autobuse: skelbiama, kad sužeista mažiausiai 14 žmonių (58)

Vokietijos žiniasklaida praneša, kad išpuolyje Vokietijos šiauriniame mieste Liubeke buvo...

Kazachstane – olimpinio prizininko žudiko medžioklė: nurodymus dalina Nazarbajevas (3)

Sukrėstas Kazachstanas ir visas dailiojo čiuožimo pasaulis lieja ašaras dėl vagių viduryje...

Itin judrioje sostinės vietoje įvyko masinė avarija (42)

Penktadienio pavakarę sostinėje, Geležinio Vilko gatvės tunelyje po Seimu, įvyko masinė...

Mūšis dėl sunkiojo vandens Norvegijoje

Mūšis dėl sunkiojo vandens – virtinė Sąjungininkų diversijų įvykdytų Antrojo pasaulinio...

Vienas garsiausių Lietuvos nusikaltėlių Zamolskis pradėjo bado streiką – negeria net vandens (72)

Lietuvos pilietis Romas Zamolskis , 2016 metų rugpjūtį nuteistas 15 metų laisvės atėmimo bausme...

Po kritikos dėl alinamos meškos sulaukusiam cirkui Klaipėdoje – specialistų patikrinimai politikai rodo valią uždrausti laukinių gyvūnų pasirodymus (47)

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba žada patikrinti informaciją, kad cirko pasirodymo...