aA
JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija penktadienį apėjo Kongresą, patvirtinusi 8,1 mlrd. dolerių (7,24 mlrd. eurų) ginkluotės pardavimą Saudo Arabijai ir kitoms arabų valstybėms, Amerikos sąjungininkėms, ir šiuo žingsniu išprovokavo įstatymų leidėjų įtūžį.
Mike'as Pompeo
© Reuters / Scanpix

Kongreso nariai baiminasi, kad ginklai, tiekiami Vašingtono sąjungininkėms Vidurio Rytuose – esą dėl padidėjusios Irano grėsmės – gali būti panaudoti karinėms operacijoms Jemene, per kurias žūva civilių.

Valstybės sekretorius Mike'as Pompeo sakė, kad administracija apeis privalomą tvarką, pagal kurią Kongresas turėtų patvirtinti 22 ginkluotės perdavimus Saudo Arabijai, Jungtiniams Arabų Emyratams ir Jordanijai. Jis argumentavo, kad tuo atveju, jeigu šis ginkluotės tiekimas būtų įšaldytas, gali būti paveiktos arabų šalių galimybės vykdyti operacijas.

Tiekiam ginkluotė, šaudmenys ir vykdoma orlaivių techninė priežiūra turi padėti „atgrasyti Irano agresiją ir stiprinti partnerių savigynos pajėgumus“, sakoma M. Pompeo pareiškime.

Apie šiuos pardavimus anksčiau penktadienį pranešė senatorius Robertas Menendezas (Robertas Menendesas), pasinaudojęs savo įgaliojimais užblokuoti dešimčių tūkstančių tiksliai nutaikomų valdomų aviacijos bombų perdavimą Saudo Arabijai ir JAE, baimindamasis, kad šie ginklai pagilins humanitarinę krizę Jemene, kur JAV sąjungininkės intensyvina karinius veiksmus.

„Esu nusivylęs, bet nenustebintas, kad Trumpo administracija ir vėl nesugebėjo suteikti prioriteto mūsų ilgalaikiams nacionaliniams saugumo interesams arba imtis ginti žmogaus teises, bet teikia malones autoritarinėms šalims, tokioms kaip Saudo Arabija“, - sakoma Senato užsienio ryšių komitete aukščiausias pareigas užimančio demokrato R. Menendezo pareiškime.

Pasak jo, administracija nesilaikė nepaprastosios padėties teisinio apibrėžimo ir pažadėjo bendradarbiauti su įstatymų leidėjais, kad pastarasis sprendimas būtų užblokuotas.

„Nuo to priklauso milijonų žmonių gyvybės“, – pabrėžė R. Menendezas.

Kita aukšto rango demokratė – senatorė Dianne Feinstein (Dajan Fenstein) – sakė, kad Jungtinėms Valstijoms reikia tramdyti Saudo Arabiją, o ne siųsti jai daugiau ginklų.

„Saudo Arabijos vadovaujamas karas Jemene nėra nepaprastoji padėtis – tai nusikaltimas žmoniškumui“, – sakoma jos pranešime.

Šiems ginklų pardavimams priešinasi ne vien demokratai.

Atstovų Rūmų narys Michaelas McCaulas (Maiklas Makolas), žemųjų Kongreso rūmų Užsienio reikalų komiteto vyriausiasis respublikonas, pareiškė, kad D. Trumpo sprendimas yra „nevykęs“. Savo pranešime kongresmenas nurodė, kad šis žingsnis „pakenks kai kuriems būsimiems santykiams su Kongresu“.

D. Trumpas anksčiau vetavo Kongreso mėginimą sustabdyti JAV pagalbą Saudo Arabijos vadovaujamos koalicijos karui Jemene, jau nusinešusiame tūkstančius žmonių gyvybių. Jungtinės Tautos padėtį Jemene laiko didžiausia dabartine humanitarine krize ir pabrėžia, kad milijonams žmonių šioje šalyje gresia badas.

M. Pompeo ryžtingai gynė JAV pagalbą Rijadui ir atkreipė dėmesį, kad husiais vadinami sukilėliai, kontroliuojantys didžiąją dalį Jemeno, yra remiami Amerikos priešininko Irano. Pasak jo, husių raketų atakos Saudo Arabijoje gali pareikalauti amerikiečių gyvybių, jeigu raketa pataikytų į kokį nors komercinių skrydžių lėktuvą.

Pagalbos grupės „Save the Children“ pirmininkė Carolyn Miles (Kerolin Mails) savo ruožtu sakė, kad kaltė dėl konflikto tenka visoms jame dalyvaujančioms šalims, bet „ginklų pardavimai Saudo Arabijos ir Emyratų koalicijai padidins badaujančių vaikų kančias Jemene“.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
4.0000

Top naujienos

Melaginga naujiena apie Nausėdą ir branduolinius ginklus – tik pradžia: taikiniu galite tapti ir jūs (122)

JAV valstybės sekretorius Mike’as Pompeo sveikina prezidento Gitano Nausėdos siūlymą Lietuvoje...

Lietuviai švęsti pradėjo per anksti: išleidžia daugiau nei uždirba (32)

„Taigi turime labai įdomią situaciją, kai žmonės išleidžia daugiau negu uždirba, o...

Nausėdos krikštas ES vadovų susitikime: ką suprato ir ko išmoko? (9)

„Tikrai labai įdomu, tikrai labai įvairūs žmonės, labai įvairūs stiliai, įvairūs...

Lukašenka perspėjo apie pavojus Baltarusijos suverenitetui (7)

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka penktadienį pabrėžė, kad jo šalis nori likti...

Rudenį eismo įvykių sumažėja atėjus žieminių padangų sezonui – siūlo jas keisti anksčiau (18)

Nors žiemines padangas vairuotojai turėtų susimontuoti iki lapkričio 9-osios, tačiau dargana bei...

Nustebinusi „Žalgirio“ pergalė, po kurios pulti į euforiją būtų klaida laida „Krepšinio zona“

Aštuoniomis pergalėmis iš eilės visuose frontuose šį sezoną atidaręs Madrido „Real“...

Lietuvos darbdaviai – šykščiausi Europoje: patys darbuotojai kalti, kad nėra gerų algų (382)

Lietuvos darbdavių nenorą ženkliau pasidalinti uždirbamu pelnu specialistai paaiškina derybų...

Netyla kalbos apie Rasos Arlauskienės ir gerokai jaunesnio atlikėjo Petro Daunio santykius: įrodymas – ir paviešinti kadrai? (3)

Jau kuris laikas netyla kalbos, kad žinoma renginių organizatorė Rasa Arlauskienė vis dažniau...

5 priežastys, kodėl Briuselis patenkintas nauju susitarimu su Johnsonu (1)

Europos Sąjunga (ES) ir Jungtinė Karalystė (JK) pasiekė susitarimą, kuriam pritarė Europos...

Gaisro Alytuje pasekmės: reabilitacijos centro patalpose aptikta sveikatai ypač pavojingų medžiagų (45)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos ( NVSC ) teikia...