aA
Suomijoje 34 metų Sanna Marin antradienį oficialiai buvo paskirta premjere ir tapo jauniausia pasaulyje vyriausybės vadove.
Sanna Marin
Sanna Marin
© Reuters / Scanpix

Buvusi susisiekimo ministrė perėmė vadovavimą koalicijai iš penkių partijų, kurioms visoms vadovaus moterys, kai premjerė kitais metais perims vadovavimą savo Socialdemokratų partijai. Visos, išskyrus vieną, moterų koalicijos lyderių yra jaunesnės nei 35 metų.

S. Marin tapo trečiąja Suomijos premjere moterimi, kai antradienį parlamente jos paskyrimui buvo pritarta 99 balsais prieš 70, o prezidentas Sauli Niinisto oficialiai paskyrė naująjį centro kairės ministrų kabinetą.

S. Marin pakeitė praėjusią savaitę atsistatydinusį premjerą Antti Rinne. Jis pasitraukė svarbiai koalicijos partnerei – Centro partijai – atšaukus paramą jo penkių partijų vyriausybei dėl vyriausybės pareiškimų ir veiksmų pašto darbuotojų streiko atžvilgiu.

S. Marin pasaulio žiniasklaidos dėmesį patraukė ne tik tuo, kad yra jauniausia Suomijos lyderė per visą šalies istoriją, bet ir tuo, kad yra jauniausia šiuo metu pareigas einanti vyriausybės vadovė pasaulyje. Šiuo požiūriu ji aplenkė Ukrainos premjerą Oleksijų Hončaruką, kuriam dabar yra 35 metai.

Tačiau S. Marin antradienį išsisuko nuo klausimų apie tarptautinį dėmesį jos amžiui.

„Aš pati galvoju apie praktiškus dalykus ir šią savaitę labai nestebėjau, ką rašė spauda šalyje ar užsienyje“, – prie parlamento žurnalistams sakė ji.

Anksčiau šią savaitę ji sakė: „Niekada negalvojau apie savo amžių ar lytį; galvoju apie priežastis, dėl kurių atėjau į politiką, ir tuos dalykus, dėl kurių laimėjome rinkėjų pasitikėjimą.“

S. Marin augo prižiūrima motinos ir jos širdies draugės, ir sakė, kad jos „vaivorykštinė šeima“ parodė jai „lygybės, sąžiningumo ir žmogaus teisių“ svarbą.

Viename 2015 metų interviu S. Marin sakė, kad vaikystėje jautėsi „nematoma“, nes negalėjo atvirai kalbėti apie savo šeimos sudėtį.

Ji taip pat sakė, kad jos vaikystė didele dalimi nulėmė jos politinius prioritetus, tarp kurių yra dosnios socialinės apsaugos sistemos ir mažo nelygybės laipsnio išsaugojimas.

„Aš kilusi iš neturtingos šeimos ir nebūčiau galėjusi pasiekti sėkmę ir žengti į priekį, jei ne stipri gerovės valstybė ir Suomijos švietimo sistema“, – sakė ji laikraščiui „Helsingin Sanomat“.

Kaip rašo bulvarinis „Iltalehti“ dienraštis, kai Marin buvo dar vaikas, nerimo sutrikimus lėmė su jos šeima sieta „savotiška tylos kultūra“.

Laikai buvo kitokie, Suomijos visuomenė nebuvo tokia atvira kitoniškumui, nepripažino netradicinių šeimos formatų. Per interviu Marin atskleidė, kaip buvo slopinami bet kokie su jos šeima susiję reikalai, pavyzdžiui, mokykloje ar draugų rate: „Prisimenu, kad buvo mūsų šeima, bet dėl man tada nesuvokiamų priežasčių niekas to nenorėjo pripažinti ar apie tai kalbėti“.

Politikė teigia, kad jos motina visada ją labai palaikė ir padėjo patikėti, kad ji gali pasiekti visko, ko tik panorės. Ji tapo pirmąja savo šeimoje, įstojusia ir studijavusia universitete.

Marin, kuri pati augina 22 mėnesių dukrelę Emmą Amalią Marin, socialinėje žiniasklaidoje išsamiai nušvietė savo nėštumą ir kelią į motinystę: ji ne tik dalijosi savo nėščiosios pilvo nuotraukomis, bet ir akimirkomis, praleistomis maitinant mažylę ir derinant darbą su motinos pareigomis.

Socialdemokratai į valdžią atėjo birželio mėnesį, per balandžio rinkimus minimalia persvara įveikę kraštutinių dešiniųjų antiimigracinę Suomių partiją.

Šią pergalę kai kurie komentatoriai laikė Suomijos liberalios, lygios visuomenės triumfu prieš partiją, rinkimų programoje numačiusią beveik iki nulio sumažinti asmenų, kuriems suteikiamas prieglobstis, skaičių ir stabdyti kovos su klimato kaita priemones.

Po antradienio balsavimo parlamente S. Marin pažadėjo atkurti pasitikėjimą jos partija.

„Mes pažadėjome Suomijos žmonėms permainas ir dabar privalome tesėti šį pažadą. Birželio mėnesį drauge sutarėme dėl vyriausybės programos ir aš manau, kad darbais geriausiai atkursime žmonių pasitikėjimą“, – sakė ji.

View this post on Instagram

Neiti kesäheinän ensimmäinen kosketus mereen. #Munkkiniemi #Helsinki
A post shared by Sanna Marin (@sannamarin) on Jul 26, 2018 at 4:37am PDT
View this post on Instagram

Emma ❤ Kuva: @jpflander
A post shared by Sanna Marin (@sannamarin) on Jun 15, 2018 at 6:17am PDT
View this post on Instagram

Sama paikka, eri aika.
A post shared by Sanna Marin (@sannamarin) on Feb 28, 2018 at 12:33pm PST
View this post on Instagram

Tyttö on tänään 4 viikon ikäinen. Otettiin sen kunniaksi perhepotretti.
A post shared by Sanna Marin (@sannamarin) on Feb 25, 2018 at 9:00am PST
BNS
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(70 žmonių įvertino)
3.2857

Top naujienos

Užsienyje gyvenančios lietuvės papasakojo, kiek čia kainuoja vaikų darželiai: apie tokią sumą, kokia – Lietuvoje, net nesvajoja (288)

Sostinėje pakilus valstybinių darželių kainoms, tėvai sujudo. Kai kurie už sausio mėnesį...

Alytaus zonoje – skandalingi įvykiai: naktį, įtariama, sumuštas buvusios „pupytės“ vyras Jakutis (228)

Alytaus pataisos namuose – skandalingi įvykiai: įkalinimoje įstaigoje, įtariama, kiti bausmę...

Po griežtų pareigūno žodžių išprievartautai merginai – atsiprašymas: netoleruoju prievartos bet kokiu pavidalu (98)

Antradienį instagramo paskyroje išprievartautą merginą įžeidęs pareigūnas Livijus S. nutarė...

Orai: šiluma trauksis, tačiau žiemos vis dar nerasta

Trečiadienio naktį į šalį plauks tankesni debesys, tačiau jie kartas nuo karto praplyš,...

Tomas Vaitelė

Trumpalaikės šlovės kalvė: jeigu ir laimėsime „Euroviziją“, tai netyčia (16)

Kasmet sausio ir vasario mėnesiai prasideda tuo pačiu: „kokios šiemet bus tendencijos“, „ar...

UEFA Čempionų lyga grįžo su trenksmu: aštuntfinalyje – „Liverpool“ ir PSG pralaimėjimai (4)

Vėlų antradienio vakarą rungtynėmis Dortmunde ir Madride atidarytos UEFA Čempionų lygos...

Šiurpūs pasaulio oro uostai: neįprasti keleivių patikrinimai, flomasteriu rašomi skrydžiai ir tuščias, auksu nulietas terminalas (19)

Ar matėte filmą „Terminalas“? Jo herojus, kurį vaidina Thomas Hanksas, papuola į kvailą...

Ginekologė: vienos vyno taurės motina gali nejausti, bet vaisiui tai – daug rimtesnė žala (10)

Pirmadienį pareigūnai pasidalijo informacija, kad savaitgalį Vilniuje girta moteris pagimdė...

Žinia kavos mėgėjams: ten, kur ji auginama, vietiniai jos net negeria (54)

Viena geriausių pasaulyje kavų auga Kenijoje . Tai žino kavos mylėtojai įvairiose pasaulio...

|Maža didelių žinių kaina