Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris ir jo patarėjai pirmadienį paneigė vieno Vokietijos laikraščio paskelbtą pranešimą, esą „iškankinta“ Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May per vakarienę Briuselyje praėjusią savaitę maldavo jo pagalbos dėl į aklavietę patekusių „Brexit“ derybų.
© AFP / Scanpix

Vokietijos dienraštis „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ (FAZ) parašė, kad Th. May „maldavo“ J.-C. Junckerio pagalbos derybose, perspėjo europiečius apie didžiulę politinę riziką, kurią prisiėmė savo šalyje agituodama prieš „kietą „Brexit“, ir prašė dvejų metų pereinamojo laikotarpio.

Tame straipsnyje, kuriame nebuvo cituojami jokie šaltiniai, sakoma, kad britų premjerė per vakarienę su EK pirmininku atrodė „iškankinta“, „išsigandusi“ ir „nusivylusi“. Jame teigiama, kad Th. May susitiko su J.-C. Junckeriu likus kelioms dienoms iki ES viršūnių susitikimo, per kurį Bendrijos lyderiai padovanojo Britanijos premjerei nedidelę pergalę sutikdami pradėti pasirengimą kitam derybų etapui.

Sekmadienį išspausdintame straipsnyje sakoma, jog EK pirmininkas vėliau savo kolegoms sakė, kad Th. May buvo nusivylusi dėl vidinių kovų savo partijoje ir atrodė lyg būtų nemiegojusi visą naktį – moters paakiai buvo „pajuodę“.

Tame pačiame laikraštyje pasirodžiusi informacija iš gegužę įvykusio privataus Th. May susitikimo su EK vadovu išprovokavo diplomatinį ginčą, todėl dabar J.-C. Junckeris, jo dešinioji ranka Martinas Selmayras ir EK vadovo atstovas skubėjo paneigti šį FAZ straipsnį.

J.-C. Junckeris britų transliuotojui BBC sakė, kad buvo „sukrėstas“, ką parašė FAZ, ir tvirtino, kad tame straipsnyje „nėra tiesos“.

„Tai buvo geras susitikimas. Ji nebuvo nei pavargusi, nei sugniuždyta“, – kiek vėliau Strasbūre sakė J.-C. Junckeris.

Jo kabineto vadovas M. Selmayras, taip pat dalyvavęs minėtame susitikime su Th. May, socialiniame tinkle „Twitter“ irgi paneigė FAZ pranešimą.

„Neigiu, kad: 1) mes tai nutekinome; 2) J.-C. Junckeris kada nors yra taip pasakęs; 3) mes baudžiame už „Brexit“, – parašė jis. – Tai yra mėginimas apšmeižti ES pusę ir jai pakenkti.“

Įtempta atmosfera

Šį pranešimą M. Selmayras parašė po to, kai buvęs Th. May štabo vadas Nickas Timothy tviteryje jį apkaltino nutekinus informaciją apie minėtą susitikimą ir pavadino tai „priminimu, kad kai kas Briuselyje nenori jokio susitarimo arba nori baudžiamojo (susitarimo)“.

M. Selmayras, buvęs Europos Centrinio Banko pareigūnas iš Vokietijos, yra įtakingas asmuo Briuselyje. Jis yra laikomas patyrusiu įvaizdžio specialistu, ir daugelis mano, kad jis yra konservatyvaus Frakfurto dienraščio FAZ šaltinis.

Tai buvo naujausias informacijos nutekinimas, pabrėžiantis įtemptą „Brexit“ derybų atmosferą. Dėl lėtos pažangos derybose, ypač dėl Britanijos finansinių įsipareigojimų, būgštaujama, kad 2019-ųjų kovą Bendriją paliekanti šalis gali likti be jokio susitarimo, o tai sukeltų ekonominį ir teisinį chaosą.

Th. May susiduria su nesutarimais savo pačios vyriausybėje, o griežto kurso „Brexit“ šalininkai naudojasi kiekviena galimybe pademonstruoti Briuselį kaip nenuoširdų ar kerštingą derybininką.

EK atstovas spaudai Margaritis Schinas savo ruožtu apkaltino neįvardytus asmenis bandant „baksnoti į mus siekiant tarnauti savo pačių politinėms programoms, savo pačių politiniams prioritetams ar net kenkiant mūsų derybų pozicijai“.

„Pirmininkas J.-C. Junckeris niekada nebūtų pavartojęs tokių žodžių, kokie jam buvo priskirti, ir niekada nebūtų pasakęs nieko panašaus. Niekada nebaudėme už „Brexit“; visuose lygiuose daugybę kartų sakėme, kad siekiame teisingo susitarimo“, – teigė jis per eilinę spaudos konferenciją.

Tuo tarpu gegužę po Th. May ir J.-C. Junckerio susitikimo ginčas kilo, kai FAZ pranešė, jog EK pirmininkas po vakarienės su Britanijos premjere išvyko „10 kartų skeptiškiau nusiteikęs“ dėl „Brexit“ susitarimo perspektyvų ir neva sakė Vokietijos kanclerei Angelai Merkel, kad Th. May buvo „kitoje galaktikoje“.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas penktadienį perspėjo Londoną, kad susitarimas dėl vieno svarbiausių Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš ES sutarties klausimų yra vis dar „nutolęs“.

Dėl to Britanijos vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Davidas Davisas pirmadienį atvyko į Paryžių.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vienuoliktokų tėvams – bauginanti žinia apie itin užkrečiamą ligą (58)

Pirmadienį Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos vienuoliktokų tėvai informuoti dėl...

Po taksi iškvietimo – tikru detektyvu virtusi kelionė po Vilnių

Po išgertuvių taksi automobiliu į namus vykęs individualia veikla užsiimantis vilnietis pateko į...

Nauja kryptis: būsto pirkėjai sau gali leisti vis daugiau – miegamieji rajonai praranda žavesį (66)

Gyventi senamiestyje svajoja daugelis – patogi lokacija, išskirtinė architektūra, išvystyta...

Vladimiras Laučius. Šiltos kėdės oligarchija, arba išgirskite pagaliau Bronislovą Burgį (82)

„Užtenka mokytoją tampyti į visas puses. Lenkitės jam žemai, sveikinkitės kiekvieną rytą ir...

Siaubo namai: 13 vaikų kalinę tėvai turėjo neįtikėtinų planų kalbėjo apie dar vieną vaiką (19)

Viena buvusi vieno iš 13 tėvų kalintų vaikų bendramokslė pasakojo, kaip jo išsekusiame ir...

Gintarė Gurevičiūtė ant raudonojo kilimo vilkėjo 30 eurų kainavusią suknelę: spindėkime pasitikėjimu savimi, išmintimi ir ramybe (4)

Sekmadienio vakarą į pramogų pasaulio apdovanojimus „Žmonės 2018“ rinkosi daugybė šalies...

Ką reikia žinoti apie Davoso forumą: 5 dalykai (4)

Antradienį prasideda Pasaulio ekonomikos forumas . Agentūra AFP pateikia pagrindinius faktus apie...

Pūkas: pateikiau VRK prašymą atšaukti mano atsistatydinimo pareiškimą (346)

"Pateikiau VRK prašymą atšaukti mano atsistatydinimo pareiškimą. Visame procese nuo kovo 8 dienos...

Susitarta dėl JAV vyriausybės atidarymo (5)

JAV senato mažumos lyderis Chuckas Schumeris paskelbė, kad valdančiųjų lyderiai pirmadienį...