Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris ir jo patarėjai pirmadienį paneigė vieno Vokietijos laikraščio paskelbtą pranešimą, esą „iškankinta“ Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May per vakarienę Briuselyje praėjusią savaitę maldavo jo pagalbos dėl į aklavietę patekusių „Brexit“ derybų.
© AFP / Scanpix

Vokietijos dienraštis „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ (FAZ) parašė, kad Th. May „maldavo“ J.-C. Junckerio pagalbos derybose, perspėjo europiečius apie didžiulę politinę riziką, kurią prisiėmė savo šalyje agituodama prieš „kietą „Brexit“, ir prašė dvejų metų pereinamojo laikotarpio.

Tame straipsnyje, kuriame nebuvo cituojami jokie šaltiniai, sakoma, kad britų premjerė per vakarienę su EK pirmininku atrodė „iškankinta“, „išsigandusi“ ir „nusivylusi“. Jame teigiama, kad Th. May susitiko su J.-C. Junckeriu likus kelioms dienoms iki ES viršūnių susitikimo, per kurį Bendrijos lyderiai padovanojo Britanijos premjerei nedidelę pergalę sutikdami pradėti pasirengimą kitam derybų etapui.

Sekmadienį išspausdintame straipsnyje sakoma, jog EK pirmininkas vėliau savo kolegoms sakė, kad Th. May buvo nusivylusi dėl vidinių kovų savo partijoje ir atrodė lyg būtų nemiegojusi visą naktį – moters paakiai buvo „pajuodę“.

Tame pačiame laikraštyje pasirodžiusi informacija iš gegužę įvykusio privataus Th. May susitikimo su EK vadovu išprovokavo diplomatinį ginčą, todėl dabar J.-C. Junckeris, jo dešinioji ranka Martinas Selmayras ir EK vadovo atstovas skubėjo paneigti šį FAZ straipsnį.

J.-C. Junckeris britų transliuotojui BBC sakė, kad buvo „sukrėstas“, ką parašė FAZ, ir tvirtino, kad tame straipsnyje „nėra tiesos“.

„Tai buvo geras susitikimas. Ji nebuvo nei pavargusi, nei sugniuždyta“, – kiek vėliau Strasbūre sakė J.-C. Junckeris.

Jo kabineto vadovas M. Selmayras, taip pat dalyvavęs minėtame susitikime su Th. May, socialiniame tinkle „Twitter“ irgi paneigė FAZ pranešimą.

„Neigiu, kad: 1) mes tai nutekinome; 2) J.-C. Junckeris kada nors yra taip pasakęs; 3) mes baudžiame už „Brexit“, – parašė jis. – Tai yra mėginimas apšmeižti ES pusę ir jai pakenkti.“

Įtempta atmosfera

Šį pranešimą M. Selmayras parašė po to, kai buvęs Th. May štabo vadas Nickas Timothy tviteryje jį apkaltino nutekinus informaciją apie minėtą susitikimą ir pavadino tai „priminimu, kad kai kas Briuselyje nenori jokio susitarimo arba nori baudžiamojo (susitarimo)“.

M. Selmayras, buvęs Europos Centrinio Banko pareigūnas iš Vokietijos, yra įtakingas asmuo Briuselyje. Jis yra laikomas patyrusiu įvaizdžio specialistu, ir daugelis mano, kad jis yra konservatyvaus Frakfurto dienraščio FAZ šaltinis.

Tai buvo naujausias informacijos nutekinimas, pabrėžiantis įtemptą „Brexit“ derybų atmosferą. Dėl lėtos pažangos derybose, ypač dėl Britanijos finansinių įsipareigojimų, būgštaujama, kad 2019-ųjų kovą Bendriją paliekanti šalis gali likti be jokio susitarimo, o tai sukeltų ekonominį ir teisinį chaosą.

Th. May susiduria su nesutarimais savo pačios vyriausybėje, o griežto kurso „Brexit“ šalininkai naudojasi kiekviena galimybe pademonstruoti Briuselį kaip nenuoširdų ar kerštingą derybininką.

EK atstovas spaudai Margaritis Schinas savo ruožtu apkaltino neįvardytus asmenis bandant „baksnoti į mus siekiant tarnauti savo pačių politinėms programoms, savo pačių politiniams prioritetams ar net kenkiant mūsų derybų pozicijai“.

„Pirmininkas J.-C. Junckeris niekada nebūtų pavartojęs tokių žodžių, kokie jam buvo priskirti, ir niekada nebūtų pasakęs nieko panašaus. Niekada nebaudėme už „Brexit“; visuose lygiuose daugybę kartų sakėme, kad siekiame teisingo susitarimo“, – teigė jis per eilinę spaudos konferenciją.

Tuo tarpu gegužę po Th. May ir J.-C. Junckerio susitikimo ginčas kilo, kai FAZ pranešė, jog EK pirmininkas po vakarienės su Britanijos premjere išvyko „10 kartų skeptiškiau nusiteikęs“ dėl „Brexit“ susitarimo perspektyvų ir neva sakė Vokietijos kanclerei Angelai Merkel, kad Th. May buvo „kitoje galaktikoje“.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas penktadienį perspėjo Londoną, kad susitarimas dėl vieno svarbiausių Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš ES sutarties klausimų yra vis dar „nutolęs“.

Dėl to Britanijos vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Davidas Davisas pirmadienį atvyko į Paryžių.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pinskuvienė pranoko pati save: pažemino manekenės standartų neatitinkančią žurnalistę (195)

Portalo „Krašto naujienos“ vyr. redaktorė Neringa Tuškevičienė eilinį kartą viešai...

Ballų drama su nelaiminga pabaiga: be atsisveikinimo koncerto, keikiant Šeškų ir nepakilus iš dugno (105)

„O! O! Zo jau kyla kyla, ei, oi, ė, ei, oi, leiski man pakilti. Ei, nuėjome toli, turime pakilti....

Kovą pažėrė didžiules algas darbuotojams: sumos perkopė 20 tūkst. eurų (194)

Net dvylika bendrovių kovo mėnesį mokėtas vidutinis darbo užmokestis viršijo 10 tūkst. Eur...

Precedento neturintys pokyčiai: kas nutiko Kim Jong Unui? (36)

Visai netrukus Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas susitiks su Pietų Korėjos prezidentu...

Nauja analizė parodė tikrąjį Lietuvos emigracijos veidą: specialistai tikina, kad šie skaičiai šokiruoja (543)

Net 75 procentai emigruojančių nedirba ir nesimoko – tokie skaičiai įvardijami pirmą kartą...

Sveikiausių džiovintų vaisių ketvertukas: juose nerasite pridėtinio cukraus (1)

Informacija apie džiovintų vaisių naudą itin prieštaringa. Vieni sako, kad tai maistingas...

Socialinių tinklų žvaigždė Karolina Meschino – apie žiaurias patyčias, tėvų spaudimą ir kovą su savimi (17)

Ketvirtadienį Vilniuje moksleivių dėmesį pritraukė pozityvios energijos festivalis...

Prienų r. dingo du paaugliai: pasak pareigūnų, jie žaidžia pelės ir katės žaidimą (13)

Prienų rajono policijos pareigūnai ieško trylikos ir keturiolikos metų vaikinų. Policija...

Brangs kelionės iš Jungtinės Karalystės ir Norvegijos į Lietuvą (12)

Jungtinei Karalystei pasitraukus iš Europos Sąjungos kelionė iš salų į žemyną būtų...

Po 40 metų trukusių paieškų pagaliau rastas žudikas maniakas: jis padarė siaubingų dalykų (20)

Kalifornijos pareigūnai po 40 metų trukusios paieškos trečiadienį paskelbė areštavę 72 metų...