aA
Europos Parlamentas (EP) trečiadienį palankiai įvertino Ukrainos vykdomas reformas, o kartu pasmerkė Rusijos agresiją ir paragino imtis sankcijų, jei Ukrainos jūreiviai nebus paleisti, praneša EP informacijos biuras Lietuvoje.
Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas
© Reuters / Scanpix


Priimtoje rezoliucijoje europarlamentarai pripažįsta, kad įgyvendindama asociacijos susitarimą su ES Ukraina sėkmingai vykdo energetikos, sveikatos apsaugos, pensijų, švietimo, viešojo administravimo ir valstybės decentralizavimo reformas. Jie vertina ir šalies pastangas pertvarkyti gynybos ir saugumo struktūras, reformuoti bankų sistemą ir užtikrinti finansinį valstybės stabilumą.

Kita vertus, EP pastebi, kad šios reformos sukėlė drastišką kainų augimą, taip pat nulėmė mažesnes socialines išmokas bei prastesnes viešąsias paslaugas, todėl Ukrainos gyventojai nejaučia jų naudos, o didelė dalis jų bendrą šalies plėtrą laiko netinkama.

Ukraina turėtų teikti prioritetą kovai su korupcija, spręsti oligarchų rankose sutelktos politinės, ekonominės ir žiniasklaidos galios problemą ir toliau decentralizuoti valstybę, įsitikinę europarlamentarai. Jie apgailestauja, kad šalies teisinė sistema tebėra neefektyvi, korumpuota ir politiškai priklausoma, ir remia pastangas ją reformuoti. Jie ragina numatyti skaidresnę teisėjų ir prokurorų skyrimo tvarką, taip pat užtikrinti visišką generalinio prokuroro nepriklausomumą.

Pasak Parlamento narių, asociacijos susitarimas nėra galutinis ES ir Ukrainos santykių tikslas - jie remia laipsnišką Ukrainos įstatymų suderinimą su muitų sąjunga, energetikos sąjunga bei skaitmenine rinka. Ukraina turi europinę perspektyvą ir galės pateikti prašymą tapti ES nare, jei atitiks Kopenhagos kriterijus ir laikysis demokratijos principų, pažymi europarlamentarai.

Europos Parlamentas „griežtai smerkia tyčinį lapkričio 25 d. Rusijos Federacijos įvykdytą aktą prieš Ukrainą Kerčės sąsiauryje“ ir ragina ES ir jos valstybes taikyti tikslines sankcijas Rusijai, „jei Ukrainos kariai nebus paleisti ir jei bus vykdomas bet koks tolesnis karinis eskalavimas“. Europarlamentarai taip pat ragina uždaryti ES uostų prieigą iš Azovo jūros atvykstantiems Rusijos laivams, jei Rusija neatkurs navigacijos per Kerčės sąsiaurį ir Azovo jūroje laisvės.

Savo ruožtu Parlamentas reikalauja, kad Rusija nedelsiant paleistų šių metų Sacharovo premijos laureatą Olegą Sencovą bei kitus neteisėtai kalinamus Ukrainos piliečius.

EP giria Ukrainą už sėkmingą bendradarbiavimą energetikos srityje, taip pat atsinaujinančios energetikos ir energetinio efektyvumo skatinimą, o kartu pažymi būtinybę tęsti pertvarką, ypač dujų ir elektros rinkoje. Savo ruožtu EP smerkia dujotiekio „Nord Stream 2“ statybą Baltijos jūroje ir ragina nutraukti šį politinį projektą, keliantį grėsmę Europos energetiniam saugumui. Pajamos iš dujų tranzito sudaro reikšmingą dalį Ukrainos biudžeto, o įgyvendinus šį projektą valstybė jų netektų.

„Nors Ukrainos pažanga įgyvendinant ES ir Ukrainos asociacijos susitarimą yra akivaizdi, piliečiai dar nejaučia pagerėjimo kasdieniniame gyvenime, todėl būtina tęsti kovą su korupcija dar intensyviau. Europinės krypties išlaikymas yra geriausia priemonė prieš Rusijos bandymus destabilizuoti padėtį“, - pažymėjo EP pranešėjas Michaelis Gahleris (Europos liaudies frakcija, Vokietija).

Už šią rezoliuciją balsavo 433 EP nariai, prieš buvo 105, o susilaikė 30.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Neteisėtų migrantų srautui nemažėjant, ragina neatmesti sienos šturmo: tai gali įvykti bet kurią minutę (22)

Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) antradienį pranešė, kad per nepilną spalio mėnesį...

Skirtingose laboratorijose antikūnų testo rezultatai gali skirtis: gydytoja pasakė, kokius tyrimus atlikti po ligos ir vakcinos (135)

Pastaruoju metu visuomenėje daug dėmesio sulaukia antikūnų prieš koronavirusą tyrimai –...

Armonaitė: atleiskit, bet sugadinsiu Širinskienės istoriją faktais papildyta  (262)

Po valstiečių-žaliųjų atstovės Seime Agnės Širinskienės kaltinimų dėl brangių pusryčių...

Nuo lapkričio griežtinama darbdavių atsakomybė – didės baudos (73)

Nuo šių metų lapkričio mėnesio 1 d. įsigalioja Lietuvos Respublikos administracinių...

Norvegijoje – Europą sužavėjusi automobilių revoliucija: pirmasis žingsnis buvo 25 proc. mokestinė lengvata

Šį rudenį Žemės ūkio ministerija paskelbė, kad naikina savo autoparką. Ministerija turėjo...

Pandemijos kreivė lūžta? Anksčiausiai pajuodusių savivaldybių skaičiai teikia vilčių

Ir toliau augant naujų koronaviruso atvejų skaičiui, epidemiologinis šalies žemėlapis...

Kultūros ministras Kairys savo kabinetui atnaujinti pasitelkė partijos kolegas: skirta suma nustebino politikus papildyta ministerijos komentaru (203)

Kultūros ministras , liberalas Simonas Kairys atsinaujina kabinetą. LNK žinios praneša, kad iki...

COVID-19 situacija Kinijoje – vis sudėtingesnė, skelbiamas karantinas milijoniniame mieste (24)

Per pastaruosius penkis mėnesius Kinijai pavyko net tris kartus pasiekti užsibrėžtą tikslą –...

Lenkijos premjero žodžiai sukėlė skandalą: ES gali pradėti trečiąjį pasaulinį karą (388)

Lenkija siekia numalšinti Europos Sąjungos partnerių pasipiktinimą, kilusį po to, kai šalies...

The Economist | D+

Ukrainiečiai dorojasi su Rusijos agresija, tačiau bijo: artėja žiema, o Putinas turi itin skausmingą įrankį

Žvarbiam vėjui barškinant biuro langus, Sergejus Šapkinas pamirko sausainį meduje ir panyra į...