aA
Izraelyje atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 1,2 mln. žmonių, patvirtino, kad „Pfizer“ vakcinos nuo COVID-19 veiksmingumas yra 94 proc. ir kad masinio imunizavimo kampanijos yra galingas ginklas prieš pandemiją.

Šis pirmas tyrimas realiomis sąlygomis, kurio rezultatai trečiadienį buvo paskelbti recenzuojamame žurnale „The New England Journal of Medicine“, taip pat parodė tikėtiną paskiepytų asmenų didelę apsaugą nuo užsikrėtimo. Tai būtų labai svarbus elementas stabdant viruso plitimą.

„Faktas, kad vakcinos taip gerai veikė realiomis sąlygomis... tikrai rodo, kad jei pasaulio valstybėms pakaks valios, dabar jau turime priemonių visam laikui užbaigti COVID-19“, – sakė tyrime nedalyvavęs virusologas Benas Neumanas iš Teksaso A&M universiteto.

Eksperimentas buvo vykdomas nuo 2020 metų gruodžio 20-osios iki 2021 metų vasario 1-osios, kai Izraelyje smarkiai plito naujesnė, pirmą kartą Didžiojoje Britanijoje identifikuota kovoronaviruso atmaina. Dėl šios aplinkybės vakcinos poveikis atrodo dar įspūdingesnis.

Izraelyje paskelbti didelio tyrimo rezultatai: jau turime priemonių visam laikui užbaigti COVID-19

Maždaug 1,2 mln. žmonių buvo suskirstyti į dvi vienodo dydžio paskiepytųjų ir neskiepytųjų grupes. Kiekvienas paskiepytas dalyvis buvo lyginamas su tos pačios lyties, panašaus amžiaus, panašius geografinius, medicininius ir kitokius duomenis turinčiu neskiepytu „kontroliniu“ asmeniu.

Faktas, kad vakcinos taip gerai veikė realiomis sąlygomis... tikrai rodo, kad jei pasaulio valstybėms pakaks valios, dabar jau turime priemonių visam laikui užbaigti COVID-19.
Virusologas Benas Neumanas

Pagrindinis straipsnio autorius, sveikatos fondo „Clalit“ tyrimų instituto epidemiologijos ir tyrimų vadovas Noamas Barda naujienų agentūrai AFP sakė, kad derinimo procesas buvo labai kruopštus.

Pavyzdžiui, koks nors pagyvenęs žydų ultraortodoksas iš tam tikro rajono, su tam tikrais medicininiais požymiais, skiepytas nuo gripo, buvo gretinamas su kitu asmeniu, turinčiu tokius pačius duomenis.

Tuomet tyrėjai fiksavo padėtį 14–20 dienų po pirmosios skiepo dozės ir septintą dieną ar vėliau po antrosios skiepo dozės.

Veiksmingumas apsaugant nuo užsikrėtimo su ligos simptomais buvo 57 proc. 14–20 dienų po pirmosios dozės ir padidėjo iki 94 proc. septintą dieną po antrosios dozės. Šis skaičius yra labai artimas 95 proc. veiksmingumui, nustatytam per 3-iosios fazės klinikinius bandymus.

Izraelyje paskelbti didelio tyrimo rezultatai: jau turime priemonių visam laikui užbaigti COVID-19
© Reuters / Scanpix

Antrąją skiepo dozę gavę asmenys taip pat buvo labai gerai apsaugoti nuo hospitalizacijos ir mirties dėl COVID-19, nors tikslūs skaičiai dėl palyginti mažo tokių atvejų dažnumo yra ne tokie reikšmingi ir pasižymėjo platesniu statistiniu intervalu.

Tyrimo metu taip pat nustatyta, jog antrąja vakcinos doze paskiepytiems žmonėms tikimybė užsikrėsti – su simptomais ar be jų – yra 92 proc. mažesnė, palyginus su nepaskiepytais žmonėmis.


Nors ši išvada laikoma teikiančia didelių vilčių, tyrėjai ir ekspertai sako, kad reikia daugiau ją patvirtinančių duomenų, nes dalyviai nebuvo sistemingai ir reguliariai tikrinami – testai jiems būdavo atliekami tuomet, kai tiriamieji jų pageidaudavo.

Tyrimo autoriai pabandė tai kompensuoti statistiniais metodais, bet rezultatas vis tiek tikriausiai nėra tobulas.

„Jei visą laiką visų netikrini, bus praleistų užsikrėtimo atvejų“, – sakė biostatistikos specialistė Natalie Dean iš Floridos universiteto.

Ji pridūrė esanti tikra, kad skiepai suteikia gerą apsaugą, bet pridūrė, kad „šiam skaičiui patikslinti reikės specializuotų tyrimo metodų ir dažno testavimo“.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(166 žmonės įvertino)
4.2169

Top naujienos

Tarp Europos galingųjų bręsta naujas konfliktas: netikėtos galimybės gali atsiverti ir Lietuvai (35)

Prancūzija ir Vokietija. Jei reikėtų įvardyti dvi šalis, aplink kurias sukosi didieji XIX ir XX...

Gabrielė Grinkaitė | D+

Gydytoja papasakojo, kaip atrodo priklausomybės pradžia: po 20 metų tokie pacientai atvyksta į jos kabinetą

„Klasikinis pacientas yra tas, kuris ateina ir pasako, kad problemų su alkoholiu pradėjo turėti...

Partnerystės įteisinimui prognozuoja liūdną ateitį: gali būti, kad politikai bus priversti balsuoti prieš savo sąžinę (408)

Visuomenę poliarizuojantis partnerystės įteisinimo klausimas vos prasidėjus Seimo pavasario...

Rimvydas Valatka. Nupušęs pasaulis, veidrodžio karalystė (71)

Kareivių gatvėje – kokia simbolika! – įvyko pirmasis atviras Vilniaus jaunuomenės sukilimas...

Profesorius: laikas nuleisti skiepijimo kartelę (265)

Vyriausybei nusprendus nebetęsti judėjimo ribojimų tarp savivaldybių, ekspertai ir valdžios...

Negirdėtą sanatoriją Širvintų rajone įkūrusi pora: arkliai neprivalo keliauti į skerdyklas (25)

Tradiciškai vos išgirdus žodį ūkis , susidaro įspūdis, kad jame gausybė žemės ūkio...

Ilgai lauktos LKL kautynės: „Žalgiris“ – „Rytas“ tiesioginė vaizdo transliacija (49)

„Betsafe-LKL“ favoritai Kauno „Žalgirio“ ir Vilniaus „Ryto“ krepšininkai dėl...

BMW su valstybiniu numeriu „M5 5UKA“ turėjusiam vyrui sparnai pakirpti: sustabdė prie „Lamborghini“ vairo be teisių (87)

Atrodo, pagarsinus apie naujus išskirtinių automobilių ganytojo išsišokimus Kauno gatvėse,...

Kritikuoja Vyriausybės komunikaciją: pasigenda empatijos ir logiškumo (218)

Ingridos Šimonytės Vyriausybės darbą pandemijos sąlygomis kritikuoja ne tik politiniai oponentai,...