Izraelis neleis jokiems laivams pasiekti Gazos Ruožo, antradienį perspėjo vienas šios šalies aukštas gynybos pareigūnas. Tuo tarpu palestiniečius palaikantys aktyvistai pažadėjo iš naujo mėginti pralaužti anklavo blokadą, nors jų paskutinį mėginimą sužlugdė kruvina Izraelio jūrų pajėgų komandosų ataka.
© Reuters/Scanpix

"Neleisime jokiems laivams pasiekti Gazos Ruožo ir tiekti atsargas teroristų baze tapusiai teritorijai, kuri kelia pavojų Izraelio širdžiai", - žydų valstybės gynybos viceministras Matanas Vilnai sakė visuomeniniam radijui.

Šis M.Vilnai pareiškimas nuskambėjo, kai "Laisvės flotilės" organizatoriai paskelbė besiruošiantys pasiųsti dar du laivus su humanitarinės pagalbos siunta į Gazos Ruožą. Pirmadienį per Izraelio pajėgų šturmą viename iš anksčiau pasiųstų šešių laivų buvo nukauti mažiausiai devyni aktyvistai.

Greta Berlin iš judėjimo "Free Gaza", naujienų agentūrai AFP sakė, kad kitas mėginimas pralaužti blokadą bus surengtas ne anksčiau nei po kelių dienų.

"Rachel Corrie" (krovininis laivas) šiuo metu yra prie Italijos krantų, o kitas laivas tebetaisomas", - nurodė G.Berlin.

Nnukentėjo vienas britas

Vienas Didžiosios Britanijos pilietis buvo sužeistas, kai Izraelio kariai užpuolė laivų vilkstinę, gabenusią humanitarinės pagalbos siuntą į Gazos Ruožą, pirmadienį pranešė britų užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague'as, paraginęs atlikti nepriklausomą to incidento tyrimą.

Pasak W.Hague'o, britų pareigūnams buvo leista pasimatyti su jų sužeistu tėvynainiu, o URM mėgina susitikti su kitais Jungtinės Karalystės piliečiais, sulaikytais per incidentą, nusinešusį mažiausiai devynių žmonių gyvybes.

"Kol kas mums leista pabendrauti su vienu Jungtinės Karalystės piliečiu, kuris buvo sužeistas, tačiau nieko tiksliai nežinau apie žuvusius, - W.Hague'as nurodė žurnalistams. - Žinome, kad tarp sulaikytųjų galėjo būti Didžiosios Britanijos piliečių, ir mėginame užmegzti konsulinius kontaktus".

Kol kas tiksliai nežinoma, kiek britų buvo laivuose, kurie buvo šturmuojami Izraelio karo laivyno komandosų.

W.Hague'as pabrėžė, jog "Didžiosios Britanijos vyriausybė giliai apgailestauja dėl žmonių žūties".

Izraelis per reidą sulaikė 480 aktyvistų

Izraelis per žmonių gyvybių pareikalavusį pirmadienio reidą prieš humanitarinę pagalbą palestiniečiams gabenusius laivus, plaukusius į Gazos Ruožą, sulaikė iš viso 480 aktyvistų, o dar 48 asmenis išsiųs iš šalies, antradienį pranešė visuomeninis radijas.

Suimtieji laikomi Ašdodo kalėjime Izraelio pietuose, o minėti 48 aktyvistai buvo nugabenti į Ben Guriono tarptautinį oro uostą ir bus išskraidinti į savo valstybes, nurodė radijas.

Izraelio pareigūnai apklaus visus sulaikytuosius ir tuomet spręs, ar juos paleisti, ar patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

Dar 45 aktyvistai, daugiausia turkai, gydomi ligoninėse.

Mažiausiai devyni žmonės žuvo per Izraelio operaciją, kuri buvo surengta siekiant sustabdyti ir užimti humanitarinę pagalbą į Gazos Ruožą plukdžiusius laivus. Manoma, jog dauguma aukų buvo Turkijos piliečiai.

Izraelio karinio jūrų laivyno komandosų pirmadienį apyaušriu surengtas flotilės šturmas sulaukė griežto tarptautinės bendrijos pasmerkimo.

Tuo tarpu Izraelio kariškiai kaltina aktyvistus pasipriešinus komandosams ir juos užpuolus.

JT ragina ištirti Izraelio reidą

Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba antradienį paragino objektyviai ištirti Izraelio ataką prieš humanitarinę pagalbą palestiniečiams į Gazos Ruožą gabenusius laivus ir nedelsiant paleisti visus sulaikytus civilius asmenis.

Pareiškime, kuris buvo paskelbtas pasibaigus daugiu nei 12 valandų trukusiam skubiai sušauktam Saugumo Tarybos posėdžiui, smerkiami "visi veiksmai, dėl kurių žuvo mažiausiai dešimt civilių žmonių ir dar daugiau buvo sužeisti".

"Saugumo Taryba atkreipė dėmesį į JT generalinio sekretoriaus pareiškimą apie būtinybę nuodugniai ištirti šį reikalą ir ragina atlikti skubų, objektyvų, patikimą ir skaidrų tyrimą, atitinkantį tarptautines normas", - sakoma Tarybos pareiškime.

Izraelio karinio jūrų laivyno komandosai tarptautiniuose vandenyse šturmavo vilkstinę laivų su įvairių šalių aktyvistais, lydėjusiais maisto produktų ir medicinos priemonių krovinį į Gazos Ruožą.

JT Saugumo Taryba pareikalavo, kad būtų nedelsiant išlaisvinti visi civiliai žmonės ir laivai, kuriuos sulaikė Izraelis.

Šiuo metu JT Saugumo Tarybai pirmininkaujantis Meksikos ambasadorius Claude Helleris pareiškime nurodė, kad Taryba vėl išreiškė susirūpinimą dėl humanitarinės padėties Gazos Ruože, kuri "nėra tvari".

Pareiškime pabrėžiamas poreikis užtikrinti "ilgalaikį ir reguliarų prekių bei žmonių srautą į Gazą bei netrukdomą humanitarinės pagalbos tiekimą ir paskirstymą po visą Gazos Ruožą".

Pareiškime taip pat akcentuojama, kad vienintelis įgyvendinamas Izraelio ir palestiniečių konflikto sprendinys yra taikiai ir saugiai sugyvenančios Izraelio ir Palestinos valstybės, bei reiškiamas susirūpinimas, kad pastarasis incidentas įvyko tokiu metu, kai tarp abiejų konflikto šalių vyksta netiesioginės derybos.

ES reikalauja tyrimo

Europos Sąjunga (ES) pareiškė, jog būtina nedelsiant atlikti tyrimą dėl žmonių žūties pagalbą palestiniečiams gabenusiuose laivuose, kuriuos pirmadienį užėmė Izraelio karinis jūrų laivynas.

Bendrija taip pat paragino žydų valstybę leisti nevaržomai gabenti humanitarinę pagalbą į Gazos Ruožą.

"ES smerkia jėgos panaudojimą, dėl kurio žuvo daug flotilės keleivių, ir reikalauja nedelsiant atlikti visapusišką ir objektyvų su šiuo incidentu susijusių įvykių ir aplinkybių tyrimą", - sakoma ES užsienio politikos vadovės Catherine Ashton pareiškime.

C.Ashton kalbėjo po Bendrijos valstybių narių pasiuntinių susitikimo Briuselyje, kuris buvo skubiai sušauktas aptarti minėtą incidentą, per kurį žuvo mažiausiai dešimt žmonių, buvusių šešiuose laivuose, gabenusiuose humanitarinę pagalbą į Izraelio blokuojamą palestiniečių teritoriją, kurią kontroliuoja islamistai.

"ES nesutinka su tęsiama blokavimo politika. Tai nepriimtina ir kontrproduktyvu. Turime skubiai rasti ilgalaikį sprendimą dėl padėties Gazoje sureguliavimo", - sakė C.Ashton.

ES numačiusi 300 mln. eurų biudžetą pagalbai palestiniečiams.

Izraelio kariškiai tvirtina, kad žydų kariai buvo apšaudyti ir užpulti peiliais, kai lipo į humanitarinės pagalbos siuntą gabenusius laivus.

Laivai su užsienio aktyvistais išplaukė Gazos Ruožo link iš tarptautinių vandenų netoli Kipro sekmadienį. Anksčiau Izraelis įspėjo nemėginti pralaužti Gazos Ruožo blokados ir pagrasino, jog sustabdys laivus.

Izraelis tvirtina, kad reguliariai leidžia į Gazą įvežti maisto produktus, vaistus ir medicinos priemones. Pasak jo, blokada būtina, kad islamistų judėjimo "Hamas" kovotojų nepasiektų ginklai ir medžiagos, kurios galėtų būti panaudotos jų gamybai.

Turkijos diplomatijos vadovas: Izraelis prarado tarptautinį legitimumą

Izraelis prarado "bet kokį legitimumą", surengęs reidą prieš humanitarinę pagalbą gabenusius laivus, per kurį žuvo mažiausiai devyni žmonės, pirmadienį Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybai sakė Turkijos užsienio reikalų ministras Ahmedas Davutoglu.

"Nacionalinė valstybė, kuri eina tokiu keliu, prarado savo, kaip gerbiamos tarptautinės bendrijos narės, legitimumą", - sakė Turkijos diplomatijos vadovas Saugumo Tarybos posėdyje, kuris buvo skubiai sušauktas aptarti Izraelio reidą.

"Izraelis įvykdė rimtą nusikaltimą, visiškai nepaisydamas visų tų vertybių, kurių laikytis mes įsipareigojome, kai buvo įkurta Jungtinių Tautų sistema", - pabrėžė A.Davotuglu.

"Izraelio veiksmai yra rimtas tarptautinės teisės pažeidimas. Kalbant paprastai, tai prilygsta banditizmui ir piratavimui. Tai nužudymas, kurį įvykdė valstybė", - pridūrė jis.

Remiantis pranešimais, dauguma per pirmadienį paryčiais surengtą reidą žuvusių žmonių buvo turkai. Ankara griežtai reagavo į šį incidentą ir atšaukė savo ambasadorių iš Izraelio.

Turkijos ministras pirmininkas Recepas Tayyipas Erdoganas pirmadienį per vizitą Čilėje apkaltino Izraelį "valstybiniu terorizmu" ir atmetė žydų valstybės pareiškimus, esą humanitarinės pagalbos siuntą palestiniečiams gabenusiais laivais plaukę aktyvistai buvo ginkluoti.

"Šie laivai, išplaukę iš Turkijos ir kitų šalių, buvo nuodugniai patikrinti laikantis tarptautinės navigacijos taisyklių ir juose buvo tik humanitarinės pagalbos krovinys", - sakė premjeras, kuris nutraukė vizitą ir skubiai sugrįžo į Ankarą.

Turkijos prašymu antradienį NATO rengia skubų pasitarimą dėl incidento.

Gazos Ruožo link išplauks kiti laivai, mėginsiantys pralaužti Izraelio blokadą

Humanitarinės pagalbos misijos "Gazos flotilė" organizatoriai, kurių ankstesnę akciją sužlugdė žmonių gyvybių nusinešęs Izraelio jūrų pajėgų reidas, paskelbė artimiausiomis dienomis pasiųsiantys į blokuojamą palestiniečių anklavą dar du laivus.

Judėjimo "Free Gaza" atstovė Greta Berlin sakė, kad vienas krovininis laivas jau išplaukė mėginti pralaužti Izraelio vykdomą Gazos Ruožo blokadą.

G.Berlin pridūrė, jog tikimasi, kad prie to laivo prisidės antrasis, plukdysiantis daugiau nei tris dešimtis keleivių.

Tuo tarpu Izraelyje antradienį vis garsiau skambėjo kritika dėl reido, per kurį žuvo mažiausiai devyni palestiniečius palaikantys aktyvistai.

Pasak Izraelio pareigūnų, apie 50 iš 671 aktyvisto, kurie pirmadienį buvo sulaikyti, žydų valstybės karo laivyno komandosams sustabdžius šešių laivų flotilę, antradienį buvo išvežti į tarptautinį oro uostą ir bus deportuoti.

Pareigūnai nurodė, kad kiti aktyvistai atsisakė nurodyti savo vardus, todėl liks sulaikyti.

Izraelyje per susišaudymą nukauti du kovotojai

Izraelio kariai antradienį nušovė du ginkluotus kovotojus, kurie slapta prasmuko į šalies pietinę dalį iš Gazos Ruožo, pranešė armijos atstovė spaudai.

"Du infiltruoti (kovotojai) buvo atpažinti Izraelio pietuose netoli Nirimo", - sakė ji, kalbėdama apie vietovę netoli sienos su Gazos Ruožu ir palestiniečių anklavo miesto Chan Juniso.

"Įvyko susišaudymas, per kurį jie buvo nukauti", - pridūrė atstovė, nurodžiusi, kad Izraelio kariai per tą incidentą nenukentėjo.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dėl dvylikamečio susikibo JAV ir Sovietų Sąjunga: berniukas atsisakė grįžti namo  „tėvas tik prieš mirtį pripažino, kad padarė klaidą“ (166)

Devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje apie Vladimirą Polovčaką skelbė beveik visos...

Vieni bankrutuoja, kiti bėga svetur (27)

Nors praėjusiais metais ne viename regione daugėjo darbuotojų, Darbo birža pranešė apie...

Buvusi Jasaičio žmona Vaida prabilo apie jo santykius su Oksana: neįleidžia į namus, keičia spynas (369)

Vaidos Klizaitės-Jasaitienės ir Simo Jasaičio santykiai truko septynerius metus, tačiau, anot jos,...

Interjero dizaino pasaka Amsterdame: viešnagė čia prilygsta nuotykiui stebuklų šalyje

Yra vietų, kur menas tampa gyvenimu, o gyvenimas – menu. Viena iš tokių stebuklingų vietų –...

„Lietuvos ryto“ jaunimas triumfavo Eurolygos jaunimo atrankos turnyre jaunieji žalgiriečiai – treti (10)

Vilniaus „Lietuvos rytas“ turi daug žadančią pamainą. Sostinės ekipos talentai laimėjo Kaune...

Štai kiek kavos puodelių jums kainuoja narystė ES (3)

Briuselis 2018 metus pradėjo drąsiu, bet paprastu teiginiu: narystė Europos Sąjungoje yra labai...

Vadinamasis Jolie genas – ne toks pavojingas, kaip manyta iki šiol (1)

Moterų, kurios yra pavojingo vėžio gen o nešiotojos, onkologinės ligos atveju galimybės...

Švedijos pakilimo istorija: kodėl jiems sekasi (229)

Švedijoje susiformavusiai ekonominei ir socialinei politikai didelės įtakos turėjo šalyje...

Rokiruotė Seime: Pūką keis tikrai spalvinga asmenybė į jo vietą sėstis nenorėtų (853)

Seimui panaikinus seksualiniu priekabiavimu apkaltinto Kęstučio Pūko mandatą į Parlamentą...

Iš kelto Ryga-Stokholmas iškrito lietuvis, jo paieškos bevaisės (104)

Šeštadienį vakare iš „Tallink“ kelto „Isabelle“ iškrito lietuvis. Jo gelbėjimo...