aA
Izraelio regioninio bendradarbiavimo ministras pareiškė, kad Izraelis yra pasirengęs pasistūmėti į priekį įgyvendinant drauge su Jordanija milijardų vertės projektą, kuriuo siekiama atgaivinti senkančią Negyvąją jūrą vandeniu, pumpuojamu iš Raudonosios jūros.
© Reuters / Scanpix

Ši idėja jau metų metus niekaip nepajuda iš „popierinių planų“ stadijos.

Ministras Tzachis Hanegbis sako tikįs, kad Izraelio ministrų kabinetas pritars Raudonosios jūros-Negyvosios jūros projektui, pagal kurį vanduo iš Raudonosios jūros būtų pumpuojamas į gėlinimo centrą Jordanijos uoste Akaboje. Vanduo bus pumpuojamas 200 km į šiaurę į Negyvąją jūrą, druskingą ežerą tarp Izraelio Valstybės ir Jordanijos Hašimitų, kuriam gresia pavojus visiškai išdžiūti iki 2050 metų.

Abi šalys pažadėjo skirti projektui po 40 mln. JAV dolerių per metus dvidešimt penkerius metus, tai yra iš viso mažiausiai du milijardus JAV dolerių, sakė ministras T. Hanegbis. Jordanijos Vandens ministerija neatsiliepė į prašymą pakomentuoti.

Toks projektas palengvintų įveikti didelį vandens trūkumą Jordanijoje, o palestiniečiai galės pirkti nugėlintą vandenį už savikainą, pažymėjo T. Hanegbis. Kartu bus siekiama pristabdyti Negyvosios jūros sekimo procesą, kuris aiškinamas padidėjusiu natūraliu garavimu. Negyvoji jūra Jordanijai ir Izraeliui ypač svarbi dėl čia išgaunamo kalio ir klestinčio turizmo verslo. Hidroelektrinė tieks elektros energiją abiem šalims.

Abipusė įtampa

Kaimynės susitarė darbuotis prie projekto dar 2013 metais, bet projekto įgyvendinimą vilkina politinė įtampa, įskaitant ir įstrigusias Izraelio ir palestiniečių taikos derybas, ir 2017 metais įvykusį incidentą, kai vienas Izraelio ambasados Amane, Jordanijos sostinėje, apsaugos darbuotojas nušovė du jordaniečius.

Jordanija savo požeminio gėlo vandens šaltinius gali išnaudoti per artimiausius 40 metų, teigia pasaulinė humanitarinė organizacija „Mercy Corps“. Izraelis šiuo projektu tikisi pagerinti santykius su Jordanija, kurie vis dar atvėsę, nepaisant 1994 metais abiejų šalių pasirašytos taikos sutarties.

„Tai labai svarbu regioniniam bendradarbiavimui, – interviu telefonu sakė T. Hanegbis. – Šalies premjeras Benjaminas Netanyahu buvo įsitikinęs, kad taika turi savo kainą, ir jis pritarė tokiai idėjai“.

Pirmalaikiai rinkimai

T. Hanegbio komentarai nuskambėjo praėjus savaitei po to, kai B. Netanyahu paragino surengti pirmalaikius rinkimus – paankstinti rinkimai vyktų šių metų balandį, nors balsavimas buvo numatytas septyniais mėnesiais anksčiau, lapkritį. Šalies premjeras per savo pastarąją kadenciją santykių su arabų valstybėmis pagerinimą iškėlė kaip prioritetinį uždavinį.

T. Hanegbis paneigė, kad Izraelio sprendimas dėl vandens projekto yra susijęs su rinkimais, pažymėdamas, jog sprendimas priimtas po kelis mėnesius trukusių neoficialių derybų su Jordanija. Nacionalinio saugumo patarėjas Meiras Benas Shabbatas taip pat dalyvavo derybose, pridūrė T. Hanegbis.

„Tai didžiausias bendras projektas Artimuosiuose Rytuose tarp Izraelio ir arabų valstybės, – sakė ministras. – Jordanija turi rimtų problemų dėl vandens, o Izraelis siekia palaikyti stabilumą Jordanijoje. Tai šalis, su kuria mus jungia ilgiausia siena“.

2014 metais Pasaulio banko (PB) atliktas projekto įgyvendinamumo tyrimas nustatė, kad jeigu nebus imtasi jokių veiksmų, teritorija greta Negyvosios jūros toliau kentės nuo smegduobių, jūros užliejamų dumblėtų seklumų, nuošliaužų, kurios neabejotinai paveiks sausumos ir vandens ekosistemas, turizmo sektorių ir chemijos pramonę. Ežero vandens lygis per metus sumažėja daugiau nei vienu metru.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vladimiras Laučius. Naujasis Nausėda: Grybauskaitės pamokos, Butkevičiaus komplimentai (33)

Baigia užaugti jauna lietuvių karta, kuri nuo gimimo klausosi svarstymų apie tai, ar Gitanas...

Į laisvę išleistas Airinas ėmėsi naujos veiklos – moko, kaip tapti „bebaimiu kalėjimui“ (83)

Praėjusių metų gruodžio viduryje iš Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo išleistas...

Biurokratija trauktis nenori: išskyrė ministerijas rekordininkes ir tikras klampynes (289)

Bene visos iki šiol dirbusios Lietuvos valdžios žadėjo mažinti biurokratinį aparatą. Ne...

Niekas apie tai nepagalvojo: skyrybų atveju tektų dalintis ir kaupiamą pensiją (235)

Senatvei kaupiamos lėšos pagal įstatymą yra laikomos bendru sutuoktinių turtu, tad skyrybų...

Karšta krepšinio savaitė: ar atsities Adomaitis su „Rytu“ ir kaip „Žalgiriui“ seksis medžioti Milane? (36)

Priešpaskutinė sausio savaitė krepšinio pasaulyje žada būti ugninga ir kaitri. Vilniaus...

Nustokitę pirkę nereikalingus drabužius – štai kam turėtumėte negailėti pinigų per išpardavimą (1)

Nors vyraujantis greitosios mados kultas skatina pirkti daug ir pigiai, stilistė Viktorija Šaulytė...

Naujausias turtinės nelygybės tyrimas: vos 26 žmonės iš esmės valdo pasaulį (3)

26-iems pasaulio milijardieriams priklauso tiek turto, kiek 3,8 mlrd. žmonių, sudarančių...

Ekspertė apie antrą „Brexit“ referendumą: jo tikimybė labai staigiai išaugs (37)

Jungtinės Karalystės premjerė pirmadienio vakarą parlamentui turi pristatyti B planą – kaip...

Žymioji vandenyje gyvenančių sutvėrimų buveinė – vėl atvira turistams (3)

Žymusis Palau Medūzų ežeras – tai begalės vandenyje tarpstančių sutvėrimų buveinė. Dar...