aA
Izraelio prezidentas Reuvenas Rivlinas pirmadienį rengia paskutinį svarbių derybų ratą, per kurį bus mėginama rasti naują premjerą ir išeitį iš politinės aklavietės.
Reuvenas Rivlinas
© Sipa / Scanpix

Šįkart R. Rivlinas susitiks su mažesnių partijų, išrinktų per praėjusią savaitę įvykusius rinkimus, lyderiais, ir išklausys jų rekomendacijas, kas turėtų vadovauti naujai vyriausybei.

Po rinkimų vykstančios konsultacijos paprastai tėra formalumas, bet daugiausiai reprezentacinę funkciją turintis prezidentas šįkart atlieka svarbu vaidmenį, nes po vėliausias balsavimas nepateikė aiškaus nugalėtojo. Valstybės vadovas turėtų paskelbti savo pasirinkimą trečiadienį.

R. Rivlinas veikiausiai pasirinks kandidatą, užsitikrinsiantį daugiausiai rekomendacijų – arba aljanso „Mėlyna ir balta“ vadovą Benny Gantzą, arba dabartinį premjerą Benjaminą Netanyahu.

Pirmadienį jis tarsis su dviem ultraortodoksų partijomis ir vienu religiniu nacionalistų judėjimu. Prognozuojama, kad šios jėgos parems B. Netanyahu, o dvi už taiką pasisakančios partijos – B. Gantzą.

„Yra vienas dalykas, dėl kurio daugiausia sutaria dauguma žmonių: noras, kad nebūtų trečių rinkimų“, – pareiškė R. Rivlinas.

Prezidento pasirinktas kandidatas turės 28 dienas, kad suburtų ministrų kabinetą. Jei to laiku nepavyks padaryti pirmajam kandidatui, tokią pačią galimybę turės antrasis. Jam tai pat patyrus fiasko šalyje galėtų būti sušaukti tretieji, beprecedenčiai rinkimai.

Po sekmadienį įvykusio pirmojo R. Rivlino derybų rato partija „Jungtinis arabų sąrašas“ išreiškė paramą B. Gantzui. Tai buvo pirmas nuo 1992 metų kartas, kai ši politinė jėga rekomendavo kurį nors kandidatą. Savo sprendimą partija paaiškino siekiu nuversti pastarąjį dešimtmetį šalį valdantį B. Netanyahu, kurio antiarabiška retorika dažnai žeidžia ir pykdo arabus. „Jungtinio arabų sąrašo“ žadėta parama B. Gantzui suteikė jam nedidelį pranašumą.

Tačiau pirmadienį šis blokas pareiškė, kad dalis jos narių neberekomenduos prezidentui paskirti premjeru B. Gantzo. Tai reiškia, kad pastarasis dabar turi šiek tiek mažiau šalininkų negu B. Netanyahu.

Per praėjusią savaitę įvykusius rinkimus „Balta ir mėlyna“ 120 vietų parlamente iškovojo 33 mandatus, o B. Netanyahu vadovaujama partija „Likud“ – 31.

Nė viena iš partijų negalėtų suformuoti valdančiosios koalicijos be aštuonių mandatų, laimėtų buvusio gynybos ministro Avigdoro Liebermano, kuris sekmadienį atsisakė paremti nei vieną iš dviejų kandidatų. A. Lieberman ragino B. Gantzą ir B. Netanyahu suformuoti su juo sekuliarią vienybės vyriausybę. Abudu iš esmės pritartų jo siūlymui, bet nesutinka, kas turėtų vadovauti tokiai plačiai koalicijai.

Praėjusią savaitę įvykę visuotiniai rinkimai buvo precedento neturintis pakartotinis toks balsavimas. Jo prireikė, nes B. Netanyahu nesugebėjo suformuoti koalicijos ir vėliau paleido parlamentą.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
3.0000

Top naujienos

Vilkikų vairuotojai – itin atvirai apie darbą: šeimos ir namų ilgesį atperka įspūdinga alga (80)

Dėka vilkikų vairuotojo darbo tūkstančiai Lietuvos šeimų ne tik egzistuoja, bet ir gyvena. Nors...

Šilti orai dar nesitraukia (3)

Grybavimo bei ganiavos sezonas dar nesibaigia. Pietų oro srautas toliau plukdo vėlyvo rudens metu...

Urologas: jei norite, kad vyras neitų pas meilužę, duokite jam mėtų arbatos (176)

„Ji tiktų vyresniems, tik ne jauniems vyrams, nes mėtų arbata turi potenciją slopinančių...

Jauno mediko savižudybė atvėrė žaizdą, ji negydoma, nes visi nori likti švarūs (113)

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninėje dirbusio jauno mediko savižudybė visuomenės...

KOK bušido turnyre Vilniuje – Lietuvos kovotojų dominavimas

Šeštadienį Vilniuje praūžė tradicinis „King of Kings“ (KOK) bušido turnyras, kuriame įvyko...

Prie Vilniaus pareigūnai sučiupo keleivius vežusį maršrutinio autobuso vairuotoją – beveik pustrečios promilės (35)

Šeštadienio vakarą, 18.34 val., Vilniaus policija gavo pranešimą, kad iš Vilniaus Lavoriškių...

Aštuntą mėnesį besilaukianti Rūta Ščiogoliovaitė surengė koncertą ypatingoje vietoje: jau išeisiu užtarnautų atostogų (156)

Šeštadienio vakarą Šv. Kotrynos bažnyčioje atlikėja Rūta Ščiogolevaitė ir pianistas...

Mes nusipirkome namą Italijoje – už dolerį: štai kas nutiko paskui (105)

Sandoris atrodė pernelyg geras, kad būtų tiesa. Naujas namas – ir, galimas daiktas, visiškai...

Baltijos jūroje aptiko milijoninės vertės lobį: krovinys buvo gabenamas Rusijos carui, tačiau tikslo nepasiekė (40)

Iš Baltijos jūroje 1917 metais vokiečių povandeninio laivo paskandinto laivo ištraukta 900...