aA
Izraelio oro bendrovės "El Al" lėktuvo pilotas ketvirtadienį skrydžio iš Tel Avivo į Maskvą metu pranešė, kad orlaiviui skrendant virš Ukrainos jis pastebėjęs "žemė-oras" tipo raketos sprogimo blyksnį, penktadienį pranešė Izraelio transporto ministerija.
Lėktuvo kabina
Tačiau Izraelio transporto ministras Ephraimas Sneh pabrėžė, kad Izraelio lėktuvui grėsmė nebuvo iškilusi, ir išreiškė rimtų abejonių dėl to, jog prieš orlaivį galėjo būti surengta ataka. Ukrainos aviacijos ekspertai taip pat abejoja, kad lėktuvas buvo patekęs į apšaudymą raketomis.

Švytėjimą daugiau kaip 10 tūkst. metrų aukštyje penktadienio naktį taip pat matė ir lėktuvo Tu-154, skridusio reisu Odesa - Jekaterinburgas, lakūnas.

Ukrainos gynybos ministerija pranešė, kad Ukraina jokių karinių pratybų, kuriose būtų leidžiamos raketos, nevykdė nuo 2001 metų spalio, kai į virš Juodosios jūros skridusį Rusijos aviakompanijos "Sibir" keleivinį lėktuvą Tu-154 pataikė Ukrainos raketa S-200, paleista per Ukrainos priešlėktuvinės gynybos karinius mokymus Kryme. Per šią katastrofą žuvo 78 žmonės - 66 keleiviai, dauguma - Izraelio piliečiai, ir 12 įgulos narių.

E.Sneh sakė susipažinęs su visomis ketvirtadienį įvykusio incidento smulkmenomis per pokalbį su "El Al" lėktuvo įgulos vadu, kurį jis apibūdino kaip labai patyrusį, kovų užgrūdintą Izraelio oro pajėgų veteraną.

"Nėra jokių abejonių, kad jis matė raketą, kuri sprogo pakankamai dideliu atstumu nuo lėktuvo, - sakė transporto ministras Izraelio armijos radijui. - (Incidento) aplinkybės leidžia manyti, kad ji buvo paleista ne į "El Al" lėktuvą".

Pranešimai apie virš Ukrainos paleistą raketą pasirodė netrukus po incidento Los Andželo oro uoste, kur užpuolikas prie "El Al" bilietų kasos nušovė du žmones ir netrukus pats buvo nukautas šių Izraelio nacionalinių avialinijų saugumo agentų.

Ukrainos gynybos ministerijos atstovas spaudai Konstantinas Chyvrenka sakė, kad Izraelio orlaivio piloto pamatytas blyksnis "galėjo būti bet kas - koks nors gamtos reiškinys, galbūt staigus temperatūros pasikeitimas ar žaibas".

Avialinijų "El Al" vykdomasis direktorius Amosas Shapira Izraelio armijos radijui sakė: "Pilotas pamatė blyksnį... Sublyksėjo už mažiausiai 16-160 kilometrų nuo lėktuvo. Lėktuvui pavojaus nebuvo".

Ukrainos ekspertas, buvęs karo lakūnas, penktadienį sakė netikįs, kad "El Al" lėktuvas buvo patekęs į apšaudymą raketoms virš Dnepropetrovsko, o jo pilotą galėjo suklaidinti optinė apgaulė.

"Jeigu skrydžio aukštis buvo 10 tūkst. metrų, o tai yra norma tokiems skrydžiams, atsitiktinai niekas negalėjo paleisti raketos. Tokias raketas turi tik ginkluotosios pajėgos", - sakė Aleksejus Melnikas.

Jis mano, jog Izraelio lakūnui skrydžio metu dėl nuovargio galėjo kilti iliuzijų ar optinė apgaulė.

Kalbėdamas apie galimas blyksnio priežastis A.Melnikas pareiškė nuomonę, jog jeigu lėktuvui skrendant naktį buvo nors nedidelių debesų, tai galėjo būti paties lėktuvo šviesų atspindys.

"Debesyse taip pat galėjo būti statinės elektros iškrovų, optinę apgaulę galėjo sukelti ir miesto žiburių bei gamyklų šviesų švytėjimas, kuris lakūnui galėjo pasirodyti esantis netoli nuo lėktuvo", - sakė A.Melnikas.

Remiantis Izraelio radijo pranešimu, "El Al" lėktuvo įgulos vadas orlaiviui esant virš Ukrainos, į pietus nuo Dnepropetrovsko, pastebėjo greitai artėjančią prie lėktuvo raketą, po to - ryškų sprogimo blyksnį iš dešinės pusės.

Apie tai, kaip reikalauja instrukcija, lakūnas nedelsdamas pranešė antžeminės tarnybos dispečeriui. Pokalbius užfiksavo lėktuvo savirašiai prietaisai. Orlaivis sėkmingai nutūpė Maskvos oro uoste.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Migranto išsiuntimas iš Lietuvos virto tikra drama: šaukėsi pagalbos, bet buvo įsodintas į lėktuvą

Ketvirtadienio naktį į Nigeriją buvo deportuoti 4 žmonės. Šįkart prieš tai įvyko drama dėl...

Grasinimai trauktis į šešėlį finansų ministrės nejaudina: mokesčių reformos pagal tokius žmones nekuriamos (9)

Ilgai lauktą mokesčių reformą pristačiusi finansų ministrė Gintarė Skaistė ironizuoja, kad...

Rygoje sugriuvo penkiaaukštis pastatas (1)

Ketvirtadienį 14.15 val. Latvijos valstybinės priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos gavo...

Karas Ukrainoje. Kuleba apie iš Kinijos gautus signalus: Kremlius piktinasi Ukrainos kariai vienu šūviu okupantams pridarė didžiulių nuostolių

Ukrainos kariškiai pastarąją parą sunaikino dar 560 okupantų rusų. O iš viso nuo 2022 metų...

Dėl gresiančio pavojaus gyvybei uždraudė vienus vaistus, skirtus kosuliui, peršalimui ir gripui gydyti

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT), remdamasi Europos Komisijos (EK) sprendimu, naikina...

Transliacija / Iš esmės. Amerikos generolas sukritikavo Lietuvos gynybos stiprinimą. Ar išgirsime? (1)

JAV rezervo generolas, buvęs JAV pajėgų vadas Europoje, Benas Hodgesas atvykęs į Vilnių...

M360 PremiumDovilė Jablonskaitė

Lauko reklamos efektas: jos nesinori išjungti, o gudrūs technologiniai sprendimai leidžia pasiekti net sėdinčius namie

Didėjanti urbanizacija, skaitmeninio formato lauko reklamos plėtra, inovatyvūs sprendimai atveria...

Legendinei Uljanai Semionovai amputuota koja – prikaustyta prie neįgaliojo vežimėlio

Buvusios SSRS ir Latvijos krepšinio rinktinių vidurio puolėja judėti gali tik sėdėdama...

Dyzelinių automobilių vairuotojams džiugios žinios: jau kainuoja pigiau už benziną

Praėjusią savaitę vidutinė mažmeninė dyzelino kaina Lietuvoje sumažėjo iki 1,48 Eur/l ir...

Įvertino bandomojo matematikos egzamino rezultatus: pernykštė tragedija pasikartos

Pagal gautus visų Vilniaus ir trečdalio kitų Lietuvos miestų mokyklų, laikiusių bandomąjį...